Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 5974
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„Czytajmy dramaty!” w JCK–u

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 13 października 2015, 7:51
Aktualizacja: Środa, 14 października 2015, 8:15
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W poniedziałek (12.10) w Jeleniogórskim Centrum Kultury odbyła się konferencja prasowa poświęcona projektowi edukacyjnemu „Czytajmy dramaty!”. W spotkaniu z dziennikarzami wzięli udział organizatorzy: Jacek Głomb z Teatru Dramatycznego w Legnicy, Łukasz Duda z Teatru Odnalezionego oraz Jarosław Gromadzki – dyrektor JCK–u. Przy okazji była też mowa o nadchodzącym Krokus Jazz Festiwalu, o czym poinformujemy w osobnym artykule.

Akcja „Czytajmy dramaty!” ma zachęcić do czytania sztuk teatralnych, tekstów dramatycznych. Jak podkreślił dyrektor legnickiego teatru Jacek Głomb, cała Polska czyta publicznie „Lalkę”, a dramaty są passe. – Zależało mi, żeby znaleźć partnerów w poszczególnych miastach – byłych wojewódzkich – mówił dyrektor Teatru Dramatycznego im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Każdy uczestnik akcji może zgłosić tekst (musi być wskazane źródło tekstu), następnie aktorzy teatru z Legnicy, którzy stanowią jury – wybierają tekst, który będzie czytany publicznie 17 października o godz. 18:00 w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Druga tura zgłoszeń upływa 15 października, więc warto się pospieszyć. – Zależy nam na tym, żeby osoby zgłaszające teksty je uzasadniały i spośród nich wybierzemy najciekawsze, a zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 2 tysięcy złotych – mówił Jacek Głomb.

Czytanie w JCK-u odbędzie się w scenografii do spektaklu „Pierwszy raz” Teatru Odnalezionego, który zakończy sobotnie wydarzenie. – Bardzo się cieszę z tego projektu, że możemy go współorganizować – mówił Łukasz Duda z Teatru Odnalezionego. – Jest bardzo niewiele projektów w celu budowania tożsamości dolnośląskiej, łączących byłe miasta wojewódzkie. To ogromna rola dla nas – ludzi, którzy kreują kulturę lokalną, aby takich akcji było więcej – dodał Jacek Głomb licząc, że będzie to początek szerszej współpracy dolnośląskich placówek kulturalnych.

Pierwszy etap konkursu „Czytajmy dramaty!” zakończył się wyborem utworu Cormaca McCarthy’ego „Sunset Limited”. Jest to powieść w formie dramatu w przekładzie Roberta Sudoła. Jurorzy pod przewodnictwem Katarzyny Dworak uznali, że konkurs powinien służyć prezentacji dramatów nie dość znanych a wybitnych niż np. przypominaniu klasyki. To właśnie ten tekst zostanie zaprezentowany w dn. 16-18.10 kolejno w Legnicy (Teatr Modrzejewskiej), Jeleniej Górze (JCK) i Wałbrzychu (Teatr Lalki i Aktora).

Kto nie zdąży zgłosić się do 15.10 na II turę, będzie miał ostatnią szansę do 30.10 (III tura).

Szczegóły konkursu na stronie: teatr.legnica.pl/czytamy-dramaty, zgłoszenia można przesyłać na adres: czytajmy@teatr.legnica.pl

Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura i interwencje”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~michałł 13-10-2015 7:57
zapomnieliście o przelanej krwi Polaków 12 pażdziernika pod Lenino Należy pamiętać, ja zawsze to podkreślam, że krew żołnierska ma jedną barwę — czerwoną — i bez względu na to, gdzie jest przelana w obronie ojczyzny, ma jednakową wartość. Celem, za który tę krew przelewano, było wyzwolenie ojczyzny spod faszystowskiego jarzma. Pamiętajmy, że 12-go października 1943 r. Dywizja Kościuszkowska rozpoczęła szlak bojowy Wojska Polskiego bitwą pod Lenino. Data ta stała się podstawą do ustanowienia w 1950 roku święta Wojska Polskiego, które było uroczyście obchodzone do 1991 roku. Natomiast od roku 1992 powrócono do 15 sierpnia, nawiązując do tradycji II RP. W tym miejscu warto wspomnieć, że w bitwie pod Lenino dywizja straciła 502 żołnierzy a rannych zostało 1776. Natomiast w jednej z najkrwaw

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group