Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 7992
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Czytelnik odkrył w okolicy Kowar świerka giganta

Środa, 27 sierpnia 2014, 7:54
Aktualizacja: Czwartek, 28 sierpnia 2014, 7:47
Autor: Angela
Region: Czytelnik odkrył w okolicy Kowar świerka giganta
Fot. Archiwum Czytelnika
Ma około dwustu lat, ponad 400 cm w obwodzie i rośnie niedaleko Jeleniej Góry – mowa o świerku pospolitym, który stoi nieopodal głównej drogi na terenie lasów państwowych w Kowarach – Wojkowie. – Ponad 20 lat temu byłem w szpitalu w Bukowcu, by leczyć schorzenie oskrzeli i podczas jednego ze spacerów natknąłem się na niego – opowiada Andrzej Malarz. – Po tylu latach znów do niego wróciłem i chcę go pokazać innym – dodaje dumny.

Takiego widoku rzeczywiście nie sposób zapomnieć. – To najprawdopodobniej najstarszy i najbardziej okazały świerk pospolity rosnący na terenie lasów państwowych w Polsce – mówi Marek Rybak, inżynier nadzoru obrębu Kowary Nadleśnictwa Śnieżka. – To jedna z najpiękniejszych osobliwości przyrody ożywionej naszego regionu. Nie został odkryty ani przez mnie, ani przez Czytelnika, ale znacznie wcześniej. Pokazujemy go w naszym filmie promocyjnym Doliny Pałaców i Ogrodów jako niezwykłe drzewo – dodaje. (film poniżej).

Jak mówi leśnik, nie jest trudno do niego trafić. Widać go z głównej drogi prowadzącej z Wojkowa do Gruszkowa na wysokości Przełęczy Gruszkowskiej (jadąc w górę po prawej stronie). Nie rośnie przy samej drodze, ale łatwo go dojrzeć i do niego dojść.

- Bez problemu wróciłem do niego, by zrobić mu zdjęcia i pokazać go innym. Poszedłem z wnukami. W trzy osoby nie mogliśmy go objąć. Kiedy zobaczyłem go po raz pierwszy, miałem być w szpitalnym łóżku. Inni leżeli, a ja spacerowałem. Czasami zamiast zamartwiać się chorobą, warto wybrać się na spacer, bo można wtedy znaleźć prawdziwy skarb – dodaje Czytelnik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
393
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group