Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 2656
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Darmowa komunikacja dla podstawówek?

Czwartek, 7 kwietnia 2016, 7:30
Aktualizacja: Wtorek, 12 kwietnia 2016, 10:15
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Jelenia Góra: Darmowa komunikacja dla podstawówek?
Fot. Archiwum Jelonki.com
Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Jeleniej Górze złożył do Prezydenta i Rady Miejskiej w Jeleniej Górze wniosek o zwolnienie z opłat za komunikację miejską uczniów jeleniogórskich szkół podstawowych. Za przykład takiego rozwiązania TKOPD podaje Kraków. Czy jest szansa, by jeleniogórskie dzieci jeździły MZK za darmo?

„Uczniowie krakowskich szkół podstawowych od 1 września do 30 czerwca mogą jeździć za darmo autobusami i tramwajami – pisze TKOPD w Jeleniej Górze. - Tak zdecydowali radni miejscy. Tym samym Kraków, jako pierwsze miasto w Polsce, zwolnił najmłodszych z opłat za przejazdy komunikacja miejską. Biorąc powyższe pod uwagę jeleniogórski Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka kieruje do władz miasta Jelenia Góra wniosek o rozważenie możliwości wprowadzenia podobnego rozwiązania dla wszystkich uczniów pobierających naukę w jeleniogórskich podstawówkach. Ulga obowiązywałaby jedynie w czasie roku szkolnego na podstawie legitymacji z pieczątką jeleniogórskich szkół podstawowych. Dziś trudno jest oszacować jakie by były tego koszty dla budżetu miasta, ale uważamy, że nie rujnujące. Można się o tym przekonać wstępnie wprowadzając to rozwiązanie na czas określony, a następnie, zależnie od wyniku, podjąć ostateczną decyzję” – czytamy w piśmie TKOPD.

Wiceprezydent Jerzy Łużniak zapewnia, że władze Jeleniej Góry zajmą się pomysłem, ale podkreśla, że nie może w tej sprawie udzielić żadnej konkretnej odpowiedzi. - Trzeba będzie zrobić wyliczenia, ile to będzie kosztowało – mówi Jerzy Łużniak. – Różnicę trzeba będzie bowiem dopłacić spółce MZK z budżetu miasta, a już teraz dopłacamy 14 mln zł rocznie. Obecnie wprowadzona taryfa zawiera wiele nowych ulg, również dla dzieci. Kolejne pieniądze dla MZK trudno będzie nam znaleźć – dodaje wiceprezydent Jerzy Łużniak.

Przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Wrotniewski twierdzi, że pismo do niego jeszcze nie dotarło, ale... – Szkoda, że ta propozycja nie została złożona w czasie prac rady miejskiej nad nową taryfą MZK, która obowiązuje od 7 kwietnia br., bo wówczas był „dobry klimat”, by wprowadzić ją w życie – mówi Leszek Wrotniewski. – Teraz trzeba by było zmieniać taryfę. Kiedy otrzymam pismo, sprawdzę jakie są prawne możliwości, następnie wniosek zostanie przekazany do oceny komisji gospodarki komunalnej i w zależności od tej opinii zobaczymy, co z tym zrobić dalej. Ja osobiście jestem za zniesieniem takich opłat dla uczniów jeleniogórskich szkół podstawowych, ale decyzja zależy od większości rady – dodaje Leszek Wrotniewski.

Jak informuje Wydział Edukacji i Sportu UM w Jeleniej Górze obecna liczba uczniów w jeleniogórskich szkołach podstawowych to 4597 dzieci, z czego miasto refunduje koszty dowozu (powyżej 3 km) - 144 osobom. - Nie są to jednak wszyscy dojeżdżający uczniowie, a tylko ci, którym refundujemy koszty dojazdu. Nie posiadamy danych dotyczących wszystkich uczniów dojeżdżających do szkół – informuje Joanna Zająć z Wydziału Edukacji i Sportu.

Jaki więc by był koszt zniesienia opłat za przejazdy MZK dla wszystkich uczniów jeleniogórskich szkół podstawowych? To próbuje obecnie ustalić Miejski Zakład Komunikacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group