Wtorek, 7 lutego
Imieniny: Romana, Ryszarda, Romualda
Czytających: 7815
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Co robić w Borach Tucholskich podczas weekendu?

Wtorek, 8 września 2020, 20:52
Aktualizacja: Piątek, 11 września 2020, 14:14
Autor: ts
Polska: Co robić w Borach Tucholskich podczas weekendu?
Fot. ts
Letnie weekendy sprzyjają wypadom poza miasto, aby poprzebywać trochę z naturą i pooddychać świeżym powietrzem. Bory Tucholskie sprawdzą się idealnie na weekend, zwłaszcza dla mieszkańców województwa pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Poniżej znajduje się kilka propozycji na odpoczynek w Borach Tucholskich.

Park Narodowy Bory Tucholskie
Park Narodowy Bory Tucholskie to najbardziej oczywista atrakcja tego obszaru. Jednocześnie istnieje tyle możliwości zwiedzania parku, że każdy odwiedzający może znaleźć coś dla siebie. W Borach Tucholskich najwięcej jest ścieżek do pieszych wędrówek. Nie sposób przejść je wszystkie, dlatego warto zaplanować kilka godzin, a nawet cały dzień na ten park. Wyznaczone są także ścieżki dla rowerzystów oraz specjalny szlak konny.

Dla dzieci i dorosłych przygotowane są ścieżki i tablice edukacyjne, z których można dowiedzieć się więcej o bogatej faunie i florze tego parku. Istnieje specjalna, botaniczna ścieżka dydaktyczna, która jest najkrótszą ścieżką w parku i dodatkowo została przystosowana do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Warto wspomnieć o ścieżce niebieskiej (Piła Młyn), która prowadzi po najbardziej atrakcyjnych rejonach parku. Można na niej podziwiać m.in. pomniki przyrody i jeziora, a także nauczyć się wiele o porostach, owadach, płazach, ptakach i ochronie gatunków.

Wypoczynek nad wodą
Bory Tucholskie oprócz rozległych terenów leśnych słyną także z czystych jezior. Zachęcają odwiedzających do różnego rodzaju sportów wodnych. Najlepiej wybierać oczywiście strzeżone kąpieliska np. na jeziorze Mukrz. W wielu miejscach można także wybrać się na ryby, co wbrew pozorom robi także wielu młodych ludzi.

Bory Tucholskie zachęcają również do spływów kajakowych po rzekach Brdzie i Wdzie. W zależności od kondycji i dyspozycji czasowej można się wybrać na spływ od kilku godzin do kilku dni. Spływy jednodniowe warto zorganizować na trasie Stara Rzeka-Tleń, która zajmuje około 3 godzin. Nieco dłuższą opcją jest spływ od Błędna do Tlenia, która potrwa około 6 godzin. Dla zapalonych i wytrwałych kajakarzy, którzy lubią się zmęczyć, polecamy trasę Łuby-Tleń, która zajmie około 10 godzin.

Najlepsze miejsce na nocleg
Wybierając się w Bory Tucholskie na dwa lub trzy dni, warto wybrać strategicznie położony pensjonat lub hotel. Możliwość dotarcia pieszo lub rowerem nad wodę, a także bliska odległość od lasu, powinny odgrywać kluczową rolę. Warto wziąć także pod uwagę inne aspekty jak standard pokoju czy oferowane na miejscu udogodnienia (np. wypożyczania rowerów czy kijków do nordic walkingu). Nocleg w Tleniu, który leży tuż nad Czarną Wodą i w otoczeniu wskazanych wyżej atrakcji. Na szczególną uwagę zasługuje Przystanek Tleń, który jest bardzo klimatycznym obiektem z własnym browarem i niesamowitym widokiem na Wdę i las.

Podsumowanie
Bory Tucholskie obfitują w możliwości obcowania z naturą i są ciekawym miejscem na weekend w czasie lata. Obcowanie z naturą podczas pobytu w lesie lub nad jeziorem czy rzeką, jest luksusem, na który powinniśmy sobie pozwolić po domowej kwarantannie.

Twoja reakcja na artykuł?

4
67%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
33%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
371
Coraz lepiej
23%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
39%
Nie najlepiej
11%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group