Poniedziałek, 28 listopada
Imieniny: Grzegorza, Zdzisława, Stefana
Czytających: 2631
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

SZKLARSKA PORĘBA: Co zrobić z trzema hektarami gruntów?

Czwartek, 7 stycznia 2010, 8:13
Aktualizacja: 8:14
Autor: Karolina
SZKLARSKA PORĘBA: Co zrobić z trzema hektarami gruntów?
Fot. Karolina
Pod koniec grudnia 2009 Szklarska Poręba przejęła od Skarbu Państwa nieruchomość gruntową, położoną przy ulicy 1 Maja. Jest to była placówka Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej. Władze samorządowe zastanawiają się nad koncepcją zagospodarowania otrzymanego terenu i kilkunastu budynków.

Powierzchnia tej zabudowanej nieruchomości wynosi dokładnie 2,63 ha. Znajduje się tam 11 budynków o funkcjach administracyjnych, usługowo-technicznych, magazynowych i garażowych. Łączna powierzchnia użytkowa wszystkich obiektów to ponad 4000m2. Większość budynków pochodzi z okresu 1920-1930. Najstarszy z nich ma 90 lat. Tylko niektóre garaże i magazyny powstały w 1985 r.

Stan techniczny przejętych budynków jest różny. Nie obędzie się jednak bez gruntownego remontu oraz sporego nakładu finansowego. Przed władzami Szklarskiej Poręby stoi poważne wyzwanie. Trzeba podjąć decyzję w sprawie koncepcji zagospodarowania tych obiektów. Potrzeb jest wiele, od lokali mieszkaniowych po nową bazę dla Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej.

- Budynki zostaną wykorzystane pod gospodarkę komunalną – zapowiada Arkadiusz Wichniak. Część z nich planuje się przeznaczyć na mieszkania, których wciąż brakuje w mieście. Do magazynów i garażów być może przeniesie się baza MZGK, znajdująca się obecnie przy ul. Turystycznej. – Mieszkańcy tej części miasta narzekają na hałaśliwy sprzęt, dlatego warto pomyśleć o znalezieniu innej lokalizacji – usłyszeliśmy od burmistrza.

Teren obecnej bazy MZGL.-u położony jest w centrum miasta. W przyszłości mają tam powstać butiki, sklepy i restauracje. Planuje się także przerobić zejście do potoku, aby turyści i mieszkańcy mogli dotknąć tafli wody i odpocząć na ławeczkach. Pobliski park będzie wykorzystywany na organizacje miejskich imprez plenerowych, np. sylwester. Ciekawym pomysłem jest deptak wzdłuż rzeki Kamienna, prowadzący aż do Wodospadu Kamieńczyka.

Możliwości jest bardzo wiele. Już niebawem Wojewoda Dolnośląski podejmie decyzję o nabyciu z mocy prawa przez miasto Szklarska Poręba tej nieruchomości. Czas pokaże, na co zostanie wykorzystany teren z kilkunastoma budynkami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Jelenia Góra zyska na powrocie wojska do miasta?

Oddanych
głosów
1167
Tak
59%
Nie
33%
Nie wiem
8%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group