Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5833
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czytelnik: niech ktoś podleje młode drzewka!

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 8 sierpnia 2015, 7:42
Aktualizacja: Niedziela, 9 sierpnia 2015, 8:02
Autor: Katarzyna Pruś
Fot. Katarzyna Pruś
– W okolicy Alei Jana Pawła II posadzono piękne, ozdobne drzewka. Po pewnym czasie przestano o nie jednak dbać. Ponieważ nikt ich nie podlewa, są w coraz gorszym stanie, a jedno już uschło – zadzwonił do nas pan Paweł z Zabobrza. – Po co wydawać tyle pieniędzy na coś, o co się nie dba? – pytał.

Mówił, że dwa razy zgłaszał to do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, ale za pierwszym razem usłyszał odpowiedź, że nie ma po co podlewać, bo będzie padać, a za drugim, że… takich drzew się nie podlewa.

Drzewami, o których mowa, opiekuje się Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Spółka odpowiada za dużą część zieleni miejskiej. Zajmuje się miejscami, na które wygrała przetargi ogłaszane przez Urząd Miasta. Jednym z takich miejsc jest Aleja Jana Pawła II. Jak zapewniał nas rzecznik MPGK Zbigniew Rzońca, we wskazanym przez Czytelnika miejscu posadzono 10 klonów. – Przyjęliśmy zasadę, że pielęgnację oraz podlewanie drzew wykonujemy do roku po ich posadzeniu. Po tym czasie drzewa są już na tyle silne, żeby radzić sobie samodzielnie. Absurdem byłoby przecież podlewanie wszystkich, nawet kilkudziesięcioletnich drzew w całej Jeleniej Górze – mówił rzecznik. Jak dodał, drzewa, w sprawie których interweniował Czytelnik, zostały posadzone ponad rok temu, a mimo to, podczas tych upałów i tak zostały nawodnione.

- Rośliny w upały podlewane są bardzo wczesnym rankiem lub dopiero późnym wieczorem. W takiej temperaturze woda szybko paruje, a ziemia wysycha. To z kolei mogło sugerować, że nikt się nie pofatygował, aby podlać drzewka. Zapewniam jednak, że tak nie jest. Rośliny podlewamy regularnie, nawet w weekendy – mówił Zbigniew Rzońca. – Suche drzewko jakiś czas temu zostało złamane i zaczęło więdnąć. Powodem jego uschnięcia nie są więc upały i brak pielęgnacji. W najbliższym czasie zostanie ono prawdopodobnie wymienione – podsumował Zbigniew Rzońca.

Spółka zakłada i konserwuje tereny zielone, ale oprócz drzew i krzewów sadzi także kwiaty i byliny. Jednoroczne lub kilkuletnie sadzonki są wyjątkowo wrażliwe na wysokie temperatury i deficyt wody. - To, że rośliny rosną i kwitną jest najlepszym dowodem na to, że o nie dbamy – dodał.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~Bezdomny 8-08-2015 8:18
Ten Rzońca zna się na wszystkim,zna się na wodociągach i ciągle bzdury opowiada a teraz na dendrologii.Jest rzecznikiem prasowym w dwóch firmach.Tak PO dba o swoich ludzi,ale to już koniec.
~ja 8-08-2015 8:54
Jak oszczedzać wode to pszczedzać. Po co te drzewa przy drosze. Za kilkanaście lat i tak spadna na droge
~ 8-08-2015 9:11
KTOŚ - czyli nikt...
~fifi und du 8-08-2015 9:16
hmmm normalnie jakiś cud sie stał, że posadzili drzewka (chyba przez przypadek) za chodnikiem,,, bo wszędzie sadzą między chodnikiem a jezdnią a potem się dziwią że ludzie giną,,,
~lizak 8-08-2015 9:24
Pan Paweł chyba za późno wstaje. Ja jak idę do pracy to widzę ten pomarańczowy traktor z beczką, który jeździ i podlewa zieleń.
~...g... 8-08-2015 9:28
Byłem kilka lat temu w USA na urlopie i widziałem jak tam dbają o zieleń miejską. Na każdym kroku można spotkać ekipy pielęgnujące nawet najmniejsze krzewy. Pracownikami w większości są Meksykanie więc może i u nas należy sprowadzić i zatrudnić imigrantów którzy będą chętnie pracować za niższą stawkę a nie jak ekipy z zakładów komunalnych które mają na celu tylko wyjechać z bazy i bezpiecznie skryć się w jakimś zacienionym miejscu tak żeby tylko zleciała dniówka. Rozgonić tych wiecznie obrażonych i tylko wymagających roboli którzy znają się najbardziej na związkowych prawach a zapominają o obowiązkach pracowniczych.
~JAsiu 8-08-2015 10:20
Któryś raz już widzę jak podlewają z MPGK te drzewka, ciągnik z beczką
~anonim777 8-08-2015 10:30
Pytanie zasadnicze!! Dlaczego [posadzono klony a nie iglaki . Po klonach trzeba grabić liście . W Niemczech w miastach widać różne drzewa iglaste.
~Słonecznie 8-08-2015 10:56
Ludzie!! A czy wy myślicie ,że ktoś będzie podlewał drzewka o godzinie 12 -13?? Także rzeczy robi się z rana lub wieczora i sama też widzę jak MPGK podlewa drzewa także nie pitolcie takich bzdur!!! Ciekawe jak wyglądają wasze ogórki i przypominam jest zbyt gorąco i brakuje wody więc oszczędnie!
~: 8-08-2015 10:59
Zgadnijcie: kto jest dyrektorem MPGK?
~Kociunio 8-08-2015 11:06
Sitwa Platformerska?
~podlej 8-08-2015 11:46
Prezes ZUK w Piechowicach też posadził ( oczywiście rękami swoich niewolników )kwiatki w gazonach i na rabatkach ale o podlewaniu zapomniał . Jaki prezes taki porządek , o własną posesję też nie dba .
~vcfd 8-08-2015 14:56
przecie na zabobrzu mieszka dużo ludzi z psami może by tak te pieski ..czasem podlały te drzewka zaoszczędzimy trochę wody no..
~qq 8-08-2015 15:16
W Karpaczu wody brakuje, a Ci będą drzewka podlewać :/
~soc-lib 8-08-2015 18:13
Pytam ;;;kiedy MPGK zakupi urządzenie do rąbania gałęzi w czasie wycinek,pilęgnacji zieleni a nie wozić parę gałęzi ciągnikiem z przyczepą . Trzeba podpowiadać tak jak z bramkami do zraszania?
~ 9-08-2015 15:18
a moze ta kprzy okazji podlewania drzewk odlac troche wody dla niczyich zwierzaczkow/ koty psy ptaki/. O ni tez zyją i pija wode
~ 10-08-2015 8:04
Na ul. Paderewskiego 16 - 18 JSM w 2014 r. wykonała nowe klomby , posadziła wrzosy , ozdobne drzewka i krzewy ale teraz nikt tego nie pielęgnuje . Krzewy wyglądają jak przrośnięte krzaki jagód , trawy miejscami prawie nie ma , wrzosy poradli złodzieje , kilka drzewek uszkodzili lub ukradli wandale , a te co pozostały przez suszę usychają. JSM dało komuś zarobić zlecająć wykonanie tych wątpliwej piękności klombów , poprzednio była trawa piękna gęsta zielona - i komu to przeszkadzało !!!
~fifi und du 10-08-2015 17:48
wszędzie gdzie nie spojrzeć szerzy się patologia w tej chorej polsce...tego się już nie odratuje...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group