Poniedziałek, 3 sierpnia
Imieniny: Lidii, Nikodema
Czytających: 7290
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

CZAD – Cichy zabójca

Wiadomości: Region
Piątek, 29 grudnia 2017, 11:38
Aktualizacja: Wtorek, 2 stycznia 2018, 12:54
Autor: TS
Fot. TS
Niewyczuwalny tlenek węgla (czad) stanowi w dzisiejszych czasach wielkie zagrożenie. Lżejszy od powietrza i niewidoczny gołym okiem, jest przyczyną śmierci dziesiątek osób każdej zimy.

Tlenek węgla jest bezwonnym, bezsmakowym i bezbarwnym związkiem chemicznym. Nie podrażnia oczu, a na niebezpiecznym dla człowieka poziomie nadal jest niewyczuwalny dla ludzkich zmysłów.

Czad-przyczyny powstawania.
Przyczyną powstawania tego silnie trującego gazu jest niepełne spalanie paliw (m.in. gazu, oleju węgla lub substancji zawierających węgiel, ropy), czyli brak odpowiedniej ilości tlenu potrzebnej do pełnego spalania. Winowajcą może być np. słaba wentylacja w pomieszczeniach w których zachodzi proces spalania paliw, a zatem brak świeżego powietrza. W połączeniu z wadliwą lub zanieczyszczoną instalacją grzewczą, potrafi z domowej łazienki uczynić śmiertelną pułapkę dla mieszkańców.
Powstawanie czadu jest zatem również ściśle skorelowane z umiejętnym i prawidłowym korzystaniem z urządzeń grzewczych. Spalanie w domowych piecach czy kominkach śmieci, odpadów czy folii jest korzystaniem niezgodnym z przeznaczeniem.
Konsekwencją tak rozumianej oszczędności jest zarówno ryzyko zatrucia toksycznymi oparami, jak i trwałe uszkodzenie instalacji grzewczej. Spalaniu w powyższych urządzeniach powinny ulegać jedynie paliwa wskazane przez producenta.

Cichy zabójca-jak się przed nim chronić?
Kontroluj stan techniczny instalacji grzewczych, przewodów wentylacyjnych i kominowych, poprzez zlecanie regularnych przeglądów specjalistom.
Świadomie reguluj uszczelnianie okien zimą i zadbaj o regularne wietrzenie ogrzewanych pomieszczeń.
Zapewnij stały dopływ świeżego powietrza do źródła spalania (np. poprzez otwarcie okna, drzwi).
Nie zatykaj kratek wentylacyjnych i sprawdzaj tzw. ciąg powietrza (np. za pomocą kartki papieru).
Nie używaj urządzeń grzewczych, co do których sprawności masz wątpliwość.
Zaopatrz się w atestowane czujniki czadu.

Źródła tlenku węgla:
-uszkodzone instalacje grzewcze;
-przemysł i zachodzące w nim procesy przetwórcze i technologiczne;
-transport drogowy, czyli wydobywające się z silników spaliny;
-pożary w zamkniętych budynkach;
-zjawiska i klęski naturalne: pożary lasów, erupcje wulkanów;

Jeżeli podejrzewasz niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla otwórz okna, drzwi i zapewnij możliwie najszybciej dopływ świeżego powietrza. Odizoluj siebie i poszkodowane osoby od źródła zatrucia-wyprowadź na świeże powietrze, udziel pierwszej pomocy. Wezwij pomoc medyczną i straż pożarną.

Publikacja sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Publikacja zrealizowana przez Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego.

Poglądy autorów i treści zawarte w publikacji nie zawsze odzwierciedlają stanowisko WFOŚiGW we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Boss 29-12-2017 16:26
Może ktoś uświadomi ludziom jaki wpływ na wentylację ma docieplanie styropianem starych budynków przecież zmieniają się całkowicie parametry budynku ,ciśnienie wewnątrz zakrywa się naturalne szczeliny są zupełnie inne przepływy powietrza wyciąg kominowy nie działa tak samo wielu znajomych mówi Mi że po dociepleniu parują okna albo kominiarz przyczepia się do średnicy rury spalinowej bo nie ma prawidłowego wyciągu ,ludzie myślcie gońcie amatorów szczególnie we wspólnotach i spółdzielniach docieplenie budynku to również obowiązkowa przebudowa kominów i wentylacji
~ 29-12-2017 19:14
duża ilość czujników wykrywających tlenek węgla/czad w mieszkaniu i prawidłowy dopływ powietrza do mieszkania mogą nas uchronić
~Blądimać 29-12-2017 20:11
Boss co bierzesz? Powtarzasz frazesy z gaci wzięte. Jedynym wytłumaczeniem tej sytuacji jest to, że ludzie po termomodernizacji budynków przestają ogrzewać swoje mieszkania. Brak ogrzewania to kompletny zanik wentylacji grawitacyjnej, która na dodatek dostaje odwrotnego ciągu, a to już w zasadzie wszystko co jest potrzebne do tego, aby w mieszkaniu pojawił się czad z piecyka gazowego (junkers) sąsiada.
~Boss 30-12-2017 9:34
Człowieku przeczytaj bzdury które napisałeś potwierdzasz to co napisałem i jednocześnie temu zaprzeczasz po co się dociepla budynek po to żeby oszczędzać na ogrzewaniu rzadziej włącza się grzejniki przez co zmienia się przepływ powietrza i ciśnienie dlatego potrzebna jest przebudowa wentylacji podniesienie kominów do góry żeby wymusić obieg na wielu budynkach na Zabobrzu jest to już widoczne kominy są wyższe
~Blądimać 30-12-2017 12:45
Ludzie po ociepleniu domu "nie grzeją mieszkań w ogóle" mają zerowe zużycia na c.o. Zaklejają kratki wentylacyjne i wszystkie szczeliny z których wieje (czyt. wyrównuje się ciśnienie wewn./zewn.) To są fakty. Dostają za to zwrot kasy za ogrzewanie, które wydają najczęściej na leki, bo mają schorzenia od grzyba i pleśni, którą wyhodowali sobie na swoich podłogach i ścianach. Obwiniają za to wykonane ocieplenie. Tak samo robisz to Ty.
~CiEpLiCzanka1 30-12-2017 14:16
Cieplice niby takie uzdrowiska...a na Cieplickiej,niedaleko kościoła w dwóch budynkach jak zaczynają palic jakimś g..wnem to oddychać nie można, dlaczego nikt na to nie reaguje???jakby rzeczywiście dawali duże kary pieniężne dla takich to może by przestrzegali jakiś zasad
~ 30-12-2017 14:21
Ale po co kupować nowy bojler czy choćby czujnik,skoro priorytetem jest zakup nowego srajfona albo tv 70 cali.Bojlera czy czujnika nikt im nie pozazdrości a srajfonem zawsze można się przed sąsiadem pochwalić.
Ewa Milczarek 30-12-2017 17:28
po prostu niektorzy ludzie nie umia palic w piecach bo albo zamykaja na amen drzwiczki od pieca albo zamykaja na amen okna bo zimno,,mam piece i pale w nich juz ,,,nie pamietam ale nigdy nic takiego mi sie przytrafilo...
~Widzę 30-12-2017 19:37
Kto ci nadał taki icek? Boss? Ciemniak jeleniogórski .Co ma ocieplanie do wentylacji?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group