Wtorek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 3224
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Co z drzewami na Wojska Polskiego?

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 14 września 2016, 8:14
Aktualizacja: Czwartek, 15 września 2016, 8:56
Autor: Angelika Grzywacz–Dudek
Fot. Angelika Grzywacz–Dudek
– Jesteśmy zaniepokojeni drzewami przy Alei Wojska Polskiego w Jeleniej Górze, na których Na drzewach pomiędzy sądem a salonem samochodowym pojawiły się numery wymalowane pomarańczową farbą. Czy zostaną wycięte? – pyta z niepokojem Jędrzej Hałatek, prezes Stowarzyszenia Mieszkańców i Sympatyków Alei Wojska Polskiego w Jeleniej Górze.

- Już raz członkowie naszego Stowarzyszenia przykuwali się do drzew, żeby obronić je przed piłami i toporami. Obawiamy się, że namalowane na pniach numery oznaczają, że te drzewa przeznaczone są do wycięcia i czy „tylko” te? – dodaje Jędrzej Hałatek.

Cezary Wiklik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jeleniej Górze wyjaśnia, że trwa inwentaryzacja drzew rosnących przy Al. Wojska Polskiego, bo część z nich – ze względu na wiek i choroby – będzie musiała zostać wycięta. Podobnie, jak niektóre z pozostałych, które zostaną usunięte ze względu na konieczność przebudowy sieci podziemnych lub przebudowę ulicy.

- Ulica ta powstawała u progu XX w. i planowano wówczas zadrzewienie niskie, podobne, jak na Klonowica (na zdjęciu) – wyjaśnia Cezary Wiklik. - Ale w latach powojennych nie przycinano tu koron i drzewa rozrosły się ogromnie. Szczyty niektórych sięgają ponad dachy trzypiętrowych kamienic. Ze względu na wiek niektóre konary są spróchniałe lub suche, co stanowi zagrożenie dla przechodniów i aut. Korzenie najwyższych drzew rozsadzają z kolei instalacje podziemne i powodują zalewanie dróg i zawilgacanie piwnic domów – wyjaśnia C. Wiklik.

Rzecznik UM zapewnia, że „równolegle z wycinką drzew, które dendrolog i konserwator zabytków uznają za możliwe do usunięcia, zostaną dokonane nowe nasadzenia, przynajmniej w relacji 1:1, albo korzystniejszej dla przyrody (małe drzewa mogą rosnąć gęściej). Ponadto nie będzie jednorazowej, totalnej wycinki, a stopniowa wymiana drzew, rozciągnięta na lata. Żadne drzewo, którego stan i wielkość nie zagraża bezpieczeństwu i nie stanowi przeszkody dla realizacji budów nie będzie wycięte, i żadne drzewo nie zostanie usunięte bez uzgodnień z konserwatorem przyrody i dendrologiem.

- Niezależnie od potrzeb związanych z ochroną przyrody, naglącą potrzebą jest też „odsłonięcie” zabudowy ulicy (i jej zrewitalizowanie), bo jest to znakomity przykład początków secesji. Oznacza to konieczność usunięcia tych drzew, które przesłaniają zabytkowe balkony, zdobienia elewacji, itp. oraz zagrażają całości elewacji. Za tą opcją głosuje niemała część wspólnot mieszkaniowych właśnie z ulicy Wojska Polskiego, które naciskają na przyspieszenie działań rewitalizacyjnych – dodaje C. Wiklik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (39) Dodaj komentarz

