Środa, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 7323
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Ciepło, ciepło, gorąco! Kosztowna termomodernizacja

Poniedziałek, 25 lipca 2011, 8:33
Aktualizacja: 8:33
Autor: RED
Na ponad 12,5 mln złotych szacuje się komplet wniosków do funduszy współfinansujących działania termomodernizacyjne w Jeleniej Górze. – Aplikujemy o środki dla 15 podmiotów, ale ponad 20 obiektów, bo w niektórych przypadkach jeden podmiot posiada po kilka budynków – powiedziała Zofia Czernow, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

– Wśród tych obiektów są m.in. trzy szkoły podstawowe (nr 1, 2, 5), Gimnazjum nr 1, oba licea ogólnokształcące (I i II LO, im. Żeromskiego i Norwida), Młodzieżowy Dom Kultury, Dom Pomocy Społecznej, Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych (ta szkoła wymaga szczególnych starań), itp. – Fundusze gwarantują pozyskanie 30% kwot w ramach dotacji, 60% - w ramach pożyczki i 10% wkładu własnego – wyjaśnia Z. Czernow – dlatego też staramy się możliwie dużą kwotę zarezerwować w budżecie, by uzyskać niemal 10-krotnie wyższy efekt – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta w Jeleniej Górze.

Aplikowanie do tych funduszy nie jest proste. Aby mieć szansę uzyskania pieniędzy, trzeba dowieść, że efektywność tych inwestycji sięgnie ok. 40%, mierzonych m.in. w oszczędnościach w zużyciu energii cieplnej. – W niektórych przypadkach nasze gwarancje są nawet wyższe – informuje Z. Czernow – i mamy nadzieję, że wszystkie złożone przez nas wnioski zyskają pozytywną decyzję, choć niektóre są kosztowne.

Dla przykładu – szczególnie kłopotliwa i wartościowa jest termomodernizacja w obiektach zabytkowych, jak choćby I LO i Ratusz. W obu tych przypadkach wymiany wymaga stolarka okienna, której nie można zastąpić nawet najładniejszymi „plastikami”, bo konserwator zabytków (i poczucie estetyki) wymagają zainstalowania ram okiennych tego samego kształtu i z tego samego materiału, co istniejące dziś.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group