Sobota, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 5628
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czytelniczka: Problem z rejestracją skierowań do lekarza

Wiadomości: Polska
Czwartek, 12 marca 2015, 8:07
Aktualizacja: Piątek, 13 marca 2015, 7:33
Autor: Mea
Fot. Mea
– Chciałam zarejestrować się do lekarza przez telefon i wtedy okazało się, że muszę dostarczyć skierowanie w ciągu 14 dni – mówiła Iwona Guctwa ze Ściegien. Jeleniogórski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że skierowanie można dostarczyć m.in. pocztą.

Iwona Guctwa porusza się na wózku inwalidzkim. – Termin w rejestracji miałam dopiero za kilka miesięcy. Skierowanie kazano mi dostarczyć, z tego co zrozumiałam, w ciągu dwóch tygodni od wystawienia go. Mieszkam na wsi i nie mam możliwości przyjeżdżać co chwilę do Jeleniej Góry, czy też przekazać komuś tego skierowania. By wysłać je pocztą musiałabym pojechać do Karpacza. Ponadto jest to dodatkowy koszt dla pacjentów – powiedziała Iwona Guctwa.

- To dla mnie duże utrudnienie. Problem pojawił się w tym roku przez zmianę przepisów. Wcześniej rejestrowałam się telefonicznie i skierowanie przywoziłam ze sobą na wizytę. Skąd nagle taka nieufność wobec pacjentów? – zastanawiała się mieszkanka Ściegien.

Od 2015 roku pacjent, który zostanie wpisany na listę oczekujących do lekarza specjalisty lub do szpitala, ma obowiązek dostarczyć oryginał skierowania w ciągu 14 dni roboczych od dnia rejestracji. W założeniu zmiany te miały skrócić kolejki do lekarzy, by pacjenci nie zapisywali się do kilku przychodni naraz.

Jak poinformował jeleniogórski oddział NFZ, przepis mówi o tym, że „świadczeniobiorca jest zobowiązany dostarczyć świadczeniodawcy oryginał skierowania nie później, niż w terminie 14 dni roboczych od dnia dokonania wpisu na listę oczekujących, pod rygorem skreślenia z listy”. Ponieważ nie jest uszczegółowione, w jaki sposób pacjent ma to zrobić, skierowanie można przekazać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru lub bez pełnomocnictwa przez osobę trzecią.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group