Niedziela, 22 maja
Imieniny: Heleny, Julii
Czytających: 2212
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Czują się u nas jak w domu

Czwartek, 7 sierpnia 2008, 18:25
Aktualizacja: 18:26
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Czują się u nas jak w domu
Fot. TEJO
Grupa młodych Ukraińców o polskich korzeniach z Ługańska przebywa na wakacjach w Jeleniej Górze. Goście zwiedzają miasto i okolice. Poznają polskie obyczaje i ciekawe zakątki stolicy Karkonoszy. Jest szansa, że młodzi jeleniogórzanie w przyszłym roku pojadą do zaprzyjaźnionego regionu naszego wschodniego sąsiada.

– Czujemy się tu jak w domu – mówi Walentyna Turańska-Koczietowa, prezes Związku Polonez, który w Ługańsku zrzesza Polaków i mieszkańców o polskim rodowodzie. O takie przyjęcie zadbali działacze Rady Przyjaciół Harcerzy z jej prezesem Kazimierzem Piotrowskim oraz opiekunem Międzynarodowego Domu Skauta przy ul. Wiejskiej Antonim Padewskim.

– Zwiedziliśmy już miasto i okolice. Byliśmy w Karpaczu i na Śnieżce. Wszystko nam się bardzo podoba – opowiadają Dima i Sergiusz. Na Sergiuszu największe wrażenie zrobiły jeleniogórskie kościoły. – Dzieci były na mszy w kościele św. Erazma i Pankracego. Po polsku śpiewały pieśni – mówi pani Walentyna. Nastia będzie bardzo mile wspominała góry.

W czwartek goście z Ługańska zwiedzali Jelenią Górę, a po południu uczyli się tańców polskich pod okiem choreografa. Złożą się one na występ pożegnalny, który zaplanowano na 14 sierpnia. Póki co jednak dzieci i młodzież nie chcą myśleć o wyjeździe. Został im jeszcze tydzień pobytu. Bardzo sobie chwalą gościnność swoich gospodarzy.

– We wrześniu do Jeleniej Góry przyjeżdża mer Sewerodoniecka. W województwie, którego jest stolicą to miasto, leży Ługańsk – mówi Kazimierz Piotrowski. – Będziemy się starali, aby w przyszłym roku z rewizytą na Ukrainę pojechali młodzi jeleniogórzanie – dodaje.

Pobyt kolejnej grupy młodzieży polonijnej z Ukrainy współfinansuje Senat RP. Takie wsparcie Rada Przyjaciół Harcerzy otrzymuje już drugi rok.

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group