Poniedziałek, 22 lipca
Imieniny: Magdaleny, Marii
Czytających: 10041
Zalogowanych: 51
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Czy doszło do wyłudzeń zasiłków?

Czwartek, 16 sierpnia 2018, 6:31
Aktualizacja: Piątek, 17 sierpnia 2018, 7:00
Autor: WAC
Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze prowadzi postępowanie dotyczące nieprawidłowości do jakich dochodziło w legnickim Oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

30 lipca 2018 roku do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu wpłynęło Zawiadomienie Departamentu Kontroli Wewnętrznej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o podejrzeniu popełnienia przestępstw polegających na niedopełnieniu obowiązków przez pracowników Oddziału ZUS w Legnicy. Powyższe związane było z brakiem podejmowania działań przez upoważnionych i zobowiązanych do tego pracowników legnickiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie kontroli i weryfikacji uprawnień do pobierania zasiłków chorobowych i innych przez szereg beneficjentów. 

- Postępowanie obejmuje okres od 2011 do 2018 roku – mówi rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze prok. Tomasz Czułowski. - Wówczas, jak wynika z zawiadomienia, pracownicy legnickiego oddziału ZUS zaniechali przeprowadzenia stosownych kontroli wobec co najmniej kilkunastu osób, które zakładały działalność gospodarczą i deklarowały najwyższą możliwą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. Krótko potem występowały do legnickiego Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zasiłek, najczęściej z tytułu niezdolności do pracy z uwagi na chorobę. Dzięki takiemu działaniu, osoby te uzyskiwały zasiłki w najwyższej wysokości.

Jak wykazała kontrola przeprowadzona przez Centralę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, podawane przez nie dane, będące podstawą ustalenia wysokości zasiłku, nie były nigdy weryfikowane co stanowić może zaniechanie ze strony pracowników Zakładu. Większość z osób uzyskujących w ten sposób zasiłki jest spokrewniona z pracownikami legnickiego oddziału ZUS. Łączna kwota pobranych w ramach opisanego procederu zasiłków przekracza 2,5 miliona złotych.

Decyzją Prokuratora Regionalnego we Wrocławiu, do wyjaśnienia okoliczności sprawy została wyznaczona Prokuratura Okręgowa w Jeleniej Górze, albowiem dotyczy ona szeregu mieszkańców Legnicy oraz pracowników miejscowego oddziału ZUS.

Twoja reakcja na artykuł?

3
23%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
8%
Nudzi
2
15%
Smuci
6
46%
Złości
1
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz koleją?

Oddanych
głosów
187
Tak, często
13%
Czasami
45%
Nigdy
7%
Nie, wolę autobus
5%
Nie, bo mam samochód
29%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Ile wody powinniśmy pić w ciągu doby?
 
Rozmowy Jelonki
Mam nadzieję, że telefon wkrótce zadzwoni
 
Aktualności
Śmierć w Staniszowie!
 
Aktualności
W Staniszowie zabawa trwa
 
Aktualności
Koncert w Zachełmiu
 
Turystyka
Z taśmy do kolejki
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group