Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 9661
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Debata o poprawie bezpieczeństwa na drogach

Piątek, 29 maja 2015, 8:32
Aktualizacja: Sobota, 30 maja 2015, 8:19
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Debata o poprawie bezpieczeństwa na drogach
Fot. Przemo
Karkonoska Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wznowiła działalność. W Ratuszu spotkali się m.in. przedstawiciele policji, straży miejskiej, szkół nauki jazdy, a także Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Jeleniej Górze. Obradom przewodniczył prezydent Marcin Zawiła oraz starosta Anna Konieczyńska.

W poszukiwaniu rozwiązań mających wpływ na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, zarówno dotyczących kierowców, pieszych, jak i rowerzystów, proponowano kilka możliwości. Ze strony WORD-u i przedstawicieli szkół nauki jazdy padły propozycje budowy skrzyżowań z ruchem okrężnym w kilku newralgicznych punktach, jak chociażby ulic Cieplickiej – Romera, gdzie proponuje się „rondo przesunięte” podobne do tego w Turnovie (Czechy). Rozwiązanie oceniono pozytywnie, ale barierą są finanse, gdyż średnio koszt budowy ronda to 850 tys. zł. Ponadto mówiono też o skrzyżowaniu z ruchem okrężnym na drodze krajowej nr 3 (Lubańska – Goduszyńska), które jest już bliskie realizacji. - Rondo jest zaprojektowane, mamy wspólny projekt z Harrachovem. W tym roku muszą ruszyć fundusze polsko-czeskie. Jak ruszą, to ogłosimy przetarg – zapowiada Marcin Zawiła.

Członkowie Karkonoskiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego postulowali również o wycięcie nasadzeń na skrzyżowaniu w okolicy Term Cieplickich i Osiedla XX-lecia z uwagi na to, że zasłaniają widoczność kierowcom. Podobnie w przypadku skrzyżowania ul. Wolności z Wojska Polskiego, gdzie włączający się do ruchu, gdy sygnalizacja świetlna nie działa, mają również ograniczoną widoczność.

Jednym z prostszych rozwiązań zaproponowanych przez szefów ośrodków szkolenia kierowców było postawienie znaku „nakaz skrętu w prawo” z ul. Karola Miarki na Jana III Sobieskiego, argumentując to blokowaniem przejazdu, gdy ktoś decyduje się skręcić z Karola Miarki w stronę Zgorzelca/ Trasy Czeskiej. W razie potrzeby skrętu w lewo istnieje taka możliwość na wysokości dawnego Aniluxu – dodają wnioskodawcy.

Ponadto przedstawiciel policji zaprezentował statystyki wypadków i kolizji na drogach powiatu jeleniogórskiego i miasta Jeleniej Góry. Jak mówi, zmniejsza się liczba wypadków śmiertelnych, a bezpieczeństwo na drogach poprawia się.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
960
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group