Niedziela, 25 października
Imieniny: Darii, Kingi
Czytających: 5257
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Cyganie narozrabiali nad morzem

Wiadomości: REGION JELENIOGÓRSKI
Poniedziałek, 22 września 2008, 8:16
Aktualizacja: 8:16
Autor: Ania
Fot. Ania
Grupa młodych Romów z Kowar, jak co roku, dzięki wsparciu socjalnemu miasta wyjechała na kolonie do Mrzeżyna nad Bałtykiem. Kilku z nich musiało wrócić już po kilku dniach, ponieważ opiekunowie odesłali ich do domu za nieprzestrzeganie regulaminu i zagrożenie bezpieczeństwa pozostałych wychowanków.

– Nie mamy pretensji do opiekunów i organizatorów kolonii, bo wiemy, że zrobili wszystko, żeby dzieci były zadowolone z wakacji. Niestety wśród kolonistów znalazł się prowodyr, któremu uległo parę innych osób i w konsekwencji musieli opuścić kolonie.

Czy nie poniosą za to żadnej odpowiedzialności? Karą dla nich może być jedynie zwrot pieniędzy za transport, który dla nich zorganizowano – mówi Bronisław Suchy, prezes Stowarzyszenia Romów w Kowarach i asystent romski w Szkole Podstawowej nr 1. Ich rodziny prawdopodobnie zapłacą tysiąc czterysta pięćdziesiąt złotych.

– Podejrzewaliśmy, że mogą być kłopoty z niektórymi dziećmi, ale nie z tymi które odesłano do domów – powiedziała Wiesława Kuchejda, kierownik referatu spraw obywatelskich urzędu miejskiego. – Okazało się, że pociechy, z naszego punku widzenia najbardziej pobudliwe na kolonii świetnie się spisały, stały się wręcz pupilami opiekunów.

W tym roku dzieci romskie, po raz pierwszy na kolonię pojechały bez pełnomocnika, ponieważ osoba pełniąca do niedawna tę funkcję, zrezygnowała z niej parę dni przed wyjazdem do Mrzeżyna. Być może w tym należy wypatrywać jedną z przyczyn wcześniejszego powrotu pięciu kolonistów. Jest to sprawa dość delikatna, ponieważ spotkała się z oporem rodziców, którzy nie poczuwają się do odpowiedzialności.

Mimo tegorocznego incydentu kolonie będą odbywały się w dalszym ciągu, ponieważ są ważnym elementem integracji Romów z Polakami. Miasto zamierza zorganizować wycieczkę do miejsc związanych z martyrologią obydwu narodów podczas drugiej wojny światowej.
Anna Pisulska
– Wspólnie z Bronisławem Suchym rozwiązujemy takie problemy – mówi Wiesława Suchejda.

Kolonie organizowane są od 2005 roku i cieszą się dużym powodzeniem wśród najmłodszych. W ubiegłych latach zdarzały się sytuacje, że do końca turnusu nie dotrwały młodzi Polacy, natomiast w tym roku pierwszy raz odesłano dzieci cygańskie.

Pieniądze na kolonie Urząd Miasta w Kowarach otrzymuje z programu na rzecz społeczności romskiej z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Pracownicy Urzędu Miasta co roku składają projekt do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, w którym wskazują, jakie działania miasto przewidziało w kolejnym roku. Dzięki temu kowarscy Romowie mogą korzystać z lekcji czytania i pisania dla dorosłych czy stypendiów motywacyjnych dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22) Dodaj komentarz

