Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 2252
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Cieplickie Centrum Kultury po udanym starcie

Niedziela, 2 listopada 2008, 8:15
Aktualizacja: 8:16
Autor: K. Piotrowski/ tejo
JELENIA GÓRA: Cieplickie Centrum Kultury po udanym starcie
Fot. Kazimierz Piotrowski
Koncertem wirtuoza organów Jana Tomasza Adamusa wczoraj w Cieplicach zainaugurowała działalność nowa placówka: „Przystań Twórcza – Cieