Poniedziałek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 6938
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Coraz mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych w powiecie jeleniogórskim

Czwartek, 4 kwietnia 2013, 7:29
Aktualizacja: Piątek, 5 kwietnia 2013, 7:50
Autor: Mea
Powiat: Coraz mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych w powiecie jeleniogórskim
Fot. Mea
Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazał ponad 603 tys. zł na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych w naszym powiecie. – To dużo mniej, niż w ubiegłym roku, kiedy kwota ta wynosiła ok. 1 mln zł – powiedziała Jolanta Bagińska, dyrektorka Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Na rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych przeznaczono 200 tys. zł. – W ramach tej kwoty planujemy dwóm osobom niepełnosprawnym przyznać dotację na podjęcie działalności gospodarczej w wysokości 40 tys. zł oraz utworzyć trzy miejsca pracy u pracodawców w ramach refundacji stanowisk pracy – powiedziała Urszula Filipczuk, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Jeleniej Górze.

Na rehabilitację społeczną przewidziano ponad 253 tys. zł, z czego na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych 85 tys. zł, na dofinansowanie sportu, kultury, rekreacji i turystyki ponad 22 tys. zł oraz na dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych ponad 146 tys. zł .

- Podział pełnej kwoty nie był łatwy, bo środki przeznaczone na rehabilitację w tym roku są dużo niższe, niż w 2012 r. kiedy kwota wynosiła 700 tys. zł. Niestety, na razie nie stać nas na dofinansowanie przełamywania barier architektonicznych. Za to mamy zamiar dofinansować turnusy rehabilitacyjne, ale w ograniczonym zakresie, bo jedynie dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży uczącej się do 25 roku życia oraz 15 dorosłych niepełnosprawnych wraz z ich opiekunami – powiedziała Jolanta Bagińska.

- Problematyczną sprawą było dofinansowanie imprez kulturalnych i sportowych, którymi zajmują się organizacje pozarządowe. Złożono wiele wniosków o dofinansowanie imprez z wieloletnimi tradycjami, a mamy jedynie ponad 40 tys. zł. Dofinansowane będzie więc m.in. Spotkanie Opłatkowe w Mysłakowicach, Bal Osób Niepełnosprawnych, czy też Dzień Białej Laski. Nie jesteśmy w stanie dofinansować wycieczek krajowych organizowanych przez organizacje pozarządowe – dodała.

Natomiast na dofinansowanie działalności Warsztatu Terapii Zajęciowej tworzonego w Kowarach w ramach realizacji „Programu wyrównywania różnic między regionami II”, w okresie od września do grudnia 2013 r. przeznaczonych będzie 150 tys. zł. Warsztat jest tworzony przez Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Jeleniej Górze. – Warsztaty przeznaczone są dla mieszkańców powiatu jeleniogórskiego m.in. z Kowar, Mysłakowice, czy Podgórzyna – mówiła Jolanta Bagińska.

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group