Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 5770
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co usłyszał minister Jarosław Duda podczas pobytu w Jeleniej Górze

Wtorek, 20 listopada 2012, 8:17
Aktualizacja: 8:25
Autor: UM
Jelenia Góra: Co usłyszał minister Jarosław Duda podczas pobytu w Jeleniej Górze
Fot. UM
Jarosław Duda, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Spraw Socjalnych przybył do Jeleniej Góry na zaproszenie Marcina Zawiły, prezydenta Jeleniej Góry i posłanki Zofii Czernow. Spotkał się wczoraj (19. 11.) przed południem z przedstawicielami organizacji pozarządowych, a wczesnym popołudniem – z wójtami i burmistrzami gmin oraz szefami służb pomocy społecznej samorządów, które organizują się w ramach „aglomeracji jeleniogórskiej”. Na spotkanie, zorganizowane w Ratuszu przybyło blisko 40 osób, także spoza tymczasem planowanych granic aglomeracji, bo również m.in. ze Starostwa Powiatu Jaworskiego i samego Jawora.

- Zapraszając samorządy do integracji w strukturę „aglomeracji jeleniogórskiej” – powiedział Marcin Zawiła – deklarowałem i deklaruję, że w mojej wizji tego stowarzyszenia ma być to możliwie silny zespół samorządów, tworzący skuteczne lobby w sprawach lokalnych. Chciałbym też, byśmy mieli wspólną szansę spotykania się z przedstawicielami kierownictwa różnych resortów, zasięgania informacji o sprawach najistotniejszych dla samorządów, a jednocześnie wypowiadali się w kwestiach projektowanych centralnie aktów prawnych, tak jak miało to miejsce właśnie dziś. Myślę, że łatwiej nam będzie też pozyskiwać środki zewnętrzne na kosztowne, ale ważne dla wszystkich projekty infrastrukturalne, m.in. w dziedzinie komunikacji.

W dyskusji zabierali głos m.in. przedstawiciele wspomnianego Jawora, Kowar, Gryfowa Śląskiego, Powiatu Lwóweckiego, Szklarskiej Poręby, i in. Mówiono o konieczności utrzymania Warsztatów Terapii Zajęciowej i Zakładów Aktywności Zawodowej dla niepełnosprawnych, o potrzebie szerszego finansowania ośrodków pomocy społecznej, nowych projektach dofinansowywania przez Państwo programu powstawania żłobków i przedszkoli.

– Ale to nie jest jeszcze dość skuteczne w powstrzymaniu regresu w demografii – powiedział starosta lwówecki, Stanisław Mrówka. – Dziś już nie wystarczy przedszkole. Nasze partnerskie miejscowości we Francji organizują opiekę nad dziećmi inaczej, tworząc coś w rodzaju „dziecięcych domów dziennego pobytu” czynnych dłużej, niż przedszkola, co umożliwia młodym rodzicom pracę. I tam, po ośmiu wprawdzie latach od wdrożenia tego projektu wskaźnik dzietności Francuzek zwiększył się z 1,4 do 2,08. A my jesteśmy na podobnym etapie – u nas ten wskaźnik sięga 1,34… Tego problemu nie rozwiążą samorządy, to sprawa rozstzygnięć ustawowych.

Olgierd Poniźnik, burmistrz Gryfowa, zabiegał o uruchomienie deklarowanej pomocy gminom szczególnie dotkniętym powodzią, Grzegorz Sokoliński ze Szklarskiej Poręby wskazywał na problemy w utrzymaniu Domów Pomocy Społecznej. Minister J. Duda odpowiadał na niektóre szczegółowe pytania. Zadeklarował, iż wyjaśni pisemnie te wątpliwości, które musi przekonsultować w swoim resorcie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1203
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group