Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 4809
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co dalej z parkiem na Wzgórzu Kościuszki?

Środa, 5 sierpnia 2015, 7:41
Aktualizacja: Piątek, 7 sierpnia 2015, 12:54
Autor: Katarzyna Pruś
Jelenia Góra: Co dalej z parkiem na Wzgórzu Kościuszki?
Fot. Czytelnicy
Od ponad 200 lat to oaza zieleni w samym centrum Jeleniej Góry. Spragnieni kontaktu z przyrodą, szukający ciszy, spokoju i wytchnienia mieszkańcy znajdują je na popularnym wzgórzu. Niecałe trzy lata temu park przeszedł rewitalizację, co sprawiło, że przebywanie w tym miejscu stało się jeszcze przyjemniejsze. Jednak nie do końca…

W ramach projektu „Rozbudowa i doposażenie ścieżki przyrodniczej w Parku Wzgórze Kościuszki w Jeleniej Górze” w 2012 roku została gruntownie zrewitalizowana jedna część parku. W efekcie trwającego kilka miesięcy remontu, pojawiły się prawie dwa kilometry asfaltowych ścieżek, postawiono 30 ławek, wykonano nowe oświetlenie. Zadbano również o edukacyjny wymiar tego miejsca, w związku z czym postawiono jedenaście nowych tablic informacyjnych, z których można się dowiedzieć o historii tego miejsca i występującej tu faunie i florze. Na ścieżce dydaktycznej pojawiły się też dwa nowe przystanki tj. Aleja Modrzewiowa i Pnącza Leśne. Ponadto wyremontowano zniszczone schody, a także odrestaurowano ruiny Wzgórza Szubienicznego. Park zyskał także bogato wyposażony plac zabaw oraz profesjonalną, zewnętrzną siłownię. Steper, twister, wyciskacz górny, dolny, rowerek i jeździec pozwalają na poprawę formy na świeżym powietrzu i w pięknym otoczeniu.

Chyba nikt nie zaprzeczy, że przebywanie w tym miejscu jest dużo przyjemniejsze niż przed remontem. Chyba nikt, bo odmienne zdanie mogą mieć ci, którzy aby dostać się do zrewitalizowanej części parku, muszą przejść przez tę drugą, niewyremontowaną. Jedną z takich osób jest Czytelnik, który zwrócił naszą uwagę na tę sprawę.

Największy jeleniogórski park jest wyjątkowy z kilku powodów. To miejsce, w którym stykają się dwa światy. Piękne, zadbane wzgórze, alejki, siłownia kontrastują z zaniedbanymi ścieżkami, nieskoszoną trawą, starymi ławkami i sypiącymi się schodami po drugiej stronie wzgórza.

Remont objął tylko jedną z części parku. Druga pozostała zapomniana. Całość remontu to koszt około 2 milionów złotych, z czego prawie 1,7 miliona sfinansowano z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego w latach 2007-2013. Resztę pokryto z budżetu miasta. Mieszkańcy pytają kiedy także druga część odzyska swój dawny blask i razem z zrewitalizowanym już obszarem stworzą nie tylko największy, ale i najpiękniejszy jeleniogórski park.

O dalszych losach „zapomnianej” części parku poinformował nas rzecznik Urzędu Miasta Cezary Wiklik. Zapewnił nas, że niewyremontowana część wcale nie jest zapomniana, a prace związane z utrzymaniem parku podejmowane są na bieżąco. Podkreślał też, że wiele szkód powodują warunki pogodowe, zwłaszcza krótkie, ale bardzo intensywne deszcze, które rozmywają żwirową nawierzchnię. – Chcemy, aby park zachował swój charakter i naturalność, dlatego staramy się unikać dywaników asfaltowych, a budować i odbudowywać - gdzie to możliwe - nawierzchnię żwirową – mówi rzecznik.

- Systematycznie wykonujemy drobne prace konserwatorskie i dbamy o wygląd , nie tylko tego parku ale i wszystkich pozostałych. Odpowiedź dotycząca dalszego remontu Parku Kościuszki może pojawić się dopiero za jakiś czas. Wykonane prace rewitalizacyjne wykonane z pieniędzy mających swoje źródło w programach unijnych. Przez najbliższych kilka miesięcy aplikacje do tych programów są zawieszone, bo jedna perspektywa się skończyła, a nabór wniosków do kolejnej jeszcze nie został rozpoczęty. Projekt budżetu miasta na rok 2016 dopiero się tworzy, we wrześniu przewidziany jest spływ wniosków od radnych, dyskusje w komisjach, itp. – poinformował nas rzecznik.

Wygląd otaczających nas miejsc jest ważny dla nas wszystkich. Ważne, aby tworzyć takie, które będą nie tylko piękne, ale i użyteczne. Jeśli ktoś z Państwa ma jakiś ciekawe pomysły i kreatywne propozycje na wykorzystanie i zaaranżowanie zieleni miejskiej, w tym także niewyremontowanej części Parku Kościuszki, zapraszamy do podzielenia się z nami swoimi pomysłami, które być może zainspirują władze miasta. Cztery najciekawsze propozycje nagrodzimy płytą CD o rewitalizacji Parku Wzgórze Kościuszki. Propozycje można wysyłać na adres: redakcja@jelonka.com w temacie wpisując ”Pomysł na zieleń miejską”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (32)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group