Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 9076
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mysłakowice: Co dalej z oczyszczalnią?

Piątek, 19 października 2018, 6:16
Aktualizacja: Sobota, 20 października 2018, 6:10
Autor: WAC
Mysłakowice: Co dalej z oczyszczalnią?
Fot. WAC
Na ostatniej w kończącej się kadencji samorządu terytorialnego sesji zebrała się wczoraj (18.10) Rada Gminy Mysłakowice. Było bardzo uroczyście, ale zapadła też jedna bardzo istotna uchwała, w kontekście wielomiesięcznych protestów mieszkańców Mysłakowic przeciwko wybudowaniu w ich wsi instalacji do przerobu osadów z oczyszczalni ścieków na nawóz.

Ostatnia w kadencji sesja mysłakowickiej Rady była okazją do podsumowania czteroletniej pracy rajców. Radni w ramach podziękowań otrzymali dyplomy oraz statuetki. Okolicznościowe statuetki odebrali też sołtysi oraz szefowie gminnych jednostek organizacyjnych.

- Kończąca się kadencja samorządu była z wielu względów szczególna – mówiła podczas sesji przewodnicząca Rady Janina Radomska. - Tylko troje radnych miało wcześniejsze doświadczenie w pracy w radzie, a pozostała dwunastka była debiutantami. Rada przyjęła 420 uchwał, podczas 61 sesji. Czy prawidłowo wypełniła swoją misję w służbie społeczności lokalnej ocenią wyborcy.

We wcześniejszej, roboczej części sesji radni przyjęli kilka uchwał, z tego jedną bardzo istotną z punktu widzenia mieszkańców Mysłakowic. Radni jednogłośnie zdecydowali o wycofaniu zgody na obłożenie hipoteką nieruchomości gminnej, co było zabezpieczeniem kredytów w Narodowym i Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska zaciągniętych na rozbudowę należącej do Karkonoskiego Systemu Wodociągów i Kanalizacji oczyszczalni ścieków w Mysłakowicach. Częścią tej modernizacji miało być też wybudowanie instalacji do przerobu osadów na nawóz, przeciwko czemu mocno protestowali mieszkańcy wsi. Obawiali się przykrych zapachów jakie miałyby powstawać podczas procesu technologicznego.

Decyzja Rady blokuje tę inwestycji, gdyż straciła ona źródło finansowania. Czas pokaże, czy oznacza to ostateczną rezygnację z planów modernizacji obiektu, czy też temat powróci, gdy opadnie kurz walki wyborczej. Inne z pytań jakie nasuwa się w tej sytuacji wiążę się z faktem, iż mysłakowicka oczyszczalna jedynie do końca roku ma warunkowe dopuszczenie do eksploatacji. Przez wiele miesięcy ze strony KSWiK podały informacje, że w związku z niedostateczną przepustowością mysłakowickiego obiektu musi być on rozbudowany. Jak zatem będzie wyglądała gospodarka ściekowa w rejonie Mysłakowic i Karpacza po wczorajszej decyzji rady blokującą tą inwestycję?

Chcieliśmy na ten temat porozmawiać z prezes zarządu KSWiK Agnieszką Kryszkowską, jednak ta odmówiła komentarza.

Twoja reakcja na artykuł?

10
53%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
5%
Nudzi
2
11%
Smuci
3
16%
Złości
3
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (30)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group