Czwartek, 2 lutego
Imieniny: Marii, Miłosławy
Czytających: 5411
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Co wolno w Holandii, to tu zakazane

Wtorek, 20 kwietnia 2010, 14:50
Aktualizacja: Środa, 21 kwietnia 2010, 8:12
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Co wolno w Holandii, to tu zakazane
Fot. TEJO
Czy w Polsce picie alkoholu w miejscach publicznych jest dozwolone? Od jakiego wieku można spożywać trunki nie łamiąc prawa? Jak tu jest z narkotykami – to tylko nieliczne pytania gości z Rotterdamu, którzy dziś odwiedzili Komendę Miejską Policji, gdzie poznali problematykę tyczącą przestępczości nieletnich.

Około pięćdziesięcioosobowa grupa Holendrów z Hogeschool z Rotterdamu w Jeleniej Górze przebywa od wczoraj w ramach współpracy ze studentami pedagogiki opiekuńczej i resocjalizacyjnej Kolegium Karkonoskiego. W południe Holendrów przyjęło szefostwo komendy miejskiej z insp. Zbigniewem Ciosmakiem, komendantem miejskim, oraz podisnp. Zbigniewem Markowskim, jego zastępcą. Liderem grupy jest Han Bakker.

– Młodzi Holendrzy są w szczególny sposób zainteresowani przestępczością nieletnich, środkami stosowanymi wobec małoletnich sprawców czynów karalnych oraz ich resocjalizacją – mówi podinsp. Edyta Bagrowska z KMP w Jeleniej Górze. Szczegóły wizyty zostały omówione kilka miesięcy temu.

Dziś Holendrzy, których wizytę w Polsce koordynują pracownicy KK: Kamila Jeleńska, Hanna Szłapka i Mirella Michalewska-Pająk, zapoznali się z prezentacją policyjnych statystyk i metod dotyczących zjawisk patologicznych wśród młodzieży. Mówiła o tym post. Monika Poddębniak. Z problematyką działań policyjnych wobec małoletnich sprawców czynów karalnych i przestępstw mówił Zbigniew Markowski.

Gościom przytoczono kilka przypadków łamania prawa przez osoby, które nie ukończyły 18. roku życia. Z. Markowski zaznaczył także, jak duży wpływ na przestępczość nieletnich ma rzeczywistość wirtualna i chęć przeniesienia agresywnych postaw w codzienne zachowanie. Mówiono także o przestępczości narkotykowej, która w szczególny sposób interesowała gości z Rotterdamu. Jak bowiem wiadomo, w ich ojczyźnie dozwolone jest posiadanie niektórych narkotyków.

Zbigniew Markowski zaznaczył, że w Polsce posiadanie jakichkolwiek substancji odurzających jest prawnie zakazane. – Jestem urzędnikiem państwowym i stoję na straży tego, aby to prawo było respektowane – odpowiedział Zbigniew Ciosmak zapytany przez jednego z Holendrów, co sądzi o liberalizacji obrotu narkotykami w naszym kraju. Goście chcieli się także dowiedzieć, jakie narkotyki są najbardziej dostępne i popularne w Polsce.

Interesowała ich także relacja młodych do alkoholu. – Od jakiego wieku można u was pić alkohol legalnie? – pytano. Dowiedzieli się, że bariera to 18 lat. W Holandii, natomiast, od lat 16 można spożywać napitki do z zawartością do 18 procent alkoholu, a od lat 18 – mocniejsze.

Goście z Rotterdamu zwiedzili jeszcze policyjną izbę ISPA, gdzie zgromadzono eksponaty większości europejskich i światowych formacji policyjnych. Wręczyli także naszym policjantom pamiątki z Holandii. Komendant Ciosmak zrewanżował się grafiką oraz maskotkami Komisarza Lwa.

Holendrzy przebywają w Jeleniej Górze do czwartku. Zajmują się nimi studenci KK. Goście chcą zapoznać się z polską kulturą, a także przeprowadzić wywiady z mieszkańcami regionu. Dziś w planach jest wizyta w Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, a także w Biurze Wystaw Artystycznych. Jutro będą odwiedzać domy polskich kolegów i pracować w podgrupach w Kolegium Karkonoskim. W czwartek w planie pobytu są odwiedziny w Dworze Czarne oraz w warsztatach zajęciowych dla osób niepełnosprawnych. Ostatni dzień pobytu w Polsce goście wykorzystają na wycieczkę do Wrocławia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (21)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1099
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group