Piątek, 30 września
Imieniny: Hieronima, Zofii
Czytających: 6481
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Damy i Huzary w Norwidzie

Środa, 2 października 2019, 22:15
Aktualizacja: 22:18
Autor: Teatr Norwida
Jelenia Góra: Damy i Huzary w Norwidzie
Fot. Teatr Norwida
W roku ’45 polską scenę w Jeleniej Górze otwierano premierą „Zemsty” Aleksandra Fredry w reżyserii Stefanii Domańskiej. Pozycją komediową – co zrozumiałe po wojennych potwornościach – ale klasyczną i polską.

Tamtego wyboru nowej widowni nie trzeba było tłumaczyć. Siedemdziesiąt cztery lata później, planując po generalnym remoncie Teatru im. Norwida powrót do stałej siedziby, postanowiliśmy nawiązać do tamtego wydarzenia
i zainaugurować nowy etap klasyczną inscenizacją innego Fredrowskiego arcydzieła – „Dam i huzarów”, w którym pokażemy niemal cały obecny zespół Teatru. To zgodne z realizowaną przez nas od kilku lat polityką repertuarową, zgodnie z którą jedyna scena dramatyczna w mieście i regionie ma obowiązek wychodzić naprzeciw oczekiwaniom zarówno tych, którzy oczekują ambitnej rozrywki, jak i tych, którzy liczą na intelektualny dialog ze współczesnym światem, tych, którzy lubią teatr poszukujący, eksperymentujący z formą, i tych, którzy wolą rozwiązania tradycyjne. Takie właśnie, zrobione – jak to się mawia w środowiskowym żargonie – po bożemu, z nawiązującymi do epoki kostiumami i scenografią Małgorzaty Walusiak, będą „Damy i huzary” w realizacji wieloletniego profesora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Tomasza Grochoczyńskiego. Powrót, od czasu do czasu, do opartych na klasyce, podstawowych umiejętności warsztatowych aktora to znakomite ćwiczenie, procentujące także w inscenizacjach zgoła odmiennych. Norwidowcy będą nas mądrze bawić, popisując się, między innymi, mazurem w układzie legendy polskiego baletu Janiny Niesobskiej i pojedynkami z użyciem białej broni, w układaniu których specjalizuje się reżyser. Wiemy, że pozycja Fredrowska była w Jeleniej Górze od dawna oczekiwana. Spełniamy to życzenie.

Autor: Aleksander Fredro
Reżyser: Tomasz Grochoczyński
Scenografia: Małgorzata Walusiak
Choreografia: Janina Niesobska
Występują: Elwira Hamerska-Skórecka, Marta Kędziora, Magdalena Kępińska, Elżbieta Kosecka, Iwona Lach, Małgorzata Osiej-Gadzina, Katarzyna Trzeszczkowska, Jacek Grondowy,
Andrzej Kępiński, Piotr Konieczyński, Kazimierz Krzaczkowski, Robert Mania, Jacek Paruszyński, Bogusław Siwko, Filip Toroński.
Zapraszamy w terminach:
4 oraz 5 października 2019r. godzina 19.00
6 października 2019r. godzina 18.00
_____________________________
BILETY INFORMACJE REZERWACJE
75-64-28-130
widownia@teatrnorwida.pl
Aleja Wojska Polskiego 38
wtorek - czwartek 12:00-15:00
piątek 9:00-19:00

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group