~qwe 14-09-2016 8:27
Co z remontem Wyczółkowskiego ??Nadal nic się nie dzieje.Czy ten remont zacznie się w grudniu po południu? To jakaś kpina z mieszkańców tej ulicy ..może redakcja w końcu to wyjaśni ,a nie ciągle artykuły że już ''się zacznie itp"
~jagoda55 14-09-2016 8:31
drzewo ścina się w pół godziny a rośnie przez lata.szanujmy naszą zielen ,tak mało już jej zostało w tym mieście
~ab+ 14-09-2016 8:43
Stare ,spróchniałe ,schorowane przez solenie a ostatnio lanie chemią trzeba wymienić na młode .Najlepiej iglaki .
~Rumcajs 14-09-2016 8:48
Jestem za obroną terenów zielonych i drzew !Jednak usuwanie chorych drzew jest konieczne ,aby ocalić zdrowe drzewa !W terenie miejskim należy szczególnie zwrócić uwagę na bezpieczeństwo ludzi !Drzewo nr 1 jest w środku puste i grozi powaleniem ,więc należy je bezdyskusyjnie usunąć !!!Odradzam przykuwanie się do takiego drzewa nawet gdy nie ma wiatru........!
~BB 14-09-2016 8:55
Popieram; to jest bardzo dobra decyzja!!!Podczas huraganów wiele drzew jest ogromnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa.
~ 14-09-2016 8:57
Dokładnie, Rumcajs ma 100% racji, te puste drzewo jak wiatr powali na ulice i przygniecie lub ludzi w aucie to wtedy beda ludzie gadac ,dlaczego nie zostaly wyciete! czekali az cos sie stanie! itd. lepiej zapobiegac i wyciac stare chore drzewa zasadzic mlode tyle na ten temat.
~II sort 14-09-2016 9:00
Jasne, że będą ścięte. Dla niektórych decydentów Aleja Wojska Polskiego to od dawna ulica Wojska Polskiego. Wieloletnie zaniedbania w ochronie drzew skończą się ich całkowitym wycięciem. Będzie zero zieleni, cienia w upały i zdecydowanie więcej spalin - widocznie są tacy, którym to odpowiada!
~Edward54 14-09-2016 9:01
To właśnie nieumiejętność niegospodarność włodarzy byłych i obecnych naszego terenu. Nie ma szacunku do nikogo i niczego TYLKO AMPUTACJA.
~Chora79 14-09-2016 9:16
Wyciąć wszystkie na Wojska Polskiego i posadzić nowe !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~ 14-09-2016 9:44
Drzewa - jak wszystko - mają swój okres świetności, a później są zwyczajnie stare i niebezpieczne. Ulica to nie szczere pole, gdzie jak się drzewo powali nic nikomu się nie stanie. Wyciąć niebezpieczne, posadzić nowe. Normalne chyba.
~Karol 14-09-2016 9:53
Proponuję zabetonować całe centrum JG. Po co jakieś drzewa? Cień będzie pod parasolami. Trawy też nie będzie bo wyschnie a jak nie wyschnie to trzeba będzie ją kosić (lepiej zabetonować) . Nowych drzew szkoda sadzić bo od tej chemii sypanej w zimie to nic się nie utrzyma.
~eh 14-09-2016 9:53
Znowu w tekście są błędy.
~18 sqandal 14-09-2016 10:03
.... po co ta dyskusja, chore drzewa należy wyciąć nawet z tymi p...pami co się łańcuchami przypinają do drzew,,,,,, kropka !
~mieszk 14-09-2016 10:04
popatrzcie na stare widokówki czy tak było zarośnięte jak teraz ?
~nic co żywe 14-09-2016 10:18
Jak pomazali takimi kulfonami to już ścięte...
~Donatello0 14-09-2016 10:38
Przecież to jest normalne że stare drzewa które zagrażają pieszym jak i zmotoryzowanym winny zostać jak najszybciej wycięte i zastąpione młodym nasadzeniem .Dodatkowo korzenie tych drzew uszkadzają infrastrukturę miejską a także chodniki i jezdnie . Po co wypowiadają się durnie że powinny zostać ! Niech jednemu i dugiemu spadnie na samochód lub na rodzinę to będzie afera że drzewo było stare , spruchniałe , zagrażało . Koniec tematu : te drzewa muszą być jak najszybciej usunięte i nie słuchajcie d...li którzy by je zostawili . Jak mają ochotę to niech sobie przesadzą na swoje podwóreczka.
~CHRIS34 14-09-2016 10:50
Ze WZGLĘDU NA WIEK I CHOROBĘ UMYSŁOWĄ TRZEBA USUNĄĆ TYCH CO TO WYMYŚLILI DRZEWA SPOKOJNIE PRZEŻYJĄ KOLEJNE 25 LAT porostu w ustawie o zagospodarowaniu tereny jeżeli jest ponad 10 drzew nie można postawić marketu Lidl na plasu zabaw jaki się tam znajduje i z tąd pomysł na inwentaryzacjie wycięciu 4 drzew , może będziecie sie śmiać z tego komętaża ale , śmieje się ostatni
