Czwartek, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 3725
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Co złego to (nie) w Kowarach

Wiadomości: KOWARY
Poniedziałek, 18 stycznia 2010, 7:54
Aktualizacja: Wtorek, 19 stycznia 2010, 8:05
Autor: Ania/tejo
Park Miniatur Dolnośląskich to największa atrakcja Kowar. Dobrze by było, gdyby to ona przychodziła do głowy jako pierwsze skojarzenie z tym miastem.
Fot. TEJO
Nie sposób oprzeć się wrażeniu, że miasto nad Jedlicą stało się „chłopcem do bicia” w Kotlinie Jeleniogórskiej. Czy zbieżność złych zdarzeń związanych z Kowarami jest przypadkowa? Wystarczy przypomnieć sobie szereg zjawisk i okoliczności negatywnie kojarzonych właśnie z tym miastem.

Cyganie, których fatalny wizerunek pokutuje w społeczeństwie, mieszkają w Kowarach. To w Kowarach doszło do jednego z najbrutalniejszych mordów ostatnich lat: miejscowy „wampir” zabił z zimną krwią dwie kobiety. Dostał dożywocie, ale cień zbrodni wciąż ciąży nad miejscem jej popełnienia.

To w Kowarach reaktywowano hycla, to tu stosunkowo często dochodzi do wielu przestępstw. Jak by tego było mało, to kowarzanin skopał raniąc poważnie Bogu ducha winnego człowieka w sylwestrową noc na placu Piastowskim w Jeleniej Górze.

– Piszecie tylko źle o naszym mieście, a dzieje się tu przecież tyle dobrego – napisał w jednym z postów anonimowy internauta. Czy wizerunek miasta nad Jedlicą uda nam się wybielić?

Stawiam na Kowary piękne i bogate
Rozmowa z Andrzejem Więckowskim, kowarzaninem, wykładowcą akademickim, dziennikarzem, eseistą, doradcą dyrektora Filharmonii Dolnośląskiej.

– Jaka jest kondycja Kowar, czy rzeczywiście „umierają”, jak to Pan sugerował niedawno w publicznej debacie?

Andrzej Więckowski: Zależy, co jest punktem odniesienia. I kto odnosi. Pełne zatrudnienie „za komuny” i pozorne bezpieczeństwo socjalne były dla wielu dobrodziejstwem, za którym tęsknią. Mimo pustych sklepów i braku wolności. Obecne trudności z nową, turystyczną funkcją miasta dają obraz „umierania”: bezrobocie, ucieczka młodzieży itd. Przyszłość natomiast to kwestia energii, pomysłów, chęci działania. Dla pogrążonych w bezruchu przyszłość ma czarny kolor. Dla realizujących dobre idee ― różowy.

– Więc „jak jest naprawdę”? ― pytają kowarzanie.

– Od nich samych zależy, „jak jest naprawdę”. Rzeczywistość nie jest dana raz na zawsze, trzeba ją zmieniać. Jak będą ją przekształcać, to będzie „naprawdę” inna niż przed chwilą. A za chwilę jeszcze inna. Jest w Kowarach wielu wspaniałych ludzi. Oni mogą to miasto zmienić. Jest pokaźny potencjał w takich organizacjach, jak „Pro Kowary”, Towarzystwo Miłośników Kowar, Klub Piwosza. Są przedsiębiorcy i kupcy, którzy osiągnęli sukces, jak np. Jerzy Gadomski. Jest grupa artystów: Jerzy Jakubów, Julek Przewłocki, Romek Tryhubczak i inni. Są wspaniałe tradycje, czyli dawne pomysły, które trzeba dzisiaj kontynuować, bo są sprawdzone przez czas. Zjazd na saniach rogatych, który należałoby znacznie rozwinąć, to jedna z bardzo wielu tradycji tego miasta. Są znaczniejsze i ważniejsze tradycje, które czekają na podjęcie. Choćby przez Janka Ciruta głoszona idea centrum zielarstwa, co mogłoby dać miastu sukces turystyczny i ekonomiczny.

– To dlaczego mimo dużego potencjału, tak niewiele się dzieje?