~ 22-09-2008 9:40
No to zaraz zacznie się wojna na portalu :-)
~ 22-09-2008 9:56
dobrze ze jest napisane "prawdopodobnie oddadza" co oczywiscie w wolnym tlumaczeniu oznacza ze nie oddadza bo co im zrobia..........i sprawa sie zakonczy dziecko polskie ktore by taki numer odwalilo nastepnym razem by nie pojechalo a rodzic oddac by musial a nie tylko prawdopodobnie pan bronislaw s to nawet czytac nie potrafi a zostal prezesem jesli nie maja lepszego przedstawiciela to nic dobrego z tego nie wyjdzie romowie w kowarach dostali prace interwencyjne i to co widzialem przekonalo mnie do tego ze jedyny c...n ktory pracuje w polsce to jacek c...n dlaczego wladze w kowarch na sile staraja sie ich zmienic nie chca sie uczyc i pracowac to niech tego nie robia
~EM 22-09-2008 10:17
To jest oczywiste, że tych pieniędzy nie odzyskają, bo niby skąd mają wziąć jak Romowie nie pracują. Prawdą jest, że na silę ich uszczęśliwiają, oni żyją w swoim świecie i nie przszkadajmy im. Przecież te dzieci czerpią wzorce od swoich rodziców i szkoła czy urząd ich nie zmieni.
piipi 22-09-2008 10:30
~SMUTNE,...bo nawet dzieciom PRZESZKADZA kolega pochodzenia romskiego !!.
piipi 22-09-2008 10:34
C.d..Rodzice sa tutaj winni,a ktorzy powinni NAUCZYC swoje pociechy do INNYCH przyjazni !!.
~Cwaniak z zawdou 22-09-2008 10:37
~polska dla polakow 22-09-2008 11:11
~facet 22-09-2008 11:39
Pipi pisze ale nie do końca wie o czym z informacji nie wynika kto komu i dlaczego i czy przeszkadzał. Pipi fantazjuje żeby zaistnieć.
~_ojdiridirachciach___ 22-09-2008 12:20
Po co im wakacje nad morzem ? Przecież oni non stop wyglądają na pięknie opalonych ! ;)
~x 22-09-2008 13:19
Już od 15 wieku integrują się i nie mogą się zintegrować;)
~aaneta 22-09-2008 13:22
Przykre, że zamiast polskich dzieci wysyłają romów. A oni wcale nie są tacy biedni. A tyle polskich dzieci nie widziało w ogóle morza. No ale takie czasy, że dbają o innych.
~aaneta 22-09-2008 13:23
Przykre, że zamiast polskich dzieci wysyłają romów. A oni wcale nie są tacy biedni. A tyle polskich dzieci nie widziało w ogóle morza. No ale takie czasy, że dbają o innych.
piipi 22-09-2008 14:19
..do - [~FACET...]...a teraz to TY..mi dokuczasz,a kysz..kysz z takimi mezczyznami-facetami !!.~Gdy bylam mloda dziwczynka,to rowniez na takie kolonie jezdzilam i wiem rowniez,ze dzeci wobec INNYCH potrafia byc okrutni.~Wtedy w naszej grupie byl chlopak,a ktory z Poznania pochodzil ...i wszyscy z Wroclawia mu dokuczali,bo to pochodzenie poznanskie im przeszkadzalo !!.~Facet,..MOJE myslenie jest takie,ze te dzieci pochodzenia romskiego ..zostaly sprowokowane !!.
piipi 22-09-2008 14:26
...C.d..Facet,..a przeciez Forum jelonkowe ma to zadanie,aby czytelnicy swoim wlasnym zdaniem z innymi sie podzielili !.~Pozdrawiam.piipi.
~jajadzia 22-09-2008 15:29
szlag człowieka trafia jak widzi ile ci ludzie dostaja od państwa, nie dosc ze kasę, opał na zimę , zywnośc to jeszcze darmowe wakacje nad morzem!!! a obok nasze polskie dzieciaki bez kanapki w szkole i pod kocem w zimie bo nie starcza na opał! a morze...moze nastepnym razem...qwa piepszone darmozjady i złodzieje!!
~major 22-09-2008 17:09
a czego innego można się spodziewać po c...nie? ;)
~świder 22-09-2008 18:38
Człowiek jest wtedy człowiekiem, gdy w stosunku do innych jest otwarty, gdy stara się zrozumieć motywy działania, jeśli arogancja powodowana nieznajomością drugiego człowieka przewyższa, nie ma mowy o człowieczeństwie , gdyż moim skromnym zdaniem nie można oceniać człowieka, jednostki przez pryzmat jednostki. Każdy człowiek jest inny i nie ważne czy jest biały, czarny, żółty czy czerwony, wynieść się poza zaprogramowanie jest sztuką nie lada i wyjść naprzeciw drugiemu jest wyzwaniem , ponieważ trzeba sformatować sposób swojego myślenia i umieć znaleźć wspólny język oparty na zrozumieniu, szacunku i miłości. Och ta miłość, tak szumna nazwa w każdej religii pretenduje do miana najważniejszej i jednocześnie w każdej religii jej brakuje
~Do piipi 22-09-2008 19:20
Twoje myślenie jest na poziomie 5 latka, który jeszcze nie mysli racjonalnie. Daj se już na wstrzymanie i postaraj sie nie pisac d...lizmów !!!!!! Prosze !!!!!
piipi 22-09-2008 20:41
..do - [~postu z godz.19:20..]...ja jestem 5-LATKA,..a tz..bylam !.
piipi 22-09-2008 20:43
...do - [~Swider...]..~Buddismus..kocha czlowieka !.
~bel 22-09-2008 20:52
c...now wyslac tam gdzie ich miejsce nie cierpie darmozjadow ktorzy zeruja na naiwnosci innych dlaczego mamy ich tolerowac i ich utrzymywac zjechalo do Jelonki tych brudasow nie dadza spokojnie czlowiekowi przejsc w innych krajach to ich gonia przytulne panstwo dla obcych
~Sabath 22-09-2008 22:38
bez względu na pochodzenie,rasę powinien każdy być traktowany tak samo jak wszyscy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group