Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 6982
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Co kupią za dwa miliony złotych?

Piątek, 26 lutego 2010, 7:55
Aktualizacja: Sobota, 27 lutego 2010, 7:58
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Co kupią za dwa miliony złotych?
Fot. Angela
Pięć fabrycznie nowych autobusów, myjnia, nowoczesne tablice informacyjne na sześciu przystankach – takie inwestycje zostaną zrealizowane w 2011 roku, jeśli MZK pozyska środki z RPO. Wniosek o dofinansowanie tych zadań został wyłoniony jako jeden z ośmiu w preselekcji naboru w działaniu „Transport miejski i podmiejski”. Zajął trzecie miejsce na liście i uzyskał 13 na 15 punktów.

O możliwości przyznania pieniędzy przez urząd marszałkowski z puli RPO przewoźnikowi informowaliśmy w miniony poniedziałek. Jak wynika z punktacji, spółka Miejski Zakład Komunikacyjny ma ogromną szansę na to dofinansowanie. Dotychczas spółka złożyła projekt, który został oceniony bardzo wysoko. Teraz ma czas na złożenie pełnego wniosku.

– Sporządzimy szczegółową dokumentację z rozliczeniami zamierzeń. Po złożeniu tych dokumentów urząd marszałkowski dokona właściwej oceny – mówi Marek Woźniak, prezes MZK. Szansa na uzyskanie tych środków jest bardzo duża. Wartość całego zadania to niemal siedem milionów złotych, z czego dofinansowanie ma opiewać na kwotę 2 mln 300 tys. zł czyli 40 procent. Pozostała część będzie pochodziła ze środków własnych spółki. Co za te pieniądze planuje zakupić MZK?

– Pięć zupełnie nowych autobusów średniej wielkości. Ponadto z prefabrykatów chcemy wybudować nowy budynek z myjnią dla autobusów, bo dzisiejsze rozwiązanie jest bardzo stare. Ustawimy też tablice informacyjne dla pasażerów. Będą one informowały pasażerów o realnej godzinie przyjazdu autobusów, o ich opóźnieniu czy innych odchyłkach od rozkładu jazdy. Będą to nowoczesne tablice, które funkcjonują już w kilku miastach w Polsce, np. w Zielonej Górze czy we Wrocławiu.

Patrząc od wewnątrz zakładu umożliwi to sterowanie komunikacją w czasie rzeczywistym. Osoba, która będzie sterować tą komunikacją, będzie widziała gdzie dany autobus się znajduje i z jakim opóźnieniem czy przyspieszeniem porusza się po mieście. Pasażer natomiast będzie miał wycinek tego zapisu poprzez wyświetlenie na ekranie na przystanku informacji za ile minut autobus danej linii przyjedzie – mówi Marek Woźniak.
Początkowo takie tablice zostaną ustawione na sześciu przystankach, ale następnie bez problemu będzie można rozstawić tablice na kolejnych przystankach, co będzie dużo tańsze w realizacji, ponieważ cały system już będzie działał.

Miejski Zakład Komunikacji ma szansę na pozyskanie pieniędzy jeszcze w tym roku, kiedy przeprowadzone zostaną też procedury przetargowe. Nowe inwestycje pojawią się natomiast w 2011 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1196
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group