- To zbyt skomplikowane pytanie na krótki wywiad. Poza tym odnoszę wrażenie, że wreszcie „ruszyło się”, ale jeszcze tego nie widać. Bo realizacja projektów ma swoją niewidoczną na zewnątrz fazę zatwierdzeń, pozwoleń itd. Wydaje mi się, że burmistrza Kowar, Mirosława Góreckiego, można i trzeba obdarzyć kredytem zaufania. Jeżeli ruszą wyciągi narciarskie, na nowo powstanie „wyspa” i zostanie zrealizowanych kilka innych pomysłów, to może (powtarzam ― może, ale nie musi) zaistnieć cud synergii, pomnażania się dobrodziejstw. To jest „naprawdę” możliwe, wymaga jednak mądrego przywództwa i mądrej współpracy. Ja mam nadzieję, że tak się stanie. Stawiam na to. Stawiam na piękne, bogate Kowary. Jestem gotów poświęcić na ten cel mnóstwo czasu i energii.

– Dziękuję za rozmowę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (31) Dodaj komentarz

~tak tak 18-01-2010 8:22
Pan burmistrz tylko o własną kabzę się martwi, no bo niby po co te wyciągi? Kadencja się skończy to robota jak znalazł będzie. Nic nie dzieje się przez przypadek.
~em 18-01-2010 9:34
piękne miasto; mnóstwo wspaniałych budynków, niespapranych "nowoczesnymi" pomysłami; przeogromny potencjał; miasto ma wszystkie atuty "Szklarskiej i Karpacza" a także "Jeleniej Góry"; nie ma drugiego miasta w Karkonoszach, które ma takie "szanse"; myślę, że wielu Kowarzan w to wierzy; muszą zarazić resztę a wtedy inni niech się schowają;
~wie39 18-01-2010 9:55
i c...ni...
~mm 18-01-2010 10:00
a mnie sie w kowarach podobalo, chetnie tam zainwestuje, gdyby ktos mial jakis ciekawy pomysl: marconi(at)op.pl
~smutek 18-01-2010 10:35
problem tkwi w tym ze wmiescie turystycznym nie kazdy prace znajdzie bo w hotelu z barze czy w innej turystycznej dzialanosci zatrudni sie tylko po gura 5 morze 10 ludzi a w normalnym zakladzie dwa trzy tysjace i to w tym jest różnica a c...nie mieli i beda mieli przywileje pewnie jeszcze wieksz niz maja byc moze za kilka lat to my polacy bedziemy dzieki temu zyli jak indianie w rezerwatach bo wyz etniczny nas do tego zmusi nie wiadomo
~Piękny Roman 18-01-2010 10:40
I znowu Kowary na tapecie.Znowu gorący temat...Szkoda słów.I po co wywlekać znowu na światło dzienne takie rzeczy jak sprawa zwyrodnialca który zabił dwie kobiety.Zdarzyła się wielka tragedia i ludzie do dziś pamiętają ,ale czemu ma służyć przypominanie o tym w publicznych mediach ?? Komu i do czego to potrzebne ? Nie bardzo rozumiem ? I Droga Aniu,Droga redakcjo: dajcie już spokój z tym ciągłym zajmowaniem się kowarskimi Romami,bo zaczyna to wyglądać na jakieś uprzedzenia.........Pozdrawiam i życzę wielu NOWYCH ciekawych tematów :)
~_Łowca byków 18-01-2010 11:22
Droga Redakcjo nie Andrzej Więckowski, tylko Andrzej Węckowski, no chyba, że ów człowiek zmienił nazwisko. Sprawdźcie to proszę, bo ani razu na Jelonce nie napisano tego nazwiska poprawnie. A co na to Pan Andrzej?
~ 18-01-2010 11:27
A dlaczego nikt nie wspomni że p. burmistrz sprowadził nie dawno pare rodzin romskich do Kowar inni sie pozbywają widać to jest najważniejsze a nie tam gatki o jakimś rozwoju miasta widać niezłą kaske mają z tego w urzędzie co niektórzy bo coś mi sie wierzyć nie chce w taką nagłą miłość do romów jeszcze troche i w Kowarach Polacy będa miejszością Narodową to może wtedy ktos do nas taka miłościa zapała pozdrawiam
~ 18-01-2010 11:45
Co do podpisu pod zdjęciem to szkoda że wladze miasta nie pomyślały tak o Dywanówce w której dużo ludzi z Kowar miało prace
