Niedziela, 26 września
Imieniny: Łucji, Justyny
Czytających: 5243
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Czas próby dla czeladników i mistrzów

Sobota, 21 sierpnia 2010, 8:35
Aktualizacja: 8:36
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Czas próby dla czeladników i mistrzów
Fot. Archiwum
Jak co roku w Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Jeleniej Górze rozpoczęły się egzaminy czeladnicze i mistrzowskie. Swoją wiedzę i umiejętności sprawdzali piekarze, cukiernicy i fryzjerzy. Dziś egzamin teoretyczny zdają młodzi blacharze i lakiernicy.

Egzaminy teoretyczne w zawodach piekarz i cukiernik rozpoczęły się w miniony poniedziałek. Zdawało go 22 młodych ludzi, którzy wcześniej przeszli egzaminy praktyczne w zakładach rzemieślniczych. Halina Ciepiela, mistrzyni i przewodnicząca komisji egzaminacyjnej, powołanej przez Dolnośląską Izbę Rzemieślniczą podkreśla, że poziom przygotowania młodzieży jest dobry.

W miniony czwartek do egzaminu przystąpili natomiast fryzjerzy. 28 dziewcząt i dwóch chłopców
zdawało pisemny i ustny egzamin teoretyczny, a także bardzo trudny egzamin praktyczny. Zadaniem przyszłych czeladników było wykonanie czterech fryzur. Jak oceniali specjaliści, poziom zdających był bardzo wysoki. Oceny celujące od Marianny Krzemińskiej, przewodniczącej komisji egzaminacyjnej, otrzymały dwie osoby.
Dzisiaj swoją wiedzę teoretyczną sprawdzą młodzi blacharze i lakiernicy.

- Rzemiosło kładzie bardzo duży nacisk na poziom kształcenia młodzieży. Proces szkolenia praktycznego może odbywać się tylko w zakładach prowadzonych przez doświadczonych mistrzów w zawodzie posiadających ponadto uprawnienia pedagogiczne. Surowe kryteria oceny przy egzaminach mobilizują młodzież do nauki i pozwalają na wejście a życie zawodowe z bardzo dobrym poziomem wiedzy – mówi Adam Czajkowski, Dyrektor Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorców w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group