Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7392
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czytelniczka: Na Zabobrzu wycinają drzewa

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 5 listopada 2014, 8:10
Aktualizacja: 8:47
Autor: Mea
Fot. Czytelniczka
– Właśnie wycięli dwa piękne drzewa na placu między ulicami Sygietyńskiego i Wiłkomirskiego – zadzwoniła do redakcji mieszkanka Zabobrza. Urząd Miasta w Jeleniej Górze poinformował, że drzewa były już w złym stanie, dlatego zostały usunięte.

– Co chwilę znikną kolejne drzewa. Tym razem wycięto dwa, rosnące na górce, z której zima dzieci zjeżdżają na sankach. Z tego co wiem, to uzasadnieniem wycięcia tych drzew było właśnie bezpieczeństwo dzieci. Mieszkam tu od dwudziestu lat i nie widziałam, by ktoś zrobił sobie krzywdę przez te drzewa – twierdzi zabobrzanka.

Jak poinformował Cezary Wiklik, rzecznik Urzędu Miasta w Jeleniej Górze, wniosek o wycięcie dwóch drzew zgłosiła Jeleniogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

- Po oględzinach specjalisty z uprawnieniami stwierdzono, że oba, z gatunku wierzba krucha, są w złym stanie fitosanitarnym, bo mają ok. 30 proc. tzw. posuszu w obrębie koron i część korzeni jest ponad poziomem gruntu, co świadczyło o posuniętej degradacji. Mogło to grozić ich powaleniem w czasie silniejszych wiatrów. Nie należały do starych, ich pnie w obwodzie miały odpowiednio 75 i 80 cm. Po ocenie stanu drzew wniosek o ich wycięcie został uznany za zasadny – wyjaśniał Cezary Wiklik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (33) Dodaj komentarz

