Piątek, 31 marca
Imieniny: Balbiny, Beniamina
Czytających: 8983
Zalogowanych: 22
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Czwórka, Krasicki, Lem – to już 70 lat!

Sobota, 30 października 2021, 10:27
Autor: Przemek Kaczałko
Kowary: Czwórka, Krasicki, Lem – to już 70 lat!
Fot. Przemek Kaczałko
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Kowarach świętuje 70-lecie. Wcześniej nazywana "Czwórką" czy Krasickim (od poprzedniego patrona), placówka im. Stanisława Lema wychowała wielu kowarzan i ciągle jest ważnym elementem miasta nad Jedlicą.

Budowa szkoły rozpoczęła się w 1948 roku, a otwarcie nastąpiło w 1951. W 1975 roku nastąpiło otwarcie kompleksu boisk (tzw. górne boisko), a kolejnym ważnym elementem placówki było powstanie gimnazjum w 1999 roku, które funkcjonowało przez 20 lat. W 2001 formalnie zlikwidowano Szkołę Podstawową Nr 4, choć jak przyznają władze Kowar, do dzisiaj wielu mieszkańców nazywa ją "Czwórką". W 2007 roku szkole nadano imię Stanisława Lema, które zastąpiło Jana Krasickiego. Warto dodać, że w 2008 roku szkolna delegacja udała się do Krakowa - do domu Lema. Z kolei w 2016 roku Rada Miejska Kowar podjęła uchwałę, na mocy której przejęła placówkę od ówczesnego powiatu jeleniogórskiego.

Cieszymy się, że placówka funkcjonuje i chcieliśmy, żeby się jak najbardziej rozwijała. Chyba większość kowarzan kończyło tę szkołę. Kiedyś uczyło się tu nawet 400 uczniów, a dzisiaj jest 130, ale i tak się bardzo cieszymy - powiedziała Elżbieta Zakrzewska, burmistrz Kowar, która życzy społeczności szkolnej stabilizacji przepisów oświatowych, a także wiary, że władzom miasta bardzo na nich zależy.

Obecny na uroczystości w Miejskim Ośrodku Kultury w Kowarach wicestarosta karkonoski przez 17 lat był nauczycielem placówki przy ul. Szkolnej.

Wspomnienia jak najbardziej pozytywne - imię Stanisława Lema to mój wkład w historię tej szkoły. Czuję wzruszenie, jeszcze na początku obecnej kadencji samorządu uczyłem w tej szkole - wspomina Jarosław Kotliński, który życzy ZSO dużych naborów, aby ważna szkoła nadal trwała. - Miasto bez szkoły średniej jest trochę ułomne. Kowary potrzebują tej szkoły - dodał wicestarosta.
Od 21 lat jestem nauczycielem tej szkoły. To najlepsza szkoła, połowa mojego życia zawodowego. Gdybym był uczniem i miał wybierać szkołę, nie wahałbym się i wybrał Lema - wyznał Janusz Tymiński, p.o. dyrektora ZSO w Kowarach.

Szkoła rozwija się w ostatnich latach dzięki projektom unijnym, w partnerstwie z Czechami. Aktualnie w placówce znajduje się szkoła branżowa oraz liceum. Podczas uroczystości - po oficjalnych wystąpieniach - zaproszeni goście mogli zobaczyć spektakl pt. "Wielkie lanie" w wykonaniu uczniów i nauczycieli Lema. Następnie zapoznali się z historią szkoły, obejrzeli wystawę zdjęć oraz wspominali swoje czasy w zasłużonej dla Kowar placówce.

Twoja reakcja na artykuł?

21
78%
Cieszy
3
11%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group