Piątek, 14 sierpnia
Imieniny: Maksymiliana, Alfreda
Czytających: 5777
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Co dalej, maturzyści?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 9 lipca 2010, 7:28
Aktualizacja: 7:28
Autor: Natasza
Fot. TEJO
Matura. A co po niej? Na podstawie małej ankiety przedstawiamy, jakie plany jeleniogórscy absolwenci szkół ponadgimnazjalnych mają po zakończeniu tego etapu edukacji.

Większość młodych jeleniogórzan marzy o wyjeździe do innego miasta, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić ze względu na wysokie koszta utrzymania, a także brak odpowiedniego przygotowania edukacyjnego.

Na pytanie dlaczego nie chcą zostać w swoim rodzinnym mieście odpowiadają, że słabo się rozwija, brakuje odpowiednich kierunków studiów, odbywa się zbyt mało działań kulturalno-rekreacyjnych. Zdania są jednak podzielone. Ola – uczennica I LO w Jeleniej Górze jest zdania, że każdy mieszkaniec naszego miasta z pewnością może znaleźć coś dla siebie (pomijając dział szkolnictwa). – Dzieję się dużo, mamy jednak słabą reklamę – mówi.

Warszawa, Wrocław, Poznań to najczęściej wymieniane miasta. A w nich takie kierunki jak architektura, aktorstwo, administracja, bankowość, czyli to czego u nas nie ma. Ci, którzy zostaną wybiorą się natomiast do Kolegium Karkonoskiego czy Politechniki Wrocławskiej i usiądą w ławkach na zajęciach z dziennikarstwa, filologii polskiej, pedagogiki czy elektroniki. Reszta pójdzie lub wyjedzie do pracy najprawdopodobniej do Niemiec. Pozostają też różnego rodzaju studium, które przygotowuje do uprawiania niektórych zawodów jak fryzjer czy mechanik.

Cześć marzeń o wyjeździe się spełni, a część nie. Ale warto jednak pamiętać, że około połowa wyjeżdżających do Jeleniej wróci. Ktoś w końcu musi rozwijać według maturzystów to słabo rozwinięte na tle innych miast miejsce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~DjKosa 9-07-2010 9:22
Do jasnej, Jelenia to skansen bezrobocie. Ogólnie kraj jest chory i żaden rząd tego nie zmieni ani Platformersi ani PiSki
~maturzystka 9-07-2010 10:44
w Jeleniej Górze brakuje kierunków studiów dla młodych ludzi;/// ehh...
~ 9-07-2010 10:46
ja nie mam pieniędzy na wyjazd do innego miasta - najchętniej wybrałabym się do Warszawy ale skoro nie ma warunków zostaję u nas na Kolegium
~ja 9-07-2010 13:08
Nie tylko jest Kolegium Karkonoskie czy Politechnika Wrocławska jak było wspomniane w artykule ale także Uniwersytet Ekonomiczny!!!
~studentka22 9-07-2010 15:19
zapraszamy na Uniwersytet Ekonomiczny:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group