~pradziad 5-11-2014 8:22
Nie wiem jak w tym przypadku ale coś zbyt chętnie drzewa są wycinane ostatnio wszędzie. Miasto, szczególnie takie jak Jelenia, powinno być zielone, to dodaje uroku i klimatu, pozwala lepiej odpocząć itd. Jednak w modzie zrobiłlo się wycinanie wszystkiego. Smieszą mnie uzasadnienia względami bezpieczeństwa często uzywane by "czyścić" okolice dróg z drzew. Lokalne drogi, bynajmniej nie szybkiego ruchu, cyba raczej zyskują dzięki tym drzewom na bezpieczeństwie.... Ale nie, przecież "trzeba zapie*dalać" a w razie czego winne jest drzewo, bo przecież nie kierowca.... żal
~ 5-11-2014 8:22
I po co ten wykrzyknik w tytule? Brzmi to jakby wycięli 150 hektarów, a tu 2 sztuki padły... To że wyglądają w miarę ładnie nie znaczy że są zdrowe i czasami trzeba je usunąć, więc niech się szanowna czytelniczka nie podburza i zajmie spokojnie swoimi sprawami. Zęby też się zwykle psują od środka, z zewnątrz nie widać....
~Ana 5-11-2014 8:36
No i bardzo dobrze, że właśnie te drzewa zostały wycięte!. I moim dzieciom przeszkadzały w zjazdach z górki. Większość tych drzew to samosiejki. Nikt nie przypilnował żeby je wyciąć wcześniej a później jest problem bo tysiące pozwoleń potrzebnych. Uroku dodają z głową zagospodarowane skwerki. I dobrze byłoby żeby właściciele piesków, którzy namiętnie upodobali sobie ten teren do spacerów sprzątali po swoich pupilach. Może więcej koszy na odchody rozwiązało by ten problem?! Chociaż niektórym to chyba tylko mandat by pomógł....
~Jacuś 5-11-2014 8:45
Zapewne ta pani miała ładniejszy widok z okna. Drzewa nie były w zasięgu jej mieszkania czy innej własności, nigdy też nie przechodziła pod nimi. Każde drzewo w mieście powinno być co najmniej dwa razy w roku oglądane i w przypadku jakichkolwiek podejrzeń natychmiast usuwane z korzeniami włącznie.
~Anonim2 5-11-2014 8:48
Proste - zbliża się zima, a czym zrobić odpowiedni nastrój, jak nie paleniem w kominku...
~anonim123456 5-11-2014 9:05
Miasto takie jak Jelenia powinno być zielone to prawda, ale też miasto takie jak Jelenia ma wspaniałe punkty widokowe , które są pozarastane i zamiast służyć mieszkańcom i turystom, służą okolicznym amatorom tanich trunków
~ 5-11-2014 9:07
właściciel nielegalnej kopalni odkrywkowej w Maciejowej wyciął na początku tej kadencji kilka hektarów lasu i nikt się nawet nie zająknął
~ 5-11-2014 9:17
Niektórym to się nudzi i nie mają co robić tylko dzwonią
~Dred 5-11-2014 9:20
Toż jest osiedle a nie las, czy dziki rezerwat. Niestety na Zabobrzu drzewa nie są zadbane, rosną na dziko, nie są podcinane. Teraz proszę się znaleźć w sytuacji lokatora zamieszkującego w pięknym słonecznym mieszkaniu, które jest zaciemnione przez drzewo pnące się na wysokość co najmniej sześciu pięter. Brak jakiegokolwiek planowania przestrzeni. U mnie na osiedlu większość drzew powinna zostać wycięta. Nie dość, że rosną przy samych oknach, przysłaniają widok, światło dzienne to jeszcze wiele z nich zagraża bezpieczeństwu. Żyjemy na osiedlu a nie w dzikim lesie!
~ 5-11-2014 9:39
Na nowo powstałym placu tzw. rekreacyjnym też wycięto drzewa i to w tych miejscach gdzie obecnie jest pusta goła ziemia i nie ma w tych mkiejscach żadnych zainstalowanych sprzętów. Pozostałe jeszce istniejące drzewa zeszpecono zostawiając kikuty takie jak w ZOO na wybiegu dla niedźwiedzi lub zrobiono z nich tzw. palmy, czyli powycinano wszystkie zdrowe gałęzie a pozostawiono wiechcie na czubkach drzew. Zawsze jak się rujnuje przyrodę to jakiś gdzieś tam podwieszony wsieznajko stwierdza że drzewo jest chore w złym stanie i zagraża bezpieczeństwu. Drzewa na górce były zdrowe co było widać po przecięciu pniaków i przystosowaniu ich do czyjegoś kominka. Teraz w tej okolicy planuje się budowę śmietnika. Napewno jeszce kilka tzw. chorych drzew będzie wyciętych. JSM to szkodnik ekologoczny.
~do dred 5-11-2014 9:40
Czy wyasfaltowałeś sobie przedpokój ?
~taktojest 5-11-2014 9:55
Staszek nie masz jakiegoś drzewa żebym sobie w kominku napalił bo wiesz nie chce mi się kasy marnować odpalę ci jakiegoś tysiaka za 20 kubików wiesz takich trochę na lewo. Oj Janusz niema problemu zaraz wezmę chłopaków pochodzą po spółdzielni i się coś wytnie w końcu możemy robić co się nam podoba. O już mam dwa piękne zdrowe drzewa napiszemy że przeszkadzają dzieciom w zjeżdżaniu na sankach wiem że to d...lny argument ale ludzie to łykną a drzewko pójdzie dla ciebie. Jutro zadzwonię i dam ci znać kiedy chłopaki potną to podwiozą ci pod willę....
~do Ana 5-11-2014 10:02
cudne rozumowanie:"przeszkadzały moim dzieciom zjeżdżać z górki" - to nie łaska ruszyć tyłek parę metrów dalej? kiedys innych też będziesz "wycinać", bo ci przeszkadzają? szkoda, że głupców nie można tak wyciąć...
~tun 5-11-2014 10:05
