Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 4575
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Cytobus gotowy do drogi

Niedziela, 13 marca 2022, 5:55
Autor: WAC
Region: Cytobus gotowy do drogi
Fot. UMWD
Kilka dni temu pracę na rzecz zdrowia mieszkanek regionu rozpoczął mobilny gabinet położnej, w którym panie mogą skorzystać z profilaktycznych badań cytologicznych. Cytobus został wykonany specjalnie dla Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu, a jego zakup został dofinansowany ze środków z budżetu państwa.

Z bezpłatnych badań będą mogły skorzystać panie w wieku 25-59 lat, które w przeciągu ostatnich 3 lat nie korzystały z profilaktycznej cytologii w ramach Programu Przesiewowego. Jeśli kobieta otrzyma nieprawidłowy wynik cytologii, będzie o tym informowana telefonicznie i skierowana na dalsze badania diagnostyczne

Cytobus to tylko część szerszego programu wczesnego wykrywania i leczenia raka szyjki macicy. Jego koordynatorem jest Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu – w sieci są także trzy inne dolnośląskie ośrodki, które mają poradnie i oddziały ginekologiczne: Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, Powiatowy Zespół Szpitali w Oleśnicy i Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego w Wałbrzychu.

Zgłaszalność na cytologię scryningową jest wciąż niska, a jest to podstawowe badanie, które pozwala wykryć zmiany prowadzące do raka szyjki macicy – wyjaśnia dr Marcin Jędryka, ginekolog-onkolog z Oddziału Ginekologii Onkologicznej w DCO. - Chcemy dotrzeć do jak największej grupy kobiet, które m.in. z powodu pandemii COVID-19, mogą mieć utrudniony dostęp do tych badań. Cytobus wyjedzie, więc na drogi Dolnego Śląska z wykwalifikowanymi położnymi na pokładzie.

Twoja reakcja na artykuł?

10
83%
Cieszy
1
8%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
8%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group