Czwartek, 26 listopada
Imieniny: Konrada, Sylwestra
Czytających: 6733
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czy radny – prezes powinien stracić mandat?

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 28 grudnia 2015, 8:01
Aktualizacja: 8:04
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym radny nie może łączyć funkcji z prowadzeniem działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, z której uzyskał mandat. W nowej kadencji Rady Miejskiej Jeleniej Góry sprawa dotyczyła trzech osób, z czego dwie zrzekły się skutecznie funkcji w stowarzyszeniach, którym przewodzili.

Po wyborach zarówno Robert Obaz, jak i Konrad Sikora (w trakcie kadencji wszedł na miejsce Miłosza Sajnoga) zrezygnowali z pełnionych funkcji. Obaz był szefem Stowarzyszenia Goduszyn, a Sikora prezesem Spółdzielni Socjalnej Patron.

- Dosyć długo zastanawialiśmy się nad tym, ponieważ różne są opinie prawników. U nas jest wiele osób, które mogły mnie zastąpić i z końcem lutego zrezygnowałem, żeby nie było wątpliwości. I fajnie, że są zmiennicy – powiedział Robert Obaz.

- Zgodnie z art. 24 ustawy o samorządzie gminnym zrezygnowałem z pełnionej funkcji. Spółdzielnia Socjalna Patron od początku współpracuje z Gminą Jelenia Góra, otrzymujemy w drodze przetargu zadania wieloletnie, wobec powyższego zarząd w czerwcu przyjął moją rezygnację, więc nie jestem członkiem zarządu podmiotu, który pracuje na majątku gminy – tłumaczył z kolei Konrad Sikora.

Inaczej wygląda sytuacja Stanisława Dziedzica, który z jednej strony twierdzi, że przepis nie dotyczy stowarzyszeń, z drugiej zaś mówi, że złożył rezygnację, której następnie nie przyjął zarząd PZERiI. - Jestem i pracuję tylko tyle, że nie nazywam się przewodniczącym – odpowiedział Stanisław Dziedzic.

- A więc formalnie zrezygnował pan z pełnionej funkcji w związku? - pytamy. - Tak, natomiast zarząd nie przyjął mojej rezygnacji, w związku z tym siedzę i pracuję jako wolontariusz – tłumaczy się działacz stowarzyszenia. - Ustawa mówi wyraźnie, że każdy kto został radnym nie może prowadzić działalności gospodarczej na majątku gminy, ani być członkiem zarządu firmy, która pracuje na majątku gminy – natomiast nie ma nic o stowarzyszeniach. To później niektórzy rozciągają na stowarzyszenia, ale z interpretacji, które wyczytałem absolutnie nie przekłada się to, jest to tylko naciąganie ustawy – twierdzi Stanisław Dziedzic. - Konflikt może sobie być, jak postępują zarządy mnie nie interesuje. Interesuje mnie to, że ja złożyłem rezygnację. Nie podpisuję i nie decyduję jako przewodniczący, tylko siedzę i pracuję – dodał S. Dziedzic.

Siedzibą oddziału rejonowego PZERiI jest lokal przy ul. Bolesława Prusa 8, który jest mieniem gminy wynajmowanym przez związek. Ponadto w statucie organizacji (paragraf 7) wpisane jest, że może ona prowadzić działalność gospodarczą. Zatem czy radny Klubu Razem Zmieniamy Jelenia Górę powinien stracić mandat?

Art. 24f ustawy o samorządzie gminnym mówi: Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group