Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 9929
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

USA/Jelenia Góra: Damian Drobyk: pół roku rowerem po Ameryce

Poniedziałek, 7 października 2013, 7:12
Aktualizacja: Wtorek, 8 października 2013, 7:10
Autor: Damian Drobyk
USA/Jelenia Góra: Damian Drobyk: pół roku rowerem po Ameryce
Fot. Archiwum Damiana Drobyka
Jeleniogórzanin przemierza samotnie na rowerze Stany Zjednoczone, ale w planach ma „podbój” obu Ameryk. Zamierza „wykręcić” ponad 30.000 kilometrów w około rok. Ekspedycja ma na celu zdobycie najwyższych i najtrudniejszych dróg i przełęczy drogowych obu Ameryk w tym najwyższej drogi Świata na wulkan Aucanquilcha w Chile o wysokości 6176 m.npm. Otrzymujemy relacje z jego wyprawy.

- Gdyby była możliwość pozostania w USA kolejnych sześć miesięcy, to zapewne bym jeździł dalej po stanach, wysokich drogach i atrakcyjnych miejscach. Jednak zbliżająca się zima i kończąca się wiza zmuszają mnie do opuszczenia USA i udania się do kolejnego niezwykle ciekawego i charakterystycznego kraju jakim na pewno jest Meksyk – pisze Damian Drobyk.

- W ciągu ostatnich prawie sześciu miesięcy jazdy bez przerwy i pokonaniu 19.521 kilometrów przejechałem przez 24 amerykańskie stany oraz dwie prowincje kanadyjskie. Przemierzyłem USA ze wschodu na zachód oraz z północy na południe, zdobywając po drodze najwyższe drogi, przełęcze drogowe i szczyty górskie Apallachów, Gór Skalistych, Kaskadowych oraz Sierra Nevada. Podjazdów powyżej 2000, 3000 i 4000 m n.p.m. uzbierało się już prawie 99, a przybliżona suma przewyższeń to około 150 kilometrów w górę. Nowy Jork, Filadelfia, Washington, Birmingham, Denver, Calgary, Seattle, Las Vegas, Phoenix to większe miasta na mojej trasie - relacjonuje.

- Zwiedziłem najstarszy park narodowy USA Yellowstone w Wyoming, przepiękny Arches Park w Utah oraz inne parki jak: Rocky Mountain, Glacier, Crater Lake, Zion czy Grand Canyon. Otarłem się również o Yosomite i Sequoia National Park, przejechałem upalną Pustynię Mojave, Dolinę Monumentów i Park Stanowy Sedona. Czasami nie wszystko szło według planu i z różnych powodów nie udało się zwiedzić lub zdobyć między innymi Argentine Pass, Highwood Pass, Hawajów, Doliny Śmierci i kilku innych mniej ważnych celów – informuje podróznik.

- Najbliższe tygodnie spędzę w Ameryce Środkowej kierując się do Panamy. Tam zdecyduję, co dalej. Tymczasem czeka mnie przejazd przez Meksyk oraz miasto partnerskie Jeleniej Góry czyli Tequila, wjazd na kilka wysokich wulkanów, przejazd przez Mexico City i kilka małych państw - opowiada.

Statystyki:
15.04 - 2.10.2013 - przejechane 19.521 kilometrów
78.7 km/h - najwyższa prędkość maksymalna wyprawy z przyczepką
81.8 km/h - najwyższa prędkość wyprawy bez przyczepki
116 km - średni dzienny dystans
196 km - najdłuższy dystans dzienny wyprawy
2420 m w górę - najwyższe dzienne przewyższenie ( Mount Lemmon )
-2 +46 st. C - rozpiętość temperatur
99 - zdobyte podjazdy, przełęcze i szczyty w Apallachach, Górach Skalistych, Górach Kaskadowych i Sierra powyżej 2000, 3000, 4000 m n.p.m.
24 - liczba przejechanych stanów USA

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy przez całe wakacje pozostanę na miejscu czy też gdzieś wyjadę na tydzień lub dwa?

Oddanych
głosów
11
Pozostanę na miejscu
73%
Gdzieś wyjadę np. nad morze
27%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Karkonosze
Szykują się inwestycje na Śnieżce
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group