Czwartek, 24 września
Imieniny: Gerarda, Teodora
Czytających: 6298
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Cuda na głównym

Wiadomości: DOLNY ŚLĄSK
Piątek, 8 stycznia 2010, 8:22
Aktualizacja: 8:23
Autor: Angela
Fot. Archiwum PKP
Ta informacja wprawdzie Jeleniej Góry nie dotyczy bezpośrednio, ale może zainteresować pasażerów PKP, którzy często jeżdżą przez Wrocław. Zakrojona na szeroką skalę modernizacja tamtejszego dworca głównego za 162 mln zł coraz bliżej.

Prace dotyczące diametralnej przebudowy Dworca Wrocław Główny rozpoczną się najprawdopodobniej w kwietniu. Zakończenie modernizacji planowane jest natomiast na koniec 2011 – początek 2012 roku. Co zakłada remont?

– Diametralną przebudowę całego obiektu i przywrócenie go do dawnej, przedwojennej świetności, kiedy tętnił życiem m.in. kulturalnym – mówi Barbara Leszczyńska z biura prasowego PKP S.A. – W przedwojennym stylu będzie wykonany cały hol i hale peronowe, stropy, okna, drzwi i inne elementy. Dostępny przez całą dobę dla podróżnych będzie hol dworca, natomiast boczne części będą na noc zamykane. Zadaszenie peronów będzie, jak w okresie przedwojennym, szklane i dłuższe. Zamontowane będą też schody ruchome.

Dworzec ma być też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym słabowidzących. Kolorystyka wnętrza ma być bardziej wyrazista, a na peronach zabezpieczone będą krawężniki. Zmieni się też plac przed dworcem. Nie będzie tam już miejsc parkingowych, które zostaną przeniesione do podziemnego parkingu, który pomieści około 200 samochodów.

Na placu przed budynkiem natomiast pojawi się więcej zieleni, która z lotu ptaka będzie przypominała bieg Odry. Część placu będzie też przeznaczona do organizacji imprez. Remontowi poddana zostanie również sala bankietowa, która ma odzyskać swoją dawną funkcję kulturalną. Wszystko to sfinansowane zostanie z pieniędzy unijnych.
Ze środków PKP S.A. natomiast ma zostać wybudowana galeria handlowa, gdzie podróżni będą mogli w wolnym czasie zrobić zakupy.

Na czas remontu Dworzec Wrocław Główny będzie wyłączony z użytkowania. Dla podróżnych uruchomiony zostanie dworzec tymczasowy w budynku stojącym obok, gdzie przeniesione zostaną m.in. kasy oraz część sklepów.

Odtworzenie Dworca Wrocław Główny, to jedna z kluczowych inwestycji przygotowywanych z myślą o Euro 2012. Inwestycja jest finansowana z pieniędzy Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków budżetowych.

PKP S.A. dążą do tego, aby zmodernizowane i budowane nowe dworce były przyjazne pasażerom, bardziej funkcjonalne, wyposażone w nowe rozwiązania stosowane w przestrzeniach publicznych, bardziej bezpieczne i przystosowane do potrzeb osób mających trudności w sprawnym poruszaniu się – czytamy w komunikatach prasowych.

Zmodernizowane dworce mają być związane nie tylko z podróżą, lecz także miejscami spotkań i sposobem na spędzanie wolnego czasu. PKP S.A. chcą, aby dworce były nowoczesnymi węzłami komunikacyjnymi łączącymi różne środki transportu z dużymi parkingami, wzbogaconymi o dodatkowe usługi komercyjne, rozrywkowe, biurowe, hotelowe i restauracyjne.

Polskie Koleje Państwowe S.A. prowadzą w tej chwili proces inwestycyjny na prawie czterdziestu dworcach kolejowych. Dworzec jeleniogórski (tylko hol) został wyremontowany w 2008 za bardzo skromną w porównaniu z wrocławską inwestycją kwotę około miliona złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Precz z Wrocławiem! 8-01-2010 8:59
I z czego, my jeleniogórzanie mamy się cieszyć drogi panie redaktorze? Z tego, że znowu Wrocław zagrabił pieniądze, które można by przeznaczyć np. na drogi wokół Jeleniej Góry.
Ryba 8-01-2010 9:04
Teraz jeleniogorzanie nie beda nazekac na czas dojazdu pociagu do Wrocka. Przeciez po przyjezdzie wysiada na pieknym dworcu ;)
rymcycymcy 8-01-2010 10:08
Ooo ! Ryba, wróciłeś :) ...w końcu ktoś Ci zrobił przerębel.
Cień 8-01-2010 12:28
Ryba wyszedł z wody? Znowu pił, on zawsze jak jest pijany wychodzi z wody. Widziałem, na 4fun.tv.
~bebebe 8-01-2010 14:19
a co to ma do trakcji kolejowej wrocław jelenia góra
~wrocławski student 8-01-2010 14:45
mnie bardzo dziwi nienawisć Jeleniogorzan do Wroclawia. sam mieszkam we wroclawiu i widze , że tam skuteczniej zdobywa się i wydaje pieniądze a w jeleniej wszyscy się kłucą. Efekt jest jak każdy widzi - we wrocławiu buduje się dworce, ulice, stadiony a tutaj bieda i marazm. Zamiast nienawidzić wrocławia powinniście brać przykład z tego miasta i mieszkańców a wtedy na pewno w Jeleniej górze się poprawi, a młodzi nie będą wyjerzdżać. Ja osobiście nie mogę doczekać się pięknego dworca we Wrocławiu, dużego stadionu, autostradowej obwodnicy a w jeleniej Górze nigdy bym się nie doczekał.
~grr 9-01-2010 0:58
no nareszcie! moze dworzec we wrocku bedzie wygladal jak ten w lipsku... a nam pozostaje czekac na remont peronow w jelonce... o torowisku do wrocka nie wspominajac
~ 11-01-2010 11:20
te, student (wroclawski), co ty tak sobie tam studiujesz, ze nie umiesz pisac?
~Ryś 28-11-2010 23:04
A w Wałbrzychu to dopiero bida piszczy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group