Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8259
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Czar szopek pod Szrenicą

Środa, 4 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 9:31
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Czar szopek pod Szrenicą
Muszą być duże, oświetlone i rzucające się w oczy. Chodzi o bożonarodzeniowe szopki. W mieście pod Szrenicą trwa konkurs na najpiękniejszy żłóbek. Zorganizowali go ojcowie Franciszkanie wzorując się na konkursie szopek krakowskich.

Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Bożego Ciała zaproponowała mieszkańcom i właścicielom hoteli i pensjonatów ustawienie szopek na wolnym powietrzu. Franciszkanie podkreślają, że to właśnie ich patron, św. Franciszek z Asyżu, pierwszy postawił bożonarodzeniową szopkę.

Do tej tradycji nawiązał także związany z Szklarską Porębą znany malarz Vlastimil Hoffman, który na jednym z obrazów przedstawił szopkę i sportretował ówczesnych mieszkańców miasta pod Szrenicą, którzy szli ją oglądać.

Teraz sami szklarskoporębianie mają okazję popisać się inwencją. Ich szopki muszą być duże, aby mogli je podziwiać przechadzający się po mieście turyści. Powinny też być oświetlone. Umieszczać je można na tarasach, balkonach i ogrodach.

Jak podkreślają organizatorzy, konkurs jest jednym z elementów obchodów sześćdziesięciolecia pracy duszpasterskiej Franciszkanów w Szklarskiej Porębie. To pierwsze tego typu zmagania w Kotlinie Jeleniogórskiej.

Kto wygra? Okaże się po 16 stycznia. Do tego dnia komisja złożona z przedstawicieli parafii i samorządowców będzie oceniała szopki postawione przez mieszkańców Szklarskiej Poręby.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
981
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group