Niedziela, 29 maja
Imieniny: Magdaleny, Urszuli
Czytających: 5816
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Czar dawnych Cieplic

Wtorek, 18 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 18 września 2007, 18:52
Autor: AGA
Jelenia Góra: Czar dawnych Cieplic
Fot. Agnieszka Gierus
Uzdrowisko, jakiego już nie ma, zobaczymy w muzeum.

Alejki Parku Zdrojowego pełne kuracjuszy. Tętniące sanatoryjnym życiem miasteczko z bogatą przeszłością, a także żartobliwe spojrzenie na jego dawną codzienność. Choćby rehabilitantów kąpiących się w kipieli gorących wód niczym w piekielnej otchłani.
Na to wszystko patrzyli pełni podziwu samorządowcy, VIP-y i goście wernisażu w Muzeum Karkonoskim.

We wtorek otwarto tam hitową wystawę dla miłośników dawnej Jeleniej Góry i pobliskich miejscowości. Organizatorzy zaprosili na spacer po nieistniejących już Cieplicach. „Warmbrunn i okolice jego – uroki cieplickiego zdroju”. Po dawnych Ciepłowodach „spacerowali” między innymi, Roman Jałako, prezes Uzdrowiska Cieplice, Grażyna Malczuk, kanclerz Kolegium Karkonoskiego oraz inne, rozpoznawalne twarze.

Można prześledzić rozwój Cieplic od małej osady do europejskiego kurortu. Wszystko na podstawie ciekawych materiałów ikonograficznych (dwa tysiące kartek pocztowych i 200 zdjęć), przedmiotów i innych eksponatów.
Zgromadzone przedmioty pochodzą ze zbiorów MK, Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze oraz kolekcji prywatnych. Przygotowania trwały kilka miesięcy.
Rarytasem jest plan Cieplic Benjamina Maiwalda z 1742 roku oraz liczne przedmioty wykonane przez rytowników oraz uczniów szkoły snycerskiej.

Wystawa to spacer po dawnych zmieniających się Cieplicach, ulicach, parkach i ciekawych miejscach. Warto, bowiem przywrócić blask uzdrowisku, ukazując wygląd i rozwój do lat 40-tych XX wieku – podają organizatorzy.

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group