Piątek, 7 sierpnia
Imieniny: Doroty, Kajetana
Czytających: 6397
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Co zrobić z trzema hektarami gruntów?

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA
Czwartek, 7 stycznia 2010, 8:13
Aktualizacja: 8:14
Autor: Karolina
Fot. Karolina
Pod koniec grudnia 2009 Szklarska Poręba przejęła od Skarbu Państwa nieruchomość gruntową, położoną przy ulicy 1 Maja. Jest to była placówka Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej. Władze samorządowe zastanawiają się nad koncepcją zagospodarowania otrzymanego terenu i kilkunastu budynków.

Powierzchnia tej zabudowanej nieruchomości wynosi dokładnie 2,63 ha. Znajduje się tam 11 budynków o funkcjach administracyjnych, usługowo-technicznych, magazynowych i garażowych. Łączna powierzchnia użytkowa wszystkich obiektów to ponad 4000m2. Większość budynków pochodzi z okresu 1920-1930. Najstarszy z nich ma 90 lat. Tylko niektóre garaże i magazyny powstały w 1985 r.

Stan techniczny przejętych budynków jest różny. Nie obędzie się jednak bez gruntownego remontu oraz sporego nakładu finansowego. Przed władzami Szklarskiej Poręby stoi poważne wyzwanie. Trzeba podjąć decyzję w sprawie koncepcji zagospodarowania tych obiektów. Potrzeb jest wiele, od lokali mieszkaniowych po nową bazę dla Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej.

- Budynki zostaną wykorzystane pod gospodarkę komunalną – zapowiada Arkadiusz Wichniak. Część z nich planuje się przeznaczyć na mieszkania, których wciąż brakuje w mieście. Do magazynów i garażów być może przeniesie się baza MZGK, znajdująca się obecnie przy ul. Turystycznej. – Mieszkańcy tej części miasta narzekają na hałaśliwy sprzęt, dlatego warto pomyśleć o znalezieniu innej lokalizacji – usłyszeliśmy od burmistrza.

Teren obecnej bazy MZGL.-u położony jest w centrum miasta. W przyszłości mają tam powstać butiki, sklepy i restauracje. Planuje się także przerobić zejście do potoku, aby turyści i mieszkańcy mogli dotknąć tafli wody i odpocząć na ławeczkach. Pobliski park będzie wykorzystywany na organizacje miejskich imprez plenerowych, np. sylwester. Ciekawym pomysłem jest deptak wzdłuż rzeki Kamienna, prowadzący aż do Wodospadu Kamieńczyka.

Możliwości jest bardzo wiele. Już niebawem Wojewoda Dolnośląski podejmie decyzję o nabyciu z mocy prawa przez miasto Szklarska Poręba tej nieruchomości. Czas pokaże, na co zostanie wykorzystany teren z kilkunastoma budynkami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 7-01-2010 8:24
To proste. Do Straży granicznej ludzie z baraków. A do baraków dzierżawcy poefwupowskich pensjonatów. Czynsz 1 gr/m2 z prawem do remontów.
~wie39 7-01-2010 9:23
jak to co zrobić???wziąć łapówkę i sprzedać za grosze
~nadkrasnal Szyszkownik 7-01-2010 10:11
Z tego co pamiętam dolinę w której znajduje się ta nieruchomość nazywano (dolina krasnoludków) może trzeba skonsultowac sie z krasnalami, jakie oni maja plany i wizje swojej ojczyzny ???????
Cień 7-01-2010 11:34
Ogrodzić płotem i czekać dziesięć lat, aż to popadnie w ruinę. Przecież to typowo Polskie myślenie.
~ 7-01-2010 13:38
Nie rozumiem o czym tu myśleć,tylu młodych wartościowych ludzi mieszka w wynajętych za drogich jak na ich możliwości mieszkaniach,dać im to bo to jest bogactwo miasta.Ale u Nas myśli się o patologi bo dla nich Nasze Państwo wymyśliło wiele programów ochronnych,ale ci honorowi i ambitni mają radzić sobie sami.Ci młodzi zadbają o to nie będą chodzić po dopłaty.Burmistrz chce być nadal Burmistrzem niech wyciągnie rękę do młodych wtedy będzie miał szanse.Żeby nie było ja mam mieszkanie.
~ 8-01-2010 8:03
Na przykład takim młodym i obiecującym jest Robert. Ale on już się nie liczy. Jemu mieszkano, a nawet pensjonat obiecał łotr. Tylko jeszcze Jurtek musi wybory wygrać, a z tym od kilku kadencji ma problemy :))))))))))))))))))))))))))
~ 8-01-2010 12:58
Ktoś tu ma obsesję na punkcie jakiegoś Roberta i Jurtka,ale ja myślę o sobie że jestem w miarę NORMALNA i pozbawiona nienawiści,pamiętam jak ciężko jest wychowywać dzieci mając małe pieniądze.Jeżeli nawet jakiś syn nie do końca uczciwego ojca dostanie,to co mi tam,dzieci nie pownne być karane za grzechy rodziców.Jeżeli się kwalifikuje do mieszkania komunalnego to należy im takie dać.
~ 8-01-2010 17:02
To mówisz, że Jerzy jest ojcem Roberta? No to wszystko wyjaśnia.
~ 9-01-2010 20:28
Dziwne poczucie humoru.Mnie to nie śmieszy.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group