~ 14-09-2016 11:57
Jestem za ochroną zieleni i drzew, ale rozsądek i trzeźwe myślenie powinno górować nad zamiłowaniem do natury. Drzewa na ul. Wojska Polskiego rzeczywiście wyrosły do potężnych rozmiarów. Te chore, spróchniałe drzewa trzeba usuwać, bo stanowią zagrożenie dla mienia i życia. Miasto nie naprawi kosztów naprawy samochodu, gdy konar spadnie na czyiś samochód, dach... Jeśli ktoś nie posiada ubezpieczenia AC -> bo jest szalenie drogie, wówczas to on ponosi stratę finansową. Rozsadzone chodniki są także przyczyną penetrowania korzeni, a jeśli uszkodzeniu ulegnie podziemna instalacja, koszt ten spada na podatników.
~do malkontentów 14-09-2016 12:04
Jak się komuś na łeb zwali to wtedy podniesiecie alarm, że nie wycięli w porę. Jak zaczęli działać zawczasu to tez podnosicie alarm. MASAKRA.
~K_asia1 14-09-2016 12:07
Problem polega na tym, że ja nie wierzę, że zostaną usunięte tylko drzewa chore. Wytną jak leci, żeby pozyskać trochę więcej drewna. A w przyszłe lato, jak przyjdzie +30 stopni, będziemy płakać.
~eeee 14-09-2016 12:36
Co z drzewami przy ulicy Głowackiego (tuż przy kiosku ruchu i pętli autobusowej. Przycięcie starych lip, które nie tylko przysłaniają widoczność jak też znaki drogowe została zatwierdzona kilka lat temu. Do dnia dzisiejszego przycinka nie została wykonana, mało tego co roku trzeba samemu usuwać pędy przyziemne , które utrudniają wjazd. Brak pobocza przy tej ulicy i gęstwina odrostów również utrudnia ruch pieszym. Po każdej burzy generalne sprzątanie starych martwych gałęzi oraz często przerośniętych zdrowych konarów. Zanim dojdzie do tragedii należało by się przyjrzeć tym pięknym lipom i zadziałać.
~Jarek z Cieplic 14-09-2016 12:42
Tych miłośników tej ulicy, już naprawdę pogięło!!! Nie, lepiej zostawić prochniejące drzewa i żeby komuś na głowę konar spadł i zabił?! Logiczne, że drzewa mają swoją żywotność, a jeśli chorują ich czas jest jeszcze krótszy. Wytną i posadzą nowe, w czym problem panie Hatałek? A może chce mieć pan czyjąś niepotrzebną śmierć albo kalectwo na sumieniu?
~Dendrolog 14-09-2016 12:53
Szanowny Panie rzeczniku oraz pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska .Mieszkańcy Osiedla Park Sudecki są zaskoczeni wycinką zdrowych i pięnych drzew ,klonòw i jesionòw przy ul.Sudeckij ,przed Muzeum Wojska.Drzewa poszły pod topòr dlatego,że podobno zasłanialy wystawę sprzętu wojskowego od strony ulicy.Nikomu jak widać nie przeszkadzają za to banery reklamowe pewnej apteki oraz stacji benzynowej ,ktore zawisły na muzealnym ogrodzeniu, szczelnie zasłaniają ekspozycje .Co Państwo mają do powiedzenia w tej sprawie!?Kto wydał tak kuriozalną decyzje?Ktoś powinien za to ponieść odpowiedzialność!
czlowiekpuszcza 14-09-2016 12:53
Okolice Małej Poczty zostały pozbawione drzew praktycznie w 100%, dzielnica straciła swój urok a nowych nasadzeń jak nie było tak nie ma.
~ 14-09-2016 12:56
Wyciąć wszystko i zabetonować.
~ 14-09-2016 13:44
450 l wody dziennie odparowuje drzewo; jedno duże drzewo wysokie na 25 m, w ciagu dnia usuwa tyle co2 ile produkują dwa domy jednorodzinne. Obliczono, że jedno duże drzewo w ciągu 10 lat produkuje tyle tlenu ile zużywa człowiek przez 20 lat życia. Ważne są jednak także bezpieczeństwo, systematyczna pielęgnacja oraz sensowne nasadzenia. Warto przy okazji odsłonić znaki drogowe i światła.
~ 14-09-2016 13:51
posadzic nowe drzewa i dbac o ich wyglad tzn przycinac korone tak by dawala cien na chodnikach a nie stanowila zagrozenia lamiacych sie galezi- - pan Hałatek dostrzegl namalowany numer ale nie widzi ze to drzewo z nr 1 jest chore- no coz kazdy widzi co chce zobaczyc- a jaki kon jest to kazdy widzi
~ 14-09-2016 14:09
na których Na drzewach pomiędzy sądem. Co za idioci to piszą? Andżelika??
~xyz123 14-09-2016 17:53
