Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13351
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Płóczki Górne: Cmentarz widmo

Wtorek, 11 lutego 2020, 10:11
Aktualizacja: Środa, 12 lutego 2020, 8:29
Autor: WAC
Płóczki Górne: Cmentarz widmo
Fot. Czytelnik
Zdewastowane elementy nagrobków, chaszcze samosiejek pomiędzy którymi walają się butelki i inne śmieci, a co najgorsze – pootwierane komory grobowe, w których widoczne są ludzkie kości. Tak wygląda dawny poewangelicki cmentarz w Płóczkach Górnych koło Lwówka Śląskiego. Zdjęcia przesłał naszej redakcji Czytelnik.

Według informacji jaką uzyskaliśmy w jeleniogórskiej Delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zbytków właścicielem cmentarza jest parafia w Lwówku Śląskim. Stan nekropolii jest efektem wieloletniej dewastacji i zaniedbań. A jeszcze, jak mówią miejscowi mieszkańcy, w latach 70. właściciele okolicznych zakładów kamieniarskich otrzymali oficjalną zgodę na pozyskiwanie elementów poniemieckich nagrobków na potrzeby bieżącej produkcji pomników. Co może dziwić, cmentarz nie znajduje się w rejestrze zabytków.

Po informacji od naszej redakcji z wizją lokalną do Płóczek Górnych wybrał się kierujący jeleniogórską Delegaturą WUOZ Krzysztof Kurek.

Mimo że nie zachowały się prawie żadne elementy nagrobków, to duża liczba kamiennych komór grobowych świadczy, że jak na warunki wiejskie był to duży cmentarz – opowiada K. Kurek. - Nadal czytelny jest też jego zarys i układ alei obsadzonych głównie lipami. Są tu resztki kaplicy cmentarnej, a przed wejściem odnowiony obelisk poświęcony żołnierzom poległym w czasie I wojny światowej.

Jak zapowiada K. Kurek, zostaną podjęte rychłe starania, aby cmentarz został wpisany do rejestru zabytków

To pozwoli objąć go kontrolą nadzorczą, czyli nakazać właścicielowi jego naprawę - mówi K. Kurek. - Póki co, poprosimy proboszcza parafii o uprzątnięcie poniewierających się szczątków ludzkich, aby nie dochodziło do profanacji.

Twoja reakcja na artykuł?

6
9%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
1%
Nudzi
12
18%
Smuci
2
3%
Złości
47
69%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (31)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1077
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
112
Akcja "Gruchot"
 
Turystyka
Dramat w górach
 
112
Seniorzy z policją
 
Polityka
O herbie powiatu
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group