Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 7583
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czują się u nas jak w domu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 7 sierpnia 2008, 18:25
Aktualizacja: 18:26
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Grupa młodych Ukraińców o polskich korzeniach z Ługańska przebywa na wakacjach w Jeleniej Górze. Goście zwiedzają miasto i okolice. Poznają polskie obyczaje i ciekawe zakątki stolicy Karkonoszy. Jest szansa, że młodzi jeleniogórzanie w przyszłym roku pojadą do zaprzyjaźnionego regionu naszego wschodniego sąsiada.

– Czujemy się tu jak w domu – mówi Walentyna Turańska-Koczietowa, prezes Związku Polonez, który w Ługańsku zrzesza Polaków i mieszkańców o polskim rodowodzie. O takie przyjęcie zadbali działacze Rady Przyjaciół Harcerzy z jej prezesem Kazimierzem Piotrowskim oraz opiekunem Międzynarodowego Domu Skauta przy ul. Wiejskiej Antonim Padewskim.

– Zwiedziliśmy już miasto i okolice. Byliśmy w Karpaczu i na Śnieżce. Wszystko nam się bardzo podoba – opowiadają Dima i Sergiusz. Na Sergiuszu największe wrażenie zrobiły jeleniogórskie kościoły. – Dzieci były na mszy w kościele św. Erazma i Pankracego. Po polsku śpiewały pieśni – mówi pani Walentyna. Nastia będzie bardzo mile wspominała góry.

W czwartek goście z Ługańska zwiedzali Jelenią Górę, a po południu uczyli się tańców polskich pod okiem choreografa. Złożą się one na występ pożegnalny, który zaplanowano na 14 sierpnia. Póki co jednak dzieci i młodzież nie chcą myśleć o wyjeździe. Został im jeszcze tydzień pobytu. Bardzo sobie chwalą gościnność swoich gospodarzy.

– We wrześniu do Jeleniej Góry przyjeżdża mer Sewerodoniecka. W województwie, którego jest stolicą to miasto, leży Ługańsk – mówi Kazimierz Piotrowski. – Będziemy się starali, aby w przyszłym roku z rewizytą na Ukrainę pojechali młodzi jeleniogórzanie – dodaje.

Pobyt kolejnej grupy młodzieży polonijnej z Ukrainy współfinansuje Senat RP. Takie wsparcie Rada Przyjaciół Harcerzy otrzymuje już drugi rok.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

piipi 7-08-2008 21:27
..."Czuja sie u nas jak w domu"....i dobrze,bo to sa NASI,a tylko od swoich oddaleni.~Mlodzi Przyjaciele ..spokojnego i pieknego pobytu w Miescie Jelonkowym.~Pozdrowienia serdeczne.*piipi.
~Ania K. 7-08-2008 22:02
Aż miło popatrzec:) Życzę wiele szczęścia i udanego odpoczynku młodzieży i powodzenia organizatorom:)
~PATRIOTA 7-08-2008 22:38
~he he he 8-08-2008 20:03
~jaro 8-08-2008 23:16
Witamy i miłego pobytu życzymy
~Wiesiek 9-08-2008 18:53
Bardzo niechlujnie zbudowane zdanie :" W województwie, którego jest stolicą to miasto, leży Ługańsk – mówi Kazimierz Piotrowski" i do tego nie prawdziwe . Sewerodonieck nie jest stolicą województwa , lecz Ługańsk. Sewerodonieck leży w "Ługanskoj obłasci" . Nie mniej ta nieścisłość nie pomniejsza faktu bardzo sympatycznej współpracy i wymiany grup młodzieżowych między miastami.
kazimierzp 9-08-2008 23:45
Wiesiu! Informacja o tym, że to Ługańska Obłast' była przekazana prawidłowo, ale chochliki drukarskie bywaja przekorne!;-) Za to puryści językowi objawiają się w różnoraki sposób! Zarówno Ty i ja bylismy w Siewierdoniecku i w Ługańsku więc my te subtelności geograficzne znamy z autopsji! Ale czy dla innych ta informacja o właściwym przypisaniu które miasto jest wojewódzkim, a które nie jest istotne!!! Kazimierz Piotrowski

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group