Piątek, 18 września
Imieniny: Ireny, Józefa, Stanisława
Czytających: 4627
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dajmy im zarobić

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 4 lipca 2006, 0:00
Autor: Sylwia Lercher
Fot. Sylwia Lercher
Koncertmistrzynie międzynarodowej orkiestry młodzieżowej grają na śródmiejskim pasażu, aby uzbierać pieniądze na wyjazd na letni kurs muzyczny.

Sylwia i Daria mieszkają w Bolesławcu. W roku szkolnym uczęszczają do tamtejszej szkoły muzycznej. Część tegorocznych wakacji poświęciły na zarabianie pieniędzy. Chcą pojechać do Krzyżowej, gdzie w sierpniu odbędą się letnie kursy muzyczne. W ciepłe dni dziewczyny koncertują na ulicy 1 Maja w Jeleniej Górze.

– Nie stać mnie na opłacenie kursu. To koszt 1200 złotych – mówi Sylwia.- Muszę zapłacić z własnej kieszeni, rodzina pomoże, ale częściowo.
Sylwia ma 17 lat, jest uczennicą III klasy szkoły średniej muzycznej, zdała też do drugiej klasy liceum ogólnokształcącego w Bolesławcu. Gra na skrzypcach. Jej koleżanka Daria jest tegoroczną maturzystką, chodzi do czwartej klasy szkoły muzycznej drugiego stopnia. Gra na wiolonczeli.

- Udało nam się opłacić wpisowe, czyli 200 złotych - mówi. - Szkoda by było nie pojechać na ten kurs. Są to indywidualne lekcje z profesorem, które znacznie podszkolą nasz warsztat.

Sylwia i Daria są koncertmistrzyniami w międzynarodowej orkiestrze młodzieżowej Europer Jugendorchester. Tworzą ją młodzi muzycy z Polski, Czech i Niemiec. Wraz z kolegami dziewczyny grały już m.in. na scenach Francji, Włoch i Niemiec. Za kilkanaście dni wyjeżdżają do Szwajcarii i Florencji.

- Spotykamy się raz w roku, w październiku - mówią. - Ustalamy program, z którym potem jeździmy w trasę. Dzięki temu możemy zwiedzić kawałek świata.
Kursy muzyczne w Krzyżowej rozpoczynają się 19 sierpnia. Do tego czasu dziewczyny mają nadzieję uzbierać choć część potrzebnej kwoty.

- W ubiegłym roku udało się nam wyjechać do Łańcuta - dodają. - Te kursy są dla nas bezcenne, ale bez pomocy życzliwych ludzi nie wyjedziemy. Próbowałyśmy uzbierać trochę pieniędzy w Lubinie, ale tam nie ma dla kogo grać...

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~danielloo17 4-07-2006 13:03
Podziwiam DZIEWCZYNY !!!!! Jak je spotkam na mieście - oddam im ostatni gorsz. Jestem w jej wieku i z zawodu jestem leniem ale habilitowanym :) :D
~:P 4-07-2006 17:43
A ja konkurencji nie dam zarobić :P
~bezrobotny 5-07-2006 9:46
Tego typy występy są bardzo popularne w całej Europie.Ożywiają ulice 1 Maja i Konopnicką.Niedawno byłem świadkiem jak Straż Miejska,kontrolowała muzyków indiańskich z Peru,czy mają odpowiednie zezwolenie.Czy te wypasine chłopy nie mają innych poważniejszych zajęć?Porządki w parkach,ścieżka rowerowa na Grzybek i wiele innych.
~Turysta 5-07-2006 15:25
Trudno je spotkac na 1 Maja, bo Straż Miejska interweniuje gdy te dziewczyny grają. W ubiegły czwartek, między 15 a 16 spisali owe dziewczyny i kazali im odejść. Moi goście z Kopenhagi byli tym faktem niemile zaskoczeni.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group