Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 3087
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Czysty zysk

Wtorek, 31 lipca 2007, 0:00
Autor: ROB
Jelenia Góra: Czysty zysk
Fot. ROB
Dzięki hojności podatników, szpital ma karetkę.

O nowoczesną karetkę transportową wzbogacił się jeleniogórski szpital. Skąd pieniądze? Z 1 procenta podatku dochodowego. Ile otrzymały inne organizacje pożytku publicznego i na co przeznaczą te pieniądze?

– Kupiliśmy nowe auto marki mercedes – mówi Piotr Binek, zastępca dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze.
Karetka kosztowała 130 tysięcy złotych. W ramach akcji 1% szpital uzbierał aż 110 tysięcy złotych! Resztę placówka dołożyła z własnego budżetu.

- To nowoczesny pojazd. Prowadzi się go bardzo dobrze, a i pacjenci mają lepszy komfort jazdy. W środku jest cicho – mówi Andrzej Oleksy, kierowca.
Jak twierdzi dyrektor, karetka szpitalowi jest niezbędna. Pacjenci będą nią przewożeni do innych szpitali, we Wrocławiu czy w Wałbrzychu, na badania specjalistyczne, dializy.

Szpital jeszcze do niedawna woził pacjentów starym polonezem. Obecnie ma do dyspozycji wysłużonego, 10-letniego busa, który często się psuje. Część pacjentów wozi pogotowie, ale szpital musi mu za to zapłacić.
Do tej pory szpital wydawał na transport od 40 do 60 tysięcy złotych miesięcznie.

– Teraz kwota ta będzie znacznie mniejsza. Mam nadzieję, że zamkniemy się w granicach 10 tysięcy złotych – mówi zastępca dyrektora. – Dziękujemy darczyńcom.

Szpital był zdecydowanym liderem pod względem pieniędzy zebranych z odliczeń podatkowych. Blisko 5 tysięcy złotych wpłynęło na konto Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze. Pieniądze będą przekazane na dofinansowanie Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz na zakup sprzętu dla osób potrzebujących.

Niecałe 4 tysiące złotych zebrali harcerze z jeleniogórskiego hufca ZHP. – Wpłaty były dokonywane na poszczególne drużyny. Każda z nich może sama zdecydować, na co je wyda – dowiedzieliśmy się w hufcu. Większość drużyn przeznaczyła „procent” na dofinansowanie wyjazdu na rozpoczęty w piątek obóz w Pobierowie, wystarczy też na zakup mundurów dla harcerzy.
Na konto okręgowego koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Jeleniej Górze wpłynęło tylko 1500 złotych. Ale to i tak więcej niż przed rokiem. Skorzystają najmłodsi: pieniądze trafią głównie na dofinansowanie obiadów dla najuboższych.

Tyle samo, co TPD, zebrał klub sportowy Sudety Jelenia Góra, który w tym roku po raz pierwszy mógł ubiegać się o odliczenia z jednego procenta. Pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie obozu, który rozpoczyna się 14 sierpnia. Sportową formę przy pomocy pieniędzy z odliczeń będą szlifować młodzi piłkarze KKS Jelenia Góra. Klub zebrał 2600 złotych.

– W przyszłym roku będzie lepiej – podkreślało większość z naszych rozmówców. – A to dlatego, że zmieni się forma przekazywania pieniędzy.
Podatnik będzie musiał jedynie wskazać w formularzy PIT, na jaką organizację przekazuje procent podatku. Resztę załatwią za niego urzędnicy urzędu skarbowego.

Do tej pory rozliczający się musiał zaznaczyć w formularzu PIT, że oddaje 1 procent na rzecz organizacji pożytku publicznego, następnie musiał wpłacić wyliczony procent na konto wybranej organizacji i dopiero mógł oddać roczne zeznanie. A zwrot wpłaconego podatku otrzymywał kilka tygodni później, po przyjęciu rozliczenia przez urząd.

– Wiele osób rezygnowało, gdyż nie chciało stać w kolejkach na poczcie, by wpłacić te parę złotych – dowiedzieliśmy się w biurze rachunkowym, które rozlicza KSON.
– Dla nas nowa formuła oznacza więcej pracy, ale to miła praca, gdyż cel jest szczytny – mówi Jan Krzyżak, naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group