Dziki rezerwat, las, zasłoniete piękne słoneczne mieszkania ! - proponuję tym "pokrzywdzonym" z powodu braku słońca, etc. wybudować willę na uboczu, zniszczyć wszelką roślinność i z daleka się pokazać....tak, żeby mnie wszyscy widzieli dobrze i z bardzo daleka to po pierwsze, dalczego jeśli drzewostan "zagrażał", przed planem zagospodarowania placu włodarze nie zaplanowali posadzenia młodych "nie zagrażających nikomu" drzew - to po drugie, a o trzecie "tym" co wszystko przeszkadza, zasłania itd..niech pamiętają, że żyją w społeczności i przed wyborem miejsca zamieszkania dobrze się zastanowią, może nie warto wycinać i niszczyć wszystkiego dookoła ? Wielkie brawa dla Tej Osoby, która wzniosła "krzyk".
~aaa 5-11-2014 10:22
"- Po oględzinach specjalisty z uprawnieniami stwierdzono, że oba, z gatunku wierzba krucha, są w złym stanie fitosanitarnym, bo mają ok. 30 proc. tzw. posuszu w obrębie koron i część korzeni jest ponad poziomem gruntu, co świadczyło o posuniętej degradacji." Panu rzecznikowi zdegradowało mózg chyba co to za tekst?
~ja 5-11-2014 11:02
Panie Rzeczniku, kto Panu tych bzdur nagadał ?! I Pan je powtarza i robi z siebie durnia !!!!!!!!!!
~znudzona baba 5-11-2014 12:07
stoją co niektórzy znudzeni w oknie i tylko patrzą do czego by się tu przy... bingo wycinają jakieś dwa suchotniki dzwonię do jelonki i potem na milicje;)
~do 12:07 5-11-2014 12:11
no dokładnie. niektórzy to z nudów z igły robią widły. 2 samosiejki które trochę za duże urosły i już afera medialna :) Ale zaraz... Może to kiełbasa wyborcza? Dobrze że to wierzby a nie brzozy bo dopiero by było...
~dj 5-11-2014 12:18
Co niektórzy "fachowcy" bredzą tu coś o wycięciu drzew w celu palenia w kominku.Otóż drodzy "fachowcy" drewno wierzbowe tak mniej więcej nadaje się do kominka jak fiat 126p do wyścigów F1.
~czał_czał 5-11-2014 13:01
Jak piesek obsiusia drzewko, to też dzwonić do urzędu z tym ? Proszę o poważne odpowiedzi.
~do dj 5-11-2014 13:08
To nie były wierzby.
~ 5-11-2014 15:10
zamiast wycinać drzewa to lepiej trawniki na parkingi pozamieniać bo to tylko sralnia dla psów
~ 5-11-2014 18:33
http://www.youtube.com/watch?v=JCLsoFLS3MY asfaltowe łąki naszych miast - stare ale wciąż aktualne... Na zabobrzu jest betonowa pustynia, a na tych zdjęciach to krajobraz jak po wybuchu nuklearnym ... Nie mieszkam w tej części miasta, więc mi to lata, ale współczuję tym co tam mieszkają, jak nie ma drzew to przede wszystkim strasznie wieje w zimie, za to latem ukrop od słońca...
~paradise 5-11-2014 19:21
Źle się dzieje w JG, ul. Nowowiejska została ogołocona z drzew! .....jakieś ciemne interesy z drewnem do kominków za tym stoją..!?
~ 5-11-2014 19:41
Drzewa są wycinane bo są układy przecież ktoś komuś zleca taką wycinkę. Wystarczy sprawdzić do kogo należą firmy i jakie kto ma koneksje.
~ 5-11-2014 20:13
powinni więcej powycinać przy blokach. zasłaniają słońce a w mieszkaniach jest po prostu ciemno. a jak ktoś chce mieć drzewa przed oknami to niech się przeprowadzi do lasu, proste.
~biedra 5-11-2014 20:42
To jest tak, że jeden z drugim stary piernik przyjdzie na zebranie JSM i składa wnioski np o wycięcie drzew. Na te zebrania nie przychodza na ogół "normalni" ludzie, bo sa zajęci praca, rodzina itp I stąd takie rzeczy sie potem dzieją. Niedługo Zabobrze będzie pustynią, z wybetonowanymi parkingami i zielonymi trawniczkami 1m/1m . Nie dalej jak w zeszłym roku i z początkiem obecnego, na Moniuszki wycięto kilkanaście zdrowych, pięknych drzew, które nikomu nie zagrażały m.in. wierzby płaczące, pięknie kwitnące na wiosnę czereśnie i jabłonki.
~xxx 5-11-2014 22:34
Jak bym chciał drzewa to mieszkałbym pod lasem, zabobrze to nie las ,wycimać
~co_za_gość 6-11-2014 1:10
Do 05-11-2014 18:33 | ~ | Słuchaj misiu kolorowy :-) Pisanie o tym, że Zabobrze to betonowa pustynia, ma się zupełnie nijak do rzeczywistości. Chyba, że przyjechałeś z Białowieży :-)))) Tak zielonego osiedla z taką przestrzenią mogłoby pozazdrościć większość miast w Polsce.
~Rolfe 6-11-2014 7:23
Ciekawe komu przeszkadzał krzew pigwowca wysokości około metra rosnący sobie na trawniku w okolicach budynku Wiłkomierskiego 5. Też zasłaniał widok z okna?
~F 6-11-2014 8:27
faktycznie, coraz mniej drzew mamy na zabobrzu. to przykre bo im mniej drzew tym mniejsza wymiana gazowa. kiedyś się udusimy.
~do "do Ana" 6-11-2014 14:37
inteligent się znalazł, który ludzi do drzew porównuje. Czy Ty kiedykolwiek widziałeś właśnie tą górkę zimą? Pewnie nie, ale wypowiadać się nie na temat to domena takich jak Ty - roślinek... Rusz swój tyłek (tudzież korzenie) i marsz do lasu tam gdzie Twoje miejsce!!
~Sir Galahad 6-11-2014 17:50
Zabobrze akurat nie jest betonową pustynią. Mało jest w Polsce tzw. blokowisk z tak dużą ilością zieleni! Do tego do lasu blisko. Osiedle "wtula się" w Pogórze Kaczawskie. Jak ktoś nazywa Zabobrze betonową pustynią to bredzi. Nie wie o czym mówi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group