Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 2461
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czy radny – prezes powinien stracić mandat?

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 28 grudnia 2015, 8:01
Aktualizacja: 8:04
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym radny nie może łączyć funkcji z prowadzeniem działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, z której uzyskał mandat. W nowej kadencji Rady Miejskiej Jeleniej Góry sprawa dotyczyła trzech osób, z czego dwie zrzekły się skutecznie funkcji w stowarzyszeniach, którym przewodzili.

Po wyborach zarówno Robert Obaz, jak i Konrad Sikora (w trakcie kadencji wszedł na miejsce Miłosza Sajnoga) zrezygnowali z pełnionych funkcji. Obaz był szefem Stowarzyszenia Goduszyn, a Sikora prezesem Spółdzielni Socjalnej Patron.

- Dosyć długo zastanawialiśmy się nad tym, ponieważ różne są opinie prawników. U nas jest wiele osób, które mogły mnie zastąpić i z końcem lutego zrezygnowałem, żeby nie było wątpliwości. I fajnie, że są zmiennicy – powiedział Robert Obaz.

- Zgodnie z art. 24 ustawy o samorządzie gminnym zrezygnowałem z pełnionej funkcji. Spółdzielnia Socjalna Patron od początku współpracuje z Gminą Jelenia Góra, otrzymujemy w drodze przetargu zadania wieloletnie, wobec powyższego zarząd w czerwcu przyjął moją rezygnację, więc nie jestem członkiem zarządu podmiotu, który pracuje na majątku gminy – tłumaczył z kolei Konrad Sikora.

Inaczej wygląda sytuacja Stanisława Dziedzica, który z jednej strony twierdzi, że przepis nie dotyczy stowarzyszeń, z drugiej zaś mówi, że złożył rezygnację, której następnie nie przyjął zarząd PZERiI. - Jestem i pracuję tylko tyle, że nie nazywam się przewodniczącym – odpowiedział Stanisław Dziedzic.

- A więc formalnie zrezygnował pan z pełnionej funkcji w związku? - pytamy. - Tak, natomiast zarząd nie przyjął mojej rezygnacji, w związku z tym siedzę i pracuję jako wolontariusz – tłumaczy się działacz stowarzyszenia. - Ustawa mówi wyraźnie, że każdy kto został radnym nie może prowadzić działalności gospodarczej na majątku gminy, ani być członkiem zarządu firmy, która pracuje na majątku gminy – natomiast nie ma nic o stowarzyszeniach. To później niektórzy rozciągają na stowarzyszenia, ale z interpretacji, które wyczytałem absolutnie nie przekłada się to, jest to tylko naciąganie ustawy – twierdzi Stanisław Dziedzic. - Konflikt może sobie być, jak postępują zarządy mnie nie interesuje. Interesuje mnie to, że ja złożyłem rezygnację. Nie podpisuję i nie decyduję jako przewodniczący, tylko siedzę i pracuję – dodał S. Dziedzic.

Siedzibą oddziału rejonowego PZERiI jest lokal przy ul. Bolesława Prusa 8, który jest mieniem gminy wynajmowanym przez związek. Ponadto w statucie organizacji (paragraf 7) wpisane jest, że może ona prowadzić działalność gospodarczą. Zatem czy radny Klubu Razem Zmieniamy Jelenia Górę powinien stracić mandat?