~ 18-01-2010 12:33
Kowary to nikomu niepotrzebna pipidówa !!!!!
~~~~a co ?`` 18-01-2010 13:46
Mam pomysl _____Wpuscic buldozery ,wyplantowac ,zasadzic drzewka i urzadzic PARK MINIATUROWEGO MYSLENIA . POWODZENIA. OPTYMISTA.
~karpaczanin 18-01-2010 14:22
Kowary to ciekawa alternatywa dla turystów. Koniecznie trzeba zrobić tam porządek z sadzawką przy wjeździe do Kowar. Latem rowerki wodne czy kajaczki to duża atrakcja. Park miniatur czy jelenia struga też są super. W Netto czy Biedronkach można zrobić zakupy, mniejszy tłok niż w Karpaczu. Jescze przydałby się jeden albo dwa wyciągi i turyści z Karpacza nie musieliby tłoczyć się na Kopie czy dawać zarabiać Czechom. Życzę powodzenia temu miastu !
~Kowarzanka 18-01-2010 14:25
Jak mówię komuś skąd jestem to od razu ah tak Kowary miasto c...nów. Ja rozumiem minejszość narodowa ale bez przesady. A c...nie się śmieją bo mają wszystko za darmo:( Sama nie wiem co ja tu robię w tym mieście.Były jakieś plany z wyciągami i w ogóle ale jakoś z tym bryndza.
~kowarzanin 18-01-2010 15:03
Niech pan burmistrz wypowie sie na temat c...now dlaczego sprowadzil te rodziny do kowar chyba ma duzo mieszkan komunalnych i im daje nie za darmo.
~~~~a co ?`` 18-01-2010 15:26
~ Kowarzanie ,wescie sie sami za siebie ,za robote wokol siebie ,za porzadki .Mieszkancy ,sa wizytowka miasta .Najlepszy burmistrz i urzad nic nie zrobi z banda obibokow i nierobow .Niezaleznie od pory dnia placza sie pijani.Kto jest temu winien ? Burmistrz ? Sa wsrod Was ludzie z inicjatywa .Bierzcie z nich przyklad .Nie czekac na gotowce .Prace ,mozna znalezc jesli sie tylko chce .//// CZasy komuny nie wroca ---CZY sie stoi czy sie lezy ,Forsa sie nalezy .///Optymista
~~~`cd 18-01-2010 15:30
Wasze miasto moze byc bajka .Ale ,to zalezy tylko od Was
~avo 18-01-2010 16:29
Odnosnie tesknoty za dywanowka. to prawda ,ludzie mieli prace pieniadze,lepsze zycie ale jakos nikt jeszcze nie powiedziial o tym jak to rozne towary WYCHODZILY z zakladu ? dywany dywaniki welny wszelkiego rodzaju? teraz placzecie? za czym tesknota/?
~Maślana 18-01-2010 17:09
Kowary kojarzą się z brudem, patologia itd. Należy omijać tą dziurę z daleka.
~? 18-01-2010 17:34
Z Mirosławem Góreckim to tak uklada sie wpolpraca jak z c...nem. Wysyla ojciec c...na w droge I powiada mu c...nskie prawdy Synu jak beda szli to i ty idz Synu jak beda odpoczywali i ty odpoczywaj -nie rwij do przodu Synu jak beda jedli i ty siadz z nimi do stolu i jedz ,napewno cie nakarmia Synu jak beda pracowali to nie przeszkadzaj. Pozdrawiam
~fa 18-01-2010 19:13
Więckowski wygląda na tym zdjęciu jak święty... Uduchowione oblicze, teatralne gesty, aureola :)
~0909@0909 18-01-2010 19:18
Nic się nie ruszy bo prywata i ... panuje w tym mieście. Inwestycja? bez grubych milionów nie masz szans - jeśli jesteś z Kowar to w urzędzie potraktują Cię jak dziwoląga. Ktoś napisał, że chętnie tu zainwestuje proszę bardzo pindyk (buro nieruchomości) ma masę działek do sprzedania za bagatela parę milionów - na marginesie to ciekawe kto i w jaki sposób wszedł w ich posiadanie. MDŁOŚCI DOSTAJĘ SŁYSZĄC KOWARY
~Piękny Roman 18-01-2010 19:31
A Ty Maślana to pewnie mieszkasz w podobnej dziurze i syfie,tylko może bardziej upudrowanym....
~///net// 18-01-2010 19:44