Zawsze ta sam śpiewka - bo stare, bo chore, bo będą nowe. Wydaje mi się, że te same argumenty padają podczas wycinek lasów - a efekt jest jeden- zamiast prawdziwych lasów coraz bardziej zostają same krzaki.
~obserwator2 14-09-2016 18:14
Wyciąć wszystkie i posadzić ładne małe drzewka jak na Klonowica !!!
~Przerzutka 14-09-2016 18:26
Moim zdaniem obecna Al.W.Polskiego była niegdyś jedną z najpiękniejszych ulic w Jeleniej Górze. Niestety miasto się rozwija i ta arteria powinna być całkowicie przebudowana. Wyciąć należy bez sentymentów WSZYSTKIE DRZEWA, zlikwidować te "tereny zielone" tzw sralniki dla psów, poszerzyć jezdnię z utworzeniem pasa dla rowerów, wybudowanie nowych chodników i posadzenie nowych drzew które co roku trzeba by pielęgnacyjnie przycinać i formować ich korony. Chyba stać nasze miasto na wydatek remontu 1,5 km głównej ulicy. Do tego "pogonić kota"odpowiedzialnym za elewacje i za trzy lata (bo tyle by zeszło) mamy piękną arterię gdzie będą przyjeżdżały wycieczki i podziwiały.
~gr 14-09-2016 19:37
Problem polega na tym, że u nas w miejsce wyciętych drzew nie sadzi się nowych.
~abc 14-09-2016 20:56
Te kamienice z początków secesji to tylko zasłaniać bo straszą a ich rewitalizacja to raczej w swerze marzeń bo kosztowna
~z Alei Woj. Polskiego 14-09-2016 21:35
Pamiętam ,że swojego czasu jeden z z-ców prezydenta ( Pan Hubert P.) obiecywał ,że jak wytniemy to będą nowe. Jego wycieli a drzewa się jeszcze ostały. Oby tak to pozostało. Jak zasadzili swego czasu drxewa to zapomnieli je przycinać i bardzo się one też rozrosły. To tylko obietnice Pan Rzecznika jakby kampania było bl......
~alfa-omega 14-09-2016 22:05
Jedyne co można przypisaç rządowi PO i p.Zawile w Jeleniej Górze,to masowa wycinka drzew.W ostatnoch latach ścięto ich tyle,że padł chyba rekord w porównaniu z ubiegłymi stuleciami.Wystarczy przypomnieć chociażby piękne niegdyś Wzgórze Paulinum.Tych nowych jakoś nie widać,albo jest ich tyle...jak na lekarstwo.Wiem,że w wielu przypadkach były to nie suche ,wyschnięte drzewa,ale często zdrowe,dorodne i wcześniej przycinane drzewa.Ale widac PO kieruje się innymi kategoriami,tymi aby niszvzyć wszystko co dobre i użyteczne człowiekowi.
~rachmi 14-09-2016 23:20
Gdyby pan Jędrzej zajrzał do rynien to może miałby inne zdanie w temacie ukochanych drzew. Drzewa do lasu i do parku ! Koło domu drzewo nie ma prawa rosnąć wyżej nic do poziomu rynny. Tę prostą prawde pojmie tylko ten kto miał drzewo zwalone na chałupę. O Paulinum nie czepiajcie się, bo dopiero teraz coś na wzgórzu widać. Był to park z punktami widokowymi a nie zarośniętę chaszczami skały. Oponentom proponuję obejrzec stare panoramy naszych okolic, jak kiedyś gospodarowano drzewostanem.
~sumienie narodu 14-09-2016 23:40
W Polsce d...l na zagrodzie równy wojewodzie. Wystarczy się zapisać do jakiejś organizacji mającej na celu protestowanie i już mieszkańcy maja p..esrane. Ciemno w chałupie, pełno różnego robactwa przełażącego po gałęziach, drące ryja ptaki, zawalone liśćmi spusty i rynny, porozwalane rury zalewające piwnice... A d...le się przykują do z...łego kasztana i co? Uciąć drzewo razem z nogami d...la? Musi być jakiś porządek, że władze nie tłumaczą się jak smarkacze, a d...le występowali jako prokuratory. I straszno i durno. Kraj k...nieje, rządy bandyckie, w ogóle syf i makabra.
~sumienie narodu 14-09-2016 23:46
Rzeczywistość przeskakuje d...li. Jelonka w osobie jakiegoś tęgiego myśliciela, ustawiła filtr przeciw wyrazom które im się nie podobają. I jak to Jelonka - poszli w las. W wyrazie PRZESSRRANE (piszę tak, żeby mnie znów nie wykropkował), wykropkował PRZE..., a SSRRANE zostawił nietknięte swoim paluchem głupoty.
~ab+ 15-09-2016 3:38
Przejmujecie się drzewami a nie dostrzegacie kretyńskich pomysłów rządu.Taniec smoleński nabiera tempa.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group