Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6707
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Dawna papiernia straszy nad Bobrem

Środa, 7 listopada 2007, 7:39
Aktualizacja: 14:37
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Dawna papiernia straszy nad Bobrem
Fot. rylit
Reliktem przemysłowej Jeleniej Góry jest nie tylko zaniedbana i opuszczona była fabryka włókien sztucznych Celwiskoza. Podobne wrażenie sprawia dawna papiernia przy ulicy Wiejskiej.

Przed 1945 rokiem fabryka była jedną z szeregu papierni zbudowanych wzdłuż Bobru. To właśnie tu Niemcy zainstalowali jedną z pierwszych maszyn parowych. Właścicielem zakładu był jeleniogórski przemysłowiec Max Erfurt, który w pobliżu zbudował okazałą rezydencję z parkiem i oczkiem wodnym. To tak zwany zabobrzański zameczek, wystawiony niedawno na przetarg przez Politechnikę Wrocławską, która miała tam swój zakład wdrożeniowy.

Po wojnie powstały w dawnej papierni Karkonoskie Zakłady Papiernicze. Czasy ich świetności dawno minęły, choć produkty z KZP są zapewne na dnie szuflad wielu jeleniogórzan. Zakład produkował bloki rysunkowe, zeszyty oraz inną galanterię papierniczą. Po przemianach ustrojowych – splajtował.

Dziś fabryka – mimo że urzęduje w niej spółka Cyperus (jak wynika z wieści podanych na stronach internetowych, także zajmująca się produkcją papieru) – popada w ruinę.
Nie wszystkich to martwi. Mieszkańcy pobliskiej części Zabobrza dobrze pamiętają fetor roznoszący się w okolicy, pochodzący ze spustów nieczystości przemysłowych do Bobru. Plajta KZP oczyściła środowisko naturalne i sprawiła, że w nurt rzeki wróciły pstrągi.

Szkoda tylko, że stan obiektu jest z roku na rok coraz gorszy. Dawne KZP chylą się ku upadkowi pozostając jedynie wspomnieniem papierowej potęgi stolicy Karkonoszy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group