~~MASLANA------Aten brud i patologie w tym miescie to kto tworzy ????? Takie jest miasto jacy mieszkancy .Gdybyscie swoja nienawisc wobec siebie przelozyli na czyn ,nie byloby brudu i patologii .,amiasto byloby takie jak napisal ~~a co . Brawo ~`a co.
~HD 18-01-2010 19:59
Nie jest tak źle. Kowary będą przodować w stawkach za dostawę wody i oczyszcznie ścieków.
~ 18-01-2010 20:43
bezedura ;p
~taka prawda 18-01-2010 20:45
Kowary to Orlik, który sie zawalił zaraz po wybudowaniu, Pan Kupa zbierajacy psie odchody spod ratusza, Dom Cudów jako lux mieszkania dla aktywnych towarzysko, ogólna szarzyzna, bieda i nuda. Coś jak Wąchock połączony z Nową Hutą. Niestety.
~princessa 18-01-2010 21:56
no i ciekawe kto za tą nową ka...lizację zapłaci ? pewnie my mieszkańcy (bez Romów), bo oni raczej za wodę nie płacą a my będziemy bulić 23 zł za m3. no mówi się trudno ! Młodzi są bez perspektyw w Kowarach. a mam nadzieję, że na Pana Góreckiego nikt nie będzie głosował w następnych wyborach, bo inaczej Kowary będą niedługo państwem a nie miastem c...nów.
~fanka obserwatorium 18-01-2010 22:47
Dlaczego o Panu Więckowskim nadal upowszechnia się, że jest wykładowcą akademickim, skoro od dawna na żadnej uczelni nie pracuje i pracował nie będzie (ze względów formalnych - choćby brak doktoratu, nie zaś merytorycznych- gdyż jest to człowiek, który ma znaczą wiedzę i zasługi w dziedzinie dziennikarstwa)? Kończą się w Polsce czasy, kiedy na renomowanych uczelniach wykładają absolwenci studiów magisterskich, nie starający się o rozwój naukowy.
~stanleyowsky36 18-01-2010 22:52
MENTALNIE - Kowar nie należy skazywać na zagładę. Podgórska miejscowość, kilka zabytków typu przemiła i dostępna Smyrna, zaniedbany pałac w Ciszycy, niedostępny ale piękny Nowy Dwór (można sobie pooglądać z daleka). Lokalna megaatrakcja w postaci Parku Miniatur (moi znajomi i rodzina zwiedzają to z wielką przyjemnością). No i druga megaatrakcja (chociaż troszkę po macoszemu traktuje zwiedzaczy) w postaci sztolni uranowych. SPOŁECZNOŚCIOWO - nie możemy krytykować c...nów, że brudzą i kradną. To tak jak krytykować Jamajczyków za to, że noszą dredy, a Pigmejów za niski wzrost. Jest ich może (c...nów) trochę w Kowarach za dużo, ale mój znajomy z samorządu słowackiego zapytany o liczbę mieszkańców odpowiedział: mamy xxtysięcy ludności. A jak z c...nami to plus 40%. Więc w Kowarach nie jest tak źle. ARCHITEKTONICZNIE - totalna porażka. Koway rywalizują z np. Wałbrzychem w kategorii "Najbrzydsze miasto" i niestety dają radę. Wystarczy stanąć na obwodnicy i przyjrzeć się z góry architekturze miasta. Niemcy są "be", ale oni by czegoś takiego nie wymyślili nawet po złości. NAPRAWA NA SZYBKO - pamiętam z dzieciństwa taki wodny park z kąpieliskiem, rowerami, kajakami. Przywróćcie go jak najszybciej. Jak macie problemy, to zgłoście się do M. Piaseckiego z Miniatur, on Wam pomoże. To jest człowiek, który wie jak działać dla dobra ogólnego.
~JGK 20-01-2010 19:54
Kowary są już skończone dziękujemy panie burmistrzu mam nadzieje że pana noga już nie stanie w urzędzie , zrobił pan azyl cygański z Kowar proponuje jeszcze zasiedlić pare rodzin romskich z Kamiennej G ,\ to Kowarzanie będą mniejszością , Kowary są normalnie SKOŃCZONE
~PL 20-01-2010 20:17
Po godz.15 Kowary są wyludnione na deptaku tylko koczują c...nie wracający z darmowych obiadków sponsorowanych przez urząd miasta , dajcie ludzom prace a nie tylko podatki podnośicie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group