Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8062
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

DOLNY ŚLĄSK: Cuda na głównym

Piątek, 8 stycznia 2010, 8:22
Aktualizacja: 8:23
Autor: Angela
DOLNY ŚLĄSK: Cuda na głównym
Fot. Archiwum PKP
Ta informacja wprawdzie Jeleniej Góry nie dotyczy bezpośrednio, ale może zainteresować pasażerów PKP, którzy często jeżdżą przez Wrocław. Zakrojona na szeroką skalę modernizacja tamtejszego dworca głównego za 162 mln zł coraz bliżej.

Prace dotyczące diametralnej przebudowy Dworca Wrocław Główny rozpoczną się najprawdopodobniej w kwietniu. Zakończenie modernizacji planowane jest natomiast na koniec 2011 – początek 2012 roku. Co zakłada remont?

– Diametralną przebudowę całego obiektu i przywrócenie go do dawnej, przedwojennej świetności, kiedy tętnił życiem m.in. kulturalnym – mówi Barbara Leszczyńska z biura prasowego PKP S.A. – W przedwojennym stylu będzie wykonany cały hol i hale peronowe, stropy, okna, drzwi i inne elementy. Dostępny przez całą dobę dla podróżnych będzie hol dworca, natomiast boczne części będą na noc zamykane. Zadaszenie peronów będzie, jak w okresie przedwojennym, szklane i dłuższe. Zamontowane będą też schody ruchome.

Dworzec ma być też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym słabowidzących. Kolorystyka wnętrza ma być bardziej wyrazista, a na peronach zabezpieczone będą krawężniki. Zmieni się też plac przed dworcem. Nie będzie tam już miejsc parkingowych, które zostaną przeniesione do podziemnego parkingu, który pomieści około 200 samochodów.

Na placu przed budynkiem natomiast pojawi się więcej zieleni, która z lotu ptaka będzie przypominała bieg Odry. Część placu będzie też przeznaczona do organizacji imprez. Remontowi poddana zostanie również sala bankietowa, która ma odzyskać swoją dawną funkcję kulturalną. Wszystko to sfinansowane zostanie z pieniędzy unijnych.
Ze środków PKP S.A. natomiast ma zostać wybudowana galeria handlowa, gdzie podróżni będą mogli w wolnym czasie zrobić zakupy.

Na czas remontu Dworzec Wrocław Główny będzie wyłączony z użytkowania. Dla podróżnych uruchomiony zostanie dworzec tymczasowy w budynku stojącym obok, gdzie przeniesione zostaną m.in. kasy oraz część sklepów.

Odtworzenie Dworca Wrocław Główny, to jedna z kluczowych inwestycji przygotowywanych z myślą o Euro 2012. Inwestycja jest finansowana z pieniędzy Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz ze środków budżetowych.

PKP S.A. dążą do tego, aby zmodernizowane i budowane nowe dworce były przyjazne pasażerom, bardziej funkcjonalne, wyposażone w nowe rozwiązania stosowane w przestrzeniach publicznych, bardziej bezpieczne i przystosowane do potrzeb osób mających trudności w sprawnym poruszaniu się – czytamy w komunikatach prasowych.

Zmodernizowane dworce mają być związane nie tylko z podróżą, lecz także miejscami spotkań i sposobem na spędzanie wolnego czasu. PKP S.A. chcą, aby dworce były nowoczesnymi węzłami komunikacyjnymi łączącymi różne środki transportu z dużymi parkingami, wzbogaconymi o dodatkowe usługi komercyjne, rozrywkowe, biurowe, hotelowe i restauracyjne.

Polskie Koleje Państwowe S.A. prowadzą w tej chwili proces inwestycyjny na prawie czterdziestu dworcach kolejowych. Dworzec jeleniogórski (tylko hol) został wyremontowany w 2008 za bardzo skromną w porównaniu z wrocławską inwestycją kwotę około miliona złotych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
802
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group