Poniedziałek, 11 grudnia
Imieniny: Damazego, Waldemara
Czytających: 6929
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co u młodych duchem?

Wtorek, 8 lutego 2022, 5:55
Autor: Przystań Twórcza
Jelenia Góra: Co u młodych duchem?
Fot. Przystań Twórcza
„Historia Dolnośląskich czepców ludowych”, koncert „Muzycznie i historycznie” z Adamem Wolakiem, Śpiewy w Kręgu z Agatą Szmigrodzką i Cieplicki Ogród Społeczny to imprezy zaplanowane na luty 2022r. w ramach spotkań Klubu Seniora „Młodzi Duchem” w Przystani Twórczej. Wstęp wolny (zapisy pod nr tel. 502 474 847).

Plan na luty 2022 r. Klubu Seniora „Młodzi Duchem”

- Historia Dolnośląskich czepców ludowych - 16.02.2022 r. (środa) godz. 16.00. Wstęp wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 502 474 847). Siedziba Przystani Twórczej. Seniorzy poznają historię powstawania Dolnośląskich czepców ludowych z przełomu XIX i XX wieku, które były tworzone na różnorodne okazje, ważne w życiu ówczesnych kobiet. Na kolejnych spotkaniach Klubowicze będą mieli możliwość wykonania współczesnych czepców, nawiązujących do regionalnych tradycji.

- „Muzycznie i historycznie” z Adamem Wolakiem - 23.02.2022 r. (środa) godz. 17.00. Wstęp wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 502 474 847). Siedziba Przystani Twórczej. Jeleniogórzanin, Pan Adam Wolak, znany m.in. z udziału w telewizyjnym programie The Voice of Senior przybliży uczestnikom swoje dwie wielkie pasje. Jedną jest śpiew, a drugą, konserwacja zabytków. Pan Adam jest uznanym i wielokrotnie nagradzanym za swój kunszt rzemieślnikiem, ale też artystą w swoim fachu. Jest m.in. laureatem nagrody Miasta Jelenia Góra w dziedzinie kultury i sztuki „w uznaniu wieloletniej pracy rzemieślniczej i artystycznej” z roku 2015. Swojej miłości do zabytków poświęcił całe życie, a ich ratowaniem zajmował się nie tylko w różnych miastach Polski, ale także poza jej granicami. Gość Klubu Seniora zaprezentuje m.in. ciekawostki dotyczące zabytków architektury, które przywracał do świetności. A w drugiej części przyjdzie czas na muzykę i śpiew. Usłyszymy m.in. autorski utwór tyrolski techniką jodłowania oraz wiele pięknych polskich piosenek.

- Śpiewy w Kręgu z Agatą Szmigrodzką - 17 i 24.02.2022 r. (czwartek) godz. 11.00. Wstęp wolny (obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr tel. 502 474 847). Siedziba Przystani Twórczej. Seniorzy z Klubu Seniora „Młodzi Duchem” wspólnie z Agatą Szmigrodzką śpiewają m.in. piękne polskie pieśni, zarówno te współczesne jak i ludowe. Uczestnicy spotkania sami wybierają repertuar. To fantastyczny sposób na ćwiczenia oddechowe i dykcję. Dołączyć może każdy, kto lubi śpiewać w przyjaznym gronie. Wystarczy przyjść.

- Cieplicki Ogród Społeczny - 18 i 25.02.2022 r. (piątek) godz. 11.00. Wstęp wolny. Zbiórka pod siedzibą Przystani Twórczej. Serdecznie zapraszamy do naszego Cieplickiego Ogrodu Społecznego (tuż przy siedzibie Przystani Twórczej). Czeka na nas świeże powietrze, najlepsze towarzystwo, wspólne rozmowy, planowanie i przyjemna praca – dla każdego, w miarę jego możliwości i potrzeb. Zapraszamy.

Styczniowe spotkania klubowiczów w Przystani Twórczej:

- "Sny sudeckie" z Miłoszem Kamińskim
„Sny sudeckie”, czyli znakomitą poezję zaprezentował jeleniogórski pisarz Miłosz Kamiński, nagrodzony ostatnio srebrnym Kluczykiem Nowin Jeleniogórskich w kategorii Literatura w kontekście „Sztuki w czasach zarazy”. Poeta wraz z seniorami czytał bardzo metaforyczne wiersze nawiązujące do miejsc z Cieplic, Jeleniej Góry, Powiatu Karkonoskiego i nie tylko. Były wiersze związane z „rzeczy życiem” starej szafki z cieplickiego kościoła, zagadką skomplikowanej miłości, samotnością w epidemii, wojennym „szampanem rozpryskiwanych szyb”, szubienicznym Wzgórzem Kościuszki, czy też pierwszą kobietą w szybownictwie na Górze Szybowcowej. Przywoływane były znane postacie z regionu m.in. Schaffgotsch, Gersdorf, Helwig, Hauptmann, czy też Hanna Reitsch. Piękne metafory np. zabaw z dzieciństwa przenikały się ze współczesną, niełatwą rzeczywistością. Członkinie naszego Klubu otrzymały tomiki z tymi fantastycznymi wierszami pt. „Sny sudeckie” z autorską dedykacją od naszego gościa.

- "Sen to, czy jawa" z Agatą Szmigrodzką i Elwirą Kozak
„Sen to, czy jawa”, czyli zmysłowy pokaz muzyczno-taneczny w fantastycznym wykonaniu Agaty Szmigrodzkiej i Elwiry Kozak. Seniorzy biorący udział w spotkaniach na Śpiewach w Kręgu z Panią Agatą przygotowali niespodziankę w postaci piosenki „Kozacka miłość”, śpiewanej w języku ukraińskim. Niezwykły głos Elwiry Kozak świetnie oddał charakter i klimat autorskich tekstów Pani Agaty. Wykonane piosenki porwały serca uczestników koncertu, a barwne stroje i orientalne tańce stworzyły malownicze widowisko. Nie zabrakło włoskich rytmów i okrzyków oraz stepowania na „dwanaście”. Na koniec Pani Agata pisała dedykacje dla oczarowanych występem seniorów na swoich książkach i płytach.

- Śpiewy w Kręgu
Klubowicze uczestniczyli w fantastycznych Śpiewach w Kręgu z jeleniogórską artystką Agatą Szmigrodzką. Panie i Panowie śpiewali polskie piosenki i nie tylko. To świetny sposób na ćwiczenie przepony, oddechu i dykcji. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść.

- Cieplicki Ogród Społeczny
Klub Seniora „Młodzi Duchem” wykorzystał poranne słońce i przeprowadził prace porządkowe w Cieplickim Ogrodzie Społecznym. Udało się pociąć maliny na kompostowniku i zasypać wapnem, pograbić liście przy płocie, podrobnić patyczki, przyciąć kilku metrowe jeżyny, posadzić małą choinkę przy wykorzystaniu nowej motyki, a nawet znaleźć żółty ceramiczny kubek. Dziękujemy serdecznie za ofiarowanie stołu, przy którym chcemy stworzyć kącik artystyczny. Była to również okazja do spróbowania wypieków klubowiczek w postaci drożdżówek i jabłecznika. Dziękujemy za fantastyczną atmosferę i zapraszamy na kolejne spotkania. Nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść do ogrodu.

Twoja reakcja na artykuł?

7
78%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
11%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group