Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 7907
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Czeski film wiecznie dobry

Środa, 8 września 2010, 19:25
Aktualizacja: Czwartek, 9 września 2010, 7:22
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Czeski film wiecznie dobry
Fot. TEJO
Kilkadziesiąt osób obejrzało projekcję czeskiej komedii „Nikt nic nie wie”, którą wyświetlono na ekranie sali widowiskowej przy ulicy Bankowej jako drugą pozycję w Przeglądzie Kina Czeskiego, zorganizowanego w ramach Dni Kultury Czeskiej. Główne wydarzenia imprezy odbędą się w weekend i w przyszłym tygodniu.

Zebranych kinomanów przywitała Helena Jankowska, współorganizatorka imprezy. Zaprosiła na kolejne wydarzenia Dni Kultury Czeskiej, których kulminacja nastąpi w weekend. Waldemar Wilk, gospodarz Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Klaps” wprowadził zebranych w klimat kina czeskiego, które – jak zauważył – jest magnetyczne, ale mało kto potrafi zdefiniować, dlaczego.

– Choć fabuła tego filmu jest prosta, takie kino – mimo upływu lat – nie starzeje się i wciąż wciąga, a film „Nikt nic nie wie” stał się symbolem całego czeskiego kina i nie tylko – mówił Waldemar Wilk. Tytuł posłużył też za nazwę jeleniogórskiej imprezy.

Sam obraz w reżyserii Josefa Macha nakręcono w 1947 roku. Jak na tamte czasy było to dzieło bardzo nowatorskie. Ta pełna prześmiesznych gagów komedia pomyłek wykorzystała wiele motywów, które później było mniej lub bardziej świadomie kalkowano w innych produkcjach, nawet wielkich wytwórni filmowych.

Takie właśnie kino nieźle ubawiło tych, którzy dziś przyszli na seans. Widzowie co rusz wybuchali szczerym śmiechem oglądając przygody dwóch dzielnych tramwajarzy, którzy na próżno próbują pozbyć się kłopotliwego SA-mana. „Nikt nic nie wie” jest przy tym pierwszą komedią dotyczącą wojny, która zakończyła się dwa lata przed nakręceniem filmu.

Mach pokazuje Czechów w krzywym zwierciadle walki z okupantem. Jak zauważył W. Wilk, konspiracja w Protektoracie Czech i Moraw była, ale kiedy trzeba było zabić gubernatora Heydricha, zamachowców sprowadzono z Wielkiej Brytanii…

Sam reżyser dał się poznać także jako, między innymi, twórca westernu „Synowie Wielkiej Niedźwiedzicy” produkcji Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Takie filmy NRD kręciło jako konkurencję dla będącego na cenzurowanym kina amerykańskiego, w plenerach Jugosławii lub Rumunii, gdzie za Appalachy „robiły” Karpaty. Angażowano także aktorów z większości państw demokracji ludowej. Urodzony w 1909 r. Josef Mach wyreżyserował i napisał scenariusze do kilkudziesięciu filmów. Zmarł w Pradze w 1987 roku.

Dziś o godz. 19. rozpoczęła się projekcja jednego z najlepszych w historii kina pastiszu westernu „Lemoniadowego Joe”. Jutro - kolejne trzy projekcje. O godz. 10 – „Rumburak” (komediowe przygody tytułowego czarodzieja, który zakochawszy się w pięknej dziewczynie pozostaje na zawsze w świecie ludzi, a wszystko w polskiej wersji językowej), o 17 „Mnaga - Happy End” w reżyserii Petra Zelenki (gałszywy dokument, opowieść o zespole muzycznym, powołanym przez sprytnych cwaniaków do zarabiania na naiwnych Czechach, czyli znakomite, prześmiewcze i szydercze kino, w duchu „Konkursu” Formana), a na koniec – o godz. 19 – „Guzikowcy”. To głośny film Zelenki o współczesnych Czechach. Wielowątkowa opowieść zmieniająca się w przypowieść o ludzkiej samotności i kryzysie wartości w dzisiejszym świecie.

Pozostałe wydarzenia Dni Kultury Czeskiej „Nikt nic nie wie”
12.09.2010 r. (niedziela) godz.10.00 – 22.00, Plac Ratuszowy w Jeleniej Górze „Czeski piknik” prezentacje czeskiego rzemiosła artystycznego, czeska gastronomia, prezentacje sceniczne i estradowe kultury czeskiej w wykonaniu m.in.: Ivana Mládka i Banjo Band.

12.09.2010 r. (niedziela) godz. 15.30 Książnica Karkonoska – Otwarcie wystawy pt. „Przekaz z ludzką twarzą”.

12.09.2010 r. (niedziela) godz. 16.00 – Plac Ratuszowy – Otwarcie wystawy plenerowej Pt. „Czeskie Naj”.

12.09.2010 r. (niedziela) godz. 16.00 – Biuro Wystaw Artystycznych. Spotkanie z Petrušką Šustrovą i Mirosławem Jasińskim. Prelekcja na temat historii stosunków polsko-czeskich (wstęp wolny).

13.09.2010 r. (poniedziałek) godz. 19.00 Scena studyjna Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, Ul. Wojska Polskiego 38. Spektakl teatralny „Lakomá Barka“ („Skąpa Baśka“) autorstwa Jana Wericha w wykonaniu teatru Vlastík z Vrchlabí. (wstęp na zaproszenia - dostępne od 1 września w sekretariatach Jeleniogórskiego Centrum Kultury oraz bezpośrednio przed spektaklem w miarę wolnych miejsc)

14.09.2010 (wtorek)
Koncert muzyki czeskiej w wykonaniu Czeskiej Orkiestry Kameralnej z Pragi; w programie: Antonin Dvořak - Serenada E-dur op. 22 i Leoš Janáček - Suita na orkiestrę smyczkową - godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej (wstęp wolny)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group