Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 4919
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co dzisiaj na 32. Festiwalu Teatrów Ulicznych?

Piątek, 11 lipca 2014, 7:32
Aktualizacja: Sobota, 12 lipca 2014, 8:07
Autor: Elster
Jelenia Góra: Co dzisiaj na 32. Festiwalu Teatrów Ulicznych?
Fot. Archiwum Teatru
Dzisiaj (w piątek, 11 lipca) rozpoczyna się trzydziesta druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze – pierwsza tego typu impreza w kraju, wpisana na stałe w letni kalendarz kulturalny miasta. Pierwszy dzień święta teatrów ulicznych i plenerowych będzie bawił, straszył i czarował ogniem, tańcem, muzyką.

- Teraz w Polsce mamy prawdziwy wysyp festiwali plenerowych. Lecz nie należy zapominać, że to jeleniogórski festiwal pozostaje najstarszym tego typu Festiwalem Teatrów Ulicznych kraju - przekonuje dyrektor festiwalu i Teatru im. Norwida Piotr Jędrzejas.

Wszystko zaczęło się 32 lata temu z inicjatywy Aliny Obidniak. Była to wówczas impreza przygotowywana z dużym rozmachem, odbywająca się pod egidą Teatru im. Norwida. – W Jeleniej Górze przygotowania do festiwalu trwały wtedy cały rok. Dziesiątki rozmów z miejscowymi urzędnikami, lokalnymi animatorami kultury, zakładami pracy, szkołami – wspomina inicjatorka festiwalu Alina Obidniak. - W czasie PRL-owskich kolejek w sklepach zostawiano siatki i torby, a cały tłum włączał się w działania uliczne – dodaje Alina Obidniak.

- Po raz pierwszy do Jeleniej Góry na Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych pojechałem jako licealista. Spakowałem po prostu plecak i zamiast jechać w góry, zatrzymałem się właśnie tutaj. Byłem zachwycony tamtą atmosferą, to właśnie wtedy zainteresowałem się bliżej teatrem – opowiada Piotr Jędrzejas.

Pierwsze tegoroczne przedstawienia plenerowe “Traps” można będzie oglądać przy Bramie Wojanowskiej. To najnowsze dzieło hiszpańskiej grupy teatralnej Efímer z Tàrregi, w centralnej Katalonii. Trzy wędrowne gigantyczne smoki o długości czterech i pół metra oraz dwóch i pół metra wysokości, wykonane z tysięcy kawałków kolorowej tkaniny zajmą ulicę Konopnicką i Plac Ratuszowy. Sympatyczne potwory zabiorą przechodniów na bardzo szczególną wycieczkę, do wyimaginowanego świata fantazji z dzieciństwa.

Po zmierzchu ze spektaklem “Słońce na wschodzie, na zachodzie księżyc. Sen o nocy letniej” wystąpi A3Teatr Kolekcjonerzy Wzruszeń z Policznej (koło Hajnówki w Puszczy Białowieskiej), doskonale znany jeleniogórskiej publiczności ze świetnego ubiegłorocznego spektaklu plenerowego “Zmysły”.

Autorem i pomysłodawcą przedstawienia jest Dariusz Skibiński (w latach 1989-92 związany z Teatrem im. Norwida), aktualnie (wspólnie z żoną Agatą Rychcik-Skibińską) lider wyznaczający kierunki działań A3Teatru Kolekcjonerzy Wzruszeń. A3 powstał z inspiracji twórczością Tadeusza Kantora, metody Stanisławskiego, malarstwa Jerzego Nowosielskiego i Christiana Boltańskiego oraz ze starych szkiców i rycin, a założyło go trzech aktorów z pierwszego składu legendarnego Teatru Cinema z Michałowic: Jan Kochanowski, Wiktor Malinowski i Dariusz Skibiński.

Z nocnym spektakularnym ulicznym show “The Dance of the Death” (Taniec śmierci) wystąpi hiszpańska grupa Efímer w składzie: Fer Benítez, Laura Barquets, Joel Condal, Marcel Fabregat, Genís Farran, Raul Muñoz i Miquel Setó. - Setki najbardziej zaskakujących efektów, pięciometrowy kościotrup i muzyka grana na żywo! – zapowiadają organizatorzy festiwalu.

Program:
11 LIPCA – PIĄTEK
19:30 – EFIMER (Hiszpania) „Traps” (Brama Wojanowska) – UROCZYSTE OTWARCIE FESTIWALU
21:00 – A3TEATR KOLEKCJONERZY WZRUSZEŃ (Polska) „Słońce na Wschodzie, na Zachodzie Księżyc. Sen o nocy letniej” – PARADA (Od Bramy Wojanowskiej do Placu Ratuszowego)
22:00 – EFIMER (Hiszpania) „THE DANCE OF THE DEATH” – PARADA (Od Kościoła Garnizonowego do Placu Ratuszowego)

12 LIPCA – SOBOTA
14:00 – Happening „TRAWA – najśmieszniejsze rozwijanie!” (Plac Ratuszowy – amfiteatr)
19:00 – CIE LES FÉES RAILLEUSES (Francja) „Les Polyamide Sisters” (Plac Ratuszowy – amfiteatr)
20:00 – CIA LA TAL (Hiszpania) „Carilló” (Plac Ratuszowy – scena)
21:00 – SzaZa (Polska) Projekcja filmów z muzyką na żywo (Plac Ratuszowy – amfiteatr) 22:00 – THEATER TOL (Belgia) „CORAZÓN DE ANGELES” (Plac Ratuszowy) Odjechane Kuku na Muniu klauna Rufi Rafiego łącznikiem sobotnich wydarzeń!

13 LIPCA – NIEDZIELA
11:00 – BIEG LUDZI TEATRU (Start: Teatr im. Cypriana Kamila Norwida – Meta: Zdrojowy Teatr Animacji)
16:00 – KLAUN RUFI RAFI (Polska) „Historie domowe" (Plac Ratuszowy)
18:00 – ANNA DE LIRIUM (Austria) „ALIVE! – In Concert” (Plac Ratuszowy – scena) 19:00 – PAS PAR TOUT (Niemcy) „Die Ratten kommen!” (Plac Ratuszowy – amfiteatr) 20:30 – Oficjalne wręczenie nagród zwycięzcom BIEGU LUDZI TEATRU
Wręczenie nagrody za najlepszą sztukę w Konkursie na Scenariusz Sztuki w Przestrzeni Miejskiej (Plac Ratuszowy – scena)
21:00 – Koncert zespołu SPARE BRICKS - A PINK FLOYD TRIBUTE BAND (Plac Ratuszowy – scena)

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group