Środa, 17 sierpnia
Imieniny: Julianny, Jacka
Czytających: 7522
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co w budżecie obywatelskim Jeleniej Góry? (komunikat)

Środa, 21 maja 2014, 8:08
Aktualizacja: 8:09
Autor: UM Jelenia Góra
Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, powołał komisję, która poddała analizie wszystkie wnioski mieszkańców złożone do tzw. budżetu obywatelskiego. Na czele komisji stanął Jerzy Łużniak, zastępca prezydenta, a w jej skład weszli: Mirosława Dzika, zastępca prezydenta oraz dwaj radni Rady Miejskiej – Andrzej Grochala i Wiesław Tomera.

- Pierwszą edycję „budżetu obywatelskiego” traktujemy bardzo poważnie merytorycznie,
ale też jako próbę organizacyjnych rozstrzygnięć w tej sprawie, która powinna wyjaśnić wiele wątpliwości, jakie pojawiają się w kwestii kwot, systemowych rozwiązań, itp. – powiedział Marcin Zawiła.

- Nigdy wcześniej nie podejmowaliśmy takich inicjatyw, więc musimy znaleźć najlepsze mechanizmy służące optymalnemu wydatkowaniu środków i zachęcenia mieszkańców do prezentowania wniosków, które najlepiej pasują do takiej koncepcji dystrybucji pieniędzy samorządowych - dodał.

Pierwotnie przeznaczono na to kwotę 150 tys. zł, niemniej wpłynęło sporo (20) wniosków o łącznej wartości niemal 5,7 mln zł. Faktem jest, iż szacunkowe kwoty na zgłaszane przez siebie zadania podawali sami mieszkańcy, nie zawsze w oparciu o pełną wiedzę kosztorysową.

Komisja zakwalifikowała do realizacji w ramach „budżetu obywatelskiego” trzy projekty, jednocześnie wnosząc do Prezydenta Miasta o zwiększenie kwoty „budżetu” do wysokości 300 tys. zł. Są to:

1. modernizacja wraz ze zmianą organizacji ruchu parkingu przy SP nr 11
2. remont nawierzchni i oświetlenia odcinka ulicy Cieplickiej
3. zagospodarowanie terenu rekreacyjno-sportowego w Jagniątkowie

Jednocześnie Komisja wniosła o przyjęcie do realizacji w ramach wydatków bieżących i /lub zadań remontowych czterech innych wniosków, kierowanych przez mieszkańców do „budżetu obywatelskiego”, a Prezydent zaakceptował ten wniosek. Są to:

1. ustawienie barierek wzdłuż ul. Mieszka I, zabezpieczających przed wpadnięciem do rzeki Kamienna oraz zmiana organizacji ruchu w tym rejonie
2. remont odcinka ul. Poznańskiej
3. remont holu ZSO nr 2
4. remont chodnika przy ul. Wiosennej

- Wszystkie zadania wskazane przez Komisję będą zrealizowane – powiedział M. Zawiła. – Wymaga to m.in. przesunięcia środków, ale także zlecenia wykonania projektów, więc pierwsze kwoty na sfinansowanie projektów będą uruchomione możliwie szybko, żeby można było przeprowadzić te prace (po przetargach) jeszcze w tym roku.

- Jednocześnie – dodał – ogłosimy w najbliższym czasie nabór kolejnych wniosków do budżetu obywatelskiego, już na rok 2015. Chciałbym, by wnioski Mieszkańców wpłynęły w takim samym terminie, jak wnioski radnych do budżetu (to znaczy do 5 września). Oznaczałoby to w praktyce, że zakres zadań objętych zainteresowaniem zgłaszających mógłby być większy, niż w tym roku, bo należy się spodziewać, że niektóre z nich będą tożsame z wnioskami radnych i wydziałów UM i całość będzie można rozpatrywać wspólnie. To wszystko stworzy dobre przesłanki do sukcesywnego uspołeczniania procesu kreacji budżetu, na czym nam wszystkim zależy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group