Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 3073
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czyja władza, tego religia

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 8 października 2009, 9:10
Aktualizacja: 9:11
Autor: TEJO
Model już ustawiono w głównej sali Muzeum Karkonoskiego. Trwają prace przy montażu wystawy.
Fot. TEJO
Pochodzący z 1709 roku model Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa, wykonany ręką samego mistrza Martina Frantza, będzie hitem kolejnej wystawy w Muzeum Karkonoskim. Ekspozycji towarzyszyć będzie konferencja naukowa „Cuius regio, eius religio”.

To kolejny akcent w jubileuszowym dla najpiękniejszej jeleniogórskiej świątyni roku. 300 lat temu zaczęto budowę imponującego ewangelickiego Kościoła Łaski. Protestanci otrzymali zgodę na postawienie świątyni w ramach tzw. konwencji altranszandzkiej. Skandynawski architekt Martin Frantz zaprojektował gmach świątyni wzorując się na kościele św. Katarzyny w Sztokholmie. Zanim ruszyły prace, autor projektu wykonał jego model, zachowany do dziś.

Po powojennej tułaczce i pracach konserwacyjnych, model ponownie zostanie wystawiony na widok publiczny. Wszystko za sprawą wystaw: „Odzyskana świetność. Model jeleniogórskiego Kościoła Łaski”, oraz „Drogi do tolerancji – 300. rocznica ugody altransztandzkiej”. Wydarzeniem towarzyszącym będzie dwudniowa konferencja naukowa pod hasłem przewodnim „Cuius regio, eius religio” (Czyja władza, tego religia).

Seria wykładów rozpocznie się w nadchodzącą sobotę w Książnicy Karkonoskiej o godz. 10. Prelegenci poruszą wiele tematów mniej lub bardziej związanych z budynkiem Kościoła Łaski. Zostanie przybliżona sylwetka Martina Frantza, będzie też okazja, aby poznać inne Świątynie Łaski, które powstały przed 300 laty. Zaplanowano również zwiedzanie Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa (sobota - o godz. 15).

Wernisaż wspomnianych wystaw odbędzie się w Muzeum Karkonoskim, w sobotę, 10 X, o godz. 17. Warto zobaczyć misternie wykonany model, różniący się drobnymi szczegółami od tej świątyni, którą zbudowano. Anna Gul z MK opowie także, jak przebiegały prace konserwacyjne tej dużej makiety. Konferencja zakończy się w niedzielę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 8-10-2009 11:30
eeeee no za....ste
~dees 8-10-2009 13:11
oodać garnizonowy protestantom który zagarnął kosciół katolicki
piipi 8-10-2009 20:02
..ale z nalezytym szacunkiem !
~ 9-10-2009 6:23
Oddać protestantom, a katolikom wybudować NASTĘPNY kościół? Czy DEES zstanowił się, jaka była przyczyna przejęcia kościoła przez katolików? To była jedyna możliwość uratowania tego kościoła po wojnie przed zniszczeniem, jako kojarzonego wtedy z Niemcami. Ilu jest obecnie protestantów w Jeleniej Górze? Będzie ich na tyle, aby utrzymać ten kościół?
~Niech żyje Luter! 9-10-2009 9:08
Przechodzimy na protestantyzm! To jedyna religia, przy której istnieje tolerancja i rozwija sie dobrobyt/Niemcy, Holandia, Belgia,.../. Katolickie kraje były siedliskiem biedy, ciemnoty, nietolerancji i nienawiści.
~ 9-10-2009 21:17
DOLNOŚLĄZAK. Historia świątyni oraz kilku innych obiektów sakralnych Dolnego Śląska jest dość interesująco opisana w książce Małgorzaty Lutowskiej pt."Powierzony klucz". "Książka o niezwykłych losach protestantów na Dolnym ŚLąsku o ich wielkim wkładzie w rozwój duchowy i materiałny tych ziem." Polecam. Jeszcze z początkiem lat 50 ubiegłego wieku w tym kościele odbywały się - o różnych godzinach - nabożeństwa dla protestantów i katolików. Księża katoliccy i protestanccy pastorzy mieszkali na plebani, sąsiadującej z kościołem. Nabożeństwa katolickie odprawiane były po łacinie. Protestanckie - po niemiecku. Nic z tego nie rozumiałem. I tak mi zostało do dziś.
teessi 11-10-2009 9:51
Do 09-10-2009 09:08 | ~Niech żyje Luter - Francja była (i jest) katolicka. Jakoś tam nie widać nietolerancji, biedy ani nienawiści. Włochy i Irlandia także. Dużo Polaków właśnie do tych krajów wyjeżdża za chlebem. Niemcy tolerancyjne? Nie żartuj!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group