Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6560
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Czarne chmury nad szefem rady

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 6 maja 2009, 7:12
Aktualizacja: 16:06
Autor: Ania
Fot. Ania
Prawo i Sprawiedliwość chce odwołania przewodniczącego rady powiatu jeleniogórskiego Zbigniewa Jakiela. Powód? Zdaniem PiS kieruje się on prywatą i ambicjami, uniemożliwiając jego członkom udział w dyskusjach dotyczących istotnych dla samorządowców problemów.

Sam zainteresowany nie zgadza się z tą opinią. Podkreśla, że rzetelnie i zgodnie z prawem wypełnia swoje obowiązki, kierując się stosownymi przepisami prawa. Przyjął jednak wniosek radnych i zostanie on najprawdopodobniej rozpatrzony podczas najbliższej sesji.

Przewodniczący stracił zaufanie wśród opozycji już na początku bieżącego roku, ponieważ nie zgodził się na zwołanie sesji nadzwyczajnej w sprawie prywatyzacji Szpitala Bukowiec w Kowarach. Odrzucił wniosek radnych Klubu PiS, ponieważ zabrakło w nim projektów uchwał.

Zbulwersowani rajcy zwrócili się do Rafała Jurkowlańca, wojewody dolnośląskiego, który powołał się na artykuł 15 ustęp 7 ustawy o samorządzie powiatowym. Zapisane jest w nim m. in. , że „na wniosek zarządu lub co najmniej ¼ ustawowego składu rady powiatu przewodniczący obowiązany jest zwołać sesję na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku”.

Sesja nadzwyczajna miała dotyczyć oceny umowy sprzedaży Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o.. Do podania dołączono więc wyłącznie porządek obrad, bo nie przewidywano podejmowania uchwał. Po wydaniu opinii przez wojewodę opozycyjni radni kolejny raz poprosili przewodniczącego o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Ten jednak pozostaje nieugięty, bo uważa, że racja stoi po jego stronie.

– Wojewoda wysłał do mnie pismo, w którym wyraził jedynie swoją opinię i napisał, co według niego w zaistniałej sytuacji powinienem zrobić. Postanowiłem więc ustosunkować się do tego typu działań i napisałem odpowiedź, w której poinformowałem, że wydając wszelkie decyzje kieruję się wszystkimi dotyczącymi mnie przepisami prawa i uważam, że postąpiłem zgodnie z nimi – argumentuje Zbigniew Jakiel, który w tej sprawie zwrócił się również do prezesa Rady Ministrów.

W rezultacie wojewoda dolnośląski kolejny raz musiał wyrazić swoją opinię w tej sprawie. Poprosił także o przedstawienie stanowiska premiera RP. Na ostateczne rozstrzygnięcie trzeba będzie więc poczekać.

Zbigniew Jakiel cieszy się zaufaniem wśród większości radnych, dlatego też można się domyślać, że ewentualne głosowanie w sprawie odwołania przewodniczącego zakończy się jego sukcesem. Opozycja zdaje sobie z tego sprawę, ale tłumaczy, że chodzi tutaj przede wszystkim o przestrzeganie prawa samorządowego i zasad demokracji. Radni z Klubu PiS wyjaśniają, że gdyby odbyła się sesja nadzwyczajna, nie składaliby wniosku, który właściwie nic im nie daje.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 6-05-2009 7:40
"kieruje się on prywatą i ambicjami, uniemożliwiając jego członkom udział w dyskusjach" - toż to przecież czerpie on wzorce z samego szczytu, wręcz Olimpu tej partii! Toż to Jarosław Wielki wykapany!!!
~czechna 6-05-2009 8:09
Pan przewodniczący Jakiel to wypisz wymaluj Pawlak z "Samych swoich" .....Sąd sądem ,a sprawiedliwość musi być po naszej stronie.... Tak myśli się dalej w jeleniogórskim PSL-u . No cóż.. za rok nowe wybory i może czas na zmiany we władzach powiatowych??
~butelki, szmaty... 6-05-2009 8:50
a kto nie kieruje się prywatą i osobistymi ambicjami w lokalnych samorządach?
~eppi 6-05-2009 11:00
przeciez wziol przyklad z poprzedniego rzadu!!!!!!!!!!!!
~olo 6-05-2009 11:01
szkola-PIS-u
~czynownik 6-05-2009 12:00
A kiedy odejdzie Włodyga z powodu "czarnych chmur"?
~Tremak 7-05-2009 11:44
Pisory to nieroby , za ich rządow nastapilo najwieksze spustoszenie gospodarcze i najwiekszy rozkwit urzedastwa kumoterskiego - Ile firm wykończylay kontrole UKS i nnych instytucji , blednymi tendencyjnymi decyzjami ktore wydaly na zniszczenie firm aczkolwiek sądy oddalily i uchylily te decyzje a urzedasy pozostali bezkarni.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group