Art. 24f ustawy o samorządzie gminnym mówi: Radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej na własny rachunek lub wspólnie z innymi osobami z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy, w której radny uzyskał mandat, a także zarządzać taką działalnością lub być przedstawicielem czy pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~R1 28-12-2015 9:16
Kolejny co się do stołka przykleił.....
~lx 28-12-2015 11:18
To, że w statucie stowarzyszenia widnieje zapis, że może ono prowadzić działalność gospodarczą, jeszcze nie przesądza, że taką działalność prowadzi. Wymagany jest bowiem wpis do KRS-u do rejestru przedsiębiorców. I taki wpis PZERiI posiada. Tyle, że zgodnie z KRS-em, stowarzyszenie reprezentuje kierownictwo prezydium zarządu głównego. A o ile mi jest wiadomo, P. Dziedzic jest (był) przewodniczącym, ale zarządu rejonowego, tak więc stowarzyszenia jako całości reprezentować nie może. Chyba, że oddział rejonowy sam prowadzi działalność gospodarczą lub sam zainteresowany otrzymał pełnomocnictwo do reprezentowania stowarzyszenia w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej (tego nie wiem), to wtedy sytuacja będzie diametralnie inna.
~rumcajs54 28-12-2015 13:51
A co to jest PZERiI ?
~Pigs 28-12-2015 14:22
No i co z tego, że szefem stowarzyszenia, które wynajmuje siedzibę od miasta jest radny? Ustawa jest niedoskonała, przepisy nie nadążają za życiem. A gdyby tak radny, najemca mieszkania komunalnego założył działalność gospodarczą i wykonywał ją w swoim mieszkaniu. To musi się zrzec mandatu, czy zaprzestać działalności?
~gluś 28-12-2015 14:44
ktoś się boi Pana Radnego Dziedzica, że zaczyna próbę jego usunięcia z rady? żenada by karać kogoś za to że jest aktywny i chce coś zrobić dla innych bo ma doświadczenie i wiedzę :( za to donosiciele i prominentni działacze z czasów PRL pousadawiani w różnych organizacjach mają się dobrze i ciągle mieszają
~lx 28-12-2015 14:47
Do rumcajs54 PZERiI - Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów do Pigs Prawo jest w tym zakresie jasne, proste i czytelne. Możemy się z nim nie zgadzać, ale przestrzegać go trzeba. Tu nie chodzi o to, że ktoś jest szefem stowarzyszenia, tylko czy wykorzystuje mienie komunalne do prowadzenia bądź zarządzania taką działalnością. I nie ma znaczenia skala tej działalności. Są to zwykłe przepisy antykorupcyjne, aby nie przyszła komuś pokusa żerowania na mieniu komunalnym w sytuacji, gdy ma się jakiś wpływ na ten majątek. Owszem, prawo w tym względzie zostało ustanowione bardzo rygorystycznie, żeby nie szukać żadnych kruczków prawnych. Zresztą w Jeleniej Górze jedna z osób (radna) na własnej skórze to kiedyś odczuła. PS. Tak, radny będzie w takiej sytuacji musiał dokonać wyboru.
~Boss 28-12-2015 18:11
To jest niewiarygodne działalność gospodarcza na własny rachunek z wykorzystaniem mienia komunalnego w tym kraju wszystko tak funkcjonuje prywatne folwarki za publiczne pieniądze
~do gluś 28-12-2015 18:30
Brawo za trafne spostrzeżenie dotyczące działalności p. Dziedzica. To wzór do naśladowania, świetnie realizuje swoje zadania, aktywny społecznie i dlatego przeszkadza tym, którzy nic nie robią i tylko potrafią jątrzyć !!!
~do Boss 28-12-2015 18:31
ciekawe czy za sprawa nie stoi niejaka Ziuta K., jak tak to może pan redaktor sprawdzi czy zarządzana przez "nią" organizacja od lat nie wykorzystuje mienia komunalnego
~alina23 28-12-2015 19:41
pozdrawiam Pana i czekam na kolejne spotkania
~wtwtwtt 28-12-2015 20:15
ręka ręke myje, on złozył rezygnacje, normalnie jak pajac sie tłumaczy, wygasic mandat to sie nauczą noby co z naczy prawo.
~to jest tak 28-12-2015 22:30
To jest tak jak z malowanym ptakiem. Jeżeli ktoś swoja praca wyroznia się na tle innych- to go zadziobią.
~cdn 18:31 29-12-2015 5:42
droga redakcjo nie Ziuta K. a Ziuta Kokos
~aleją zasłużonych 29-12-2015 6:20
Temu panu dziękujemy
~remanent 29-12-2015 9:50
to może czas na noworoczny remanent w radzie i uporządkowanie sprawy radnych zamiejscowych
~ 29-12-2015 12:14
...mówi się "renamęt"!
~gluś 30-12-2015 16:54
zanim się zacznie awanturę to może trzeba sprawdzić skład zarządu i prezydium PZERiI (dostępne na stronie internetowej) a to że organizacja ma w statucie oraz w dokumentach rejestrowych wpis o prawie do prowadzenia działalności gospodarczej nie jest jednoznaczna z tym że faktycznie taka działalność wykonuje
~do ~lx 30-12-2015 21:59
Radny nie będzie "musiał dokonać wyboru" tylko traci mandat z mocy prawa. Tak jak straciła go niegdyś Danuta Wójcik, tylko dlatego, że miała stragan na miejskim targowisku.
~poiu 23-01-2016 19:24
Każde stowarzyszenie ma zapis o możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, choć często jedynie "na zapas". Jeżeli uzyskane dochody przekazane są na działalność statutową, to trudno mówić o działaności "biznesowej" . Trzymam kciuki za pana Dziedzica, bo mu się coś chce zrobić dla innych.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group