Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 6868
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ciepło z ziemi w kaloryferze

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 7 listopada 2009, 8:00
Aktualizacja: Niedziela, 8 listopada 2009, 8:01
Autor: TEJO
Wody termalne to najcenniejszy skarb Cieplic, wciąż nie do końca wykorzystany.
Fot. TEJO
Mniej cuchnących dymów i znacznie niższe koszty ogrzewania: to najważniejsze korzyści z zastosowania do celów grzewczych wód termalnych. Cieplickie gorące źródła trafiły do budynków uzdrowiska Cieplice.

O wykorzystaniu term do celów niezwiązanych z lecznictwem mówiło się w uzdrowisku od dawna. Padały jednak argumenty, że źródło jest za mało wydajne do zastosowania w ogrzewaniu lub też skład chemiczny wód termalnych mógłby wpływać niekorzystnie na rury, którymi płynęłyby do domów. Niemożliwość zastosowania tej metody tłumaczono też względami ekonomicznymi.

Tymczasem Uzdrowisko Cieplice mimo wszystko postanowiło wykorzystać gorący skarb do celów grzewczych. Za czterysta tysięcy złotych zmodernizowano węzeł grzewczy i wpięto weń gorące źródło. Teraz woda o temperaturze ponad 60 stopni Celsjusza płynie do kaloryferów w obiektach kompleksu uzdrowiskowego. Do niedawna była wykorzystywana tylko do ogrzewania basenów oraz gabinetów zabiegowych.

Czy to początek rewolucji grzewczej w Cieplicach? Nie wiadomo. W każdym razie przez nadchodzącą zimę rozwiązanie będzie testowane. Pewne jest, że wykorzystanie wód termalnych do ogrzewania mieszkań wiązałoby się z potężnymi kosztami: trzeba by było podłączyć do takiego systemu niemal całe Cieplice. Większość budynków nie jest bowiem wpięta w sieć centralnego ogrzewania. Stąd też dokuczliwe dymy z kominów opalanych węglem i koksem budynków. Daje to ciepło mieszkańcom, ale też zanieczyszcza powietrze w uzdrowiskowej dzielnicy Jeleniej Góry.

Więcej o zastosowaniu wód termalnych do ogrzewania przeczytacie w weekendowym wydaniu Polski Gazety Wrocławskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ZABOBRZANIN 7-11-2009 8:18
Dała bym, a boje się !
~HansKloss 7-11-2009 10:01
a tam od razu opalanych węglem czy koksem... czymkolwiek!
~gosc niedzielny 7-11-2009 11:38
Podoba mi się ten news, okazuje się, że można zrobić coś naprawdę potrzebnego bez fanfar i bez przekrzykiwania się miejscowej władzy i polityków, że to jego dzieło... a to może dlatego że inwestycja ta nie miała żadnego związku z miastem, przeprowadzona przez niezależnego inwestora , na jego potrzeby. Przypomnę tylko że Uzdrowisko Cieplice jest spółką Skarbu Państwa - wiec z naszymi organami samorządowymi nie ma nic wspólnego. Za chwilę okazać się może, że nie ma konieczności budowania Term Cieplickich na terenie PMP bo... podstawowy argument jakim nam tutaj wciskano, że gdzie indziej nie można - zostanie wytrącony z ręki... bo okaże się, że gorącą wodę będzie można w sposób bezpieczny i nie drogi transportować na spore odległości bez dużych strat ciepła... czyli również na Lubańską, czy pod Sobieszów... albo w dowolnie inne miejsce w Cieplicach.
~Tomy M. 7-11-2009 12:06
Wody ze źródeł geotermalnych zazwyczaj nie używa się bezpośrednio, grzeje ona wodę w obiegu centralnego ogrzewania za pomocą wymienników ciepła. Co to za bzdury o wodzie mineralnej w kaloryferach?!!!!!
~mieszkaniec 123 7-11-2009 13:17
brawo za inicjatywę . żeby jeszcze dobrze i kompleksowa działa tutaj informacja turystyczna to będzie super i jakieś koncerty muzyków w samym uzdrowisku
~ja 7-11-2009 13:26
Na takie rozwiązanie wydaje mi się, że można sięgnąć po środki unijne związane z ekologią i myślę, że mogłaby być to spora kwota...no ale komu z UM będzie się chciało to zrobić a dwa...PEC nie będzie miał z kogo zdzierać...Te termy już dawno powinny być wykorzystywane do ogrzewania mieszkań...no ale cóż...jaki zarząd taka całość...
~OlguSzka 7-11-2009 13:28
Eloo :-) Fotka z LATA W TEATRZE ;d Widać mniee tam xD hah Dziękujemy Panie Konradzie ;)
Patol 7-11-2009 14:42
Szkoda wody na takie cele!! Może zaczeliby w końcu tą wodę rozlewać do butelek??!! Te uzdrowisko musi zmienić prezesa!! Jestem chętny na to stanowisko!! Ja na pewno bym zarządzał tym uczciwie i rzetelnie.
~zxx 7-11-2009 17:33
Może zaprosić pewnego ,,ojca'' jak miejscowi nieudacznicy będący przy władzy nie umieją tego wykorzystać, jest drugie rozwiązanie zmienić nieudaczników.
~... 7-11-2009 18:03
Proszę się nie podniecać i traktować tą nowinę raczej ciekawostkę. Ciepło z ziemi nie jest tanie. I na pewno nie będzie tańsze od tego z węgla. Proszę choćby zobaczyć koszty ciepła wytwarzanego na podhalu. To też ciepło z ziemi i wód termalnych. Ekologia niestety musi kosztować !!! A wody mineralne w rurach i wymiennikach będą powodować ogromne koszty remontów. To co napisałem na ten temat to tylko ułamek wiedzy i kosztów związanych z tym tematem. Dymiące kominy w Cieplicach to na pewno problem - ale tak tanio .... nie da się go załatwić. A do "gościa niedzielnego" - fanfary już były, ale się .. wybrzmiały.
Cień 8-11-2009 0:11
Faktycznie nic z tego nie będzie, bo PEC i kopalnie węgla by upadły, a takie pisanie, że woda zaszkodzi rurom, to żałosne skomlenie w/w instytucji. Zawsze można podgrzać zwykła wodę pod ziemią i niech nie pier...ą głupot, bo to jest praktykowane na całym świecie. Tak samo jest z energetyką, wiatraków u nas nie będzie z tego samego powodu, dopóki mafia będzie rządzić. A ten post z 18:03, to chyba pisał prezes PEC-u. ŻAŁOSNE!!!
~bang 8-11-2009 6:22
właśnie mafia jest bardziej związana z wiatrakami niż energetyka węglową:)... wiatraki są opłacalne tylko dlatego że unia do nich dopłaca...przyszłość energetyczna to elektrownie jadrowe i zwierciadła słoneczne na pustyniach
~abc 8-11-2009 7:14
woda termalna jest bardzo zasiarczona i nie może iśc bezpośrednio na wymienniki bo je zatka,rury do takiej wody są napewno sa droższe,i ta temperatura 60 stopni C ,to wam nie ogrzeje mieszkań.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group