Środa, 29 marca
Imieniny: Helmuta, Wiktoryny
Czytających: 7857
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Częściowy koniec z maseczkami

Środa, 27 maja 2020, 11:43
Aktualizacja: Czwartek, 28 maja 2020, 13:45
Autor: Przemek Kaczałko
Polska: Częściowy koniec z maseczkami
Fot. Pixabay
Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dzisiaj (27.05) kolejne decyzje dotyczące znoszenia zakazów i nakazów, jakie rząd nakłada na Polaków.

Miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos: autobusy i tramwaje, sklepy, kina i teatry, salony masażu i tatuażu, kościoły, urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu). Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny - informuje rząd.

Wyjątki, gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa? W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne. W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

Zniesienie limitów osób od 30 maja:

Znosimy limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać. Uwaga! W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików. Pamiętaj o tym, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust, a w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek - czytamy w komunikacie.

Uroczystości religijne i pogrzeby

Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób. Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.

Zgromadzenia na powietrzu do 150 osób (od 30 maja):

Od soboty, 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny. Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego - czytamy dalej w komunikacie.

Wesela i inne uroczystości rodzinne (od 6 czerwca):

Umożliwiamy również organizację wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Uwaga! Weselnicy nie muszą nosić maseczek - kontynuuje rząd.

Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych: kina, teatry, opery, balet, baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki, sauny, solaria, salony masażu i tatuażu. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.

Twoja reakcja na artykuł?

31
61%
Cieszy
12
24%
Hahaha
4
8%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pensje prezydentów miast, burmistrzów i wójtów są adekwatne do wykonywanej przez nich pracy?

Oddanych
głosów
85
Tak, to odpowiedzialna praca
19%
Dostają trochę za dużo
18%
Dostają o wiele za dużo
28%
To oburzające ile zarabiają
35%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group