Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 5958
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Czytelnicy: Przez pociągi pękają nam ściany

Wtorek, 10 października 2017, 7:00
Aktualizacja: Środa, 11 października 2017, 5:59
Autor: WAC
Jelenia Góra: Czytelnicy: Przez pociągi pękają nam ściany
Fot. WAC
Na popękane sufity i ściany, odpadające kafelki, hałas, a nawet zakłócenia w odbiorze programu telewizyjnego powodowane przez przejeżdżające w pobliżu ich budynku pociągi, skarżą się mieszkańcy budynku przy ul. Spółdzielczej nr 20 w Jeleniej Górze.

Dom przy został wybudowany przed drugą wojną światową. Budynek stoi w niewielkiej odległości od przejazdu kolejowego, w pobliżu dworca Jelenia Góra – Zachodnia. Kilkanaście razy dziennie pod oknami przemieszczają się składy pociągów jadących z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby – Górnej i z powrotem. - Najgorsze są pociągi dalekobieżne, które z dużą prędkością mkną kilka razy w ciągu doby po torach, które są w odległości około 15 metrów od budynku – mówi pani Lena.

Tylko nieco mnie uciążliwe są szynobusy Kolei Dolnośląskich. Gdy jadą pociągi w naszych mieszkaniach wibrują ściany, trzęsą się meble, brzęczą naczynia. - Hałas wybudza dzieci i nie ma mowy o otwarciu okien lub spaniu w pokojach po stronie torów – dodaje pani Katarzyna. Przejeżdżające składy zakłócają nawet odbiór programu telewizyjnego. Na dowód swoich słów Pani Katarzyna pokazuje popękany sufit w pokoju, zaś pani Lena zniszczone kafelki w łazience. – Podobnie, a nawet gorzej jest w pobliskim budynku przy Spółdzielczej 24 – dodaje pani Lena. Tam, jak mówią sąsiedzi, naruszona jest nawet konstrukcja budynku. Ponoć składali w tej sprawie oficjalną skargę na kolei, ale nie znam bliższych szczegółów.

Mieszkańcy domu przy ul. Spółdzielczej 20 domagają się wprowadzenia ograniczenia prędkości pociągów poruszających się w pobliżu dworca Jelenia Góra – Zachodnia. - Wiemy, że pociągi muszą jeździć tą trasą, ale czy na tym odcinku nie mogą poruszać się wolniej ? - pytają. Było tak przez dwa miesiące, czyli w sierpniu i wrześniu, gdy na tej trasie prowadzone były roboty torowe. Wtedy ruszające ze stacji pociągi robiły to powoli i mieliśmy odrobinę oddechu. Niestety po zakończeniu remontu torowiska składy jeżdżą ponownie bardzo szybko. Nawet samochody w terenie zabudowanym muszą ograniczać prędkość, dlaczego podobne zasady nie mogą dotyczyć pociągów?

- Po modernizacji na stacji Jelenia Góra - Zachodnia maksymalna, dopuszczalna prędkość pociągów nie uległa zmianie i wynosi 70 kilometrów na godzinę – mówi Bohdan Ząbek z zespołu prasowego PKP PLK. Dotyczy to pociągów jadących przez stację bez zatrzymania – obecnie dwa pociągi w sobotę i dwa pociągi w niedzielę. Inne pociągi (lokalne) z pewnością jadą wolniej, ponieważ mają postój na stacji Jelenia Góra - Zachodnia. Nie odnotowaliśmy też żadnych formalnych skarg od mieszkańców w przedstawionej sprawie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (76)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
844
Tak
10%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
2%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Aktualności
Lodowisko lada dzień
 
112
Gigantyczny korek
 
112
TIR w rowie
 
112
Autobus w rowie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group