• Czwartek, 18 kwietnia 2019
  • Godz. 15:13
  • Imieniny: Alicji, Apoloniusza, Bogusławy
  • Czytających: 5953
  • Zalogowanych: 24
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Czar byłych dębów

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 21 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Środa, 4 stycznia 2006, 0:09
Autor: TEJO
Fot. archiwum
Przestronne wnętrza i ustronna lokalizacja. "Pod Trzema Dębami" - tak nazywała się lokal, który cieszył się zarówno wielkim powodzeniem, jak i nieciekawą renomą. Nie wiadomo, czy to przez przypadek, czy celowo, w jego miejscu powstała izba wytrzeźwień, którą i tak zlikwidowano.

Na hasło "Gasthof Drei Eichen" reagowali zapewne wszyscy jeleniogórzanie, którym czas spędzony na rozrywce nie wydawał się czasem zmarnowanym. Tak właśnie zwała się gospoda, położona w Cunnersdorf (Kunicach), osiedlu znajdujacym się przy dzisiejszej ulicy Wolności (wówczas Warmbrunnerstrasse), mniej więcej od małej poczty do obecnej zajezdni autobusowej.

Do gospody wygodnie dojeżdżało się tramwajem lub taksówką. O powrót nie trzeba było się martwić. Po posiłku i zabawie w dużej sali restauracyjnej, przyozdobionej nie tylko karkonoskimi krajobrazami, gość mógł się przespać w pokojach usytuowanych na piętrze. I rano spokojnie wrócić do miasta.
Gospoda położona była urokliwie, bo w cieniu wielu dębów (nie tylko trzech, jak może sugerować nazwa przybytku). A i sam budynek był ładny. W tle rozciągała się panorama Karkonoszy.

Lokal przetrwał nazistowskie czasy i wojnę. Dotrwał do lat 50. ubiegłego wieku. Podobno u schyłku swojej działalności nie miał najlepszych opinii. Co o nim sądziły ówczesne władze, można się tylko domyślać. Faktem jest, że został zlikwidowany. Zaniedbaną gospodę wyburzono zapewne przed poszerzeniem ulicy Wolności. Była to jedna ze sztandarowych inwestycji jeleniogórskich w latach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Ale po ukończeniu zadania w miejscu, gdzie wznosił się dawny zajazd - po roku 1975 zbudowano izbę wytrzeźwień.

Ten zamiar wynikał z ówczesnych założeń, że nietrzeźwych obywateli trzeba było doprowadzać do stanu używalności instytucjonalnie i odpłatnie. Izba uchodziła za najdroższy "hotel" w Jeleniej Górze. Za nocleg, zimny prysznic i gorzką kawę na kaca trzeba było zapłacić tyle, ile za dobę w jednoosobowym pokoju w czterogwiazdkowym hotelu. Kto wpadł na pomysł, aby ten przybytek zbudować tam, gdzie niegdyś jeleniogórzanie bawili się przy trunkach? Trudno dociec.

Ale i tak izba wytrzeźwień i utworzona tam noclegownia utrzymała się tylko do roku 2003. Miasto zrezygnowało z jej utrzymania. Dziś klockowaty budynek wraz z działką, gdzie kiedyś wznosiła się gospoda "Pod Trzema Dębami", popada w ruinę i czeka na kupca. Najpewniej zostanie zburzony. Nie wiadomo, co powstanie w tym miejscu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Sezonowa zmiana opon powinna być obowiązkowa?

Oddanych
głosów
1268
Tak
71%
Nie
24%
Nie wiem
5%
Głos ulicy
500+ na każde dziecko?  
TV Dami
Serwis Informacyjny TV Dami Jelenia Góra z dnia 17.04.2019 r.  
Miej świadomość
Mamy zdjęcie czarnej dziury  
Dialogi Jelonki
Krew (zawsze) potrzebna od zaraz
Aktualności
Konferencja rynku pracy subregionu jeleniogórskiego  
Edukacja
Podpisali porozumienie, będą współpracować...  
Copyright © 2002-2019 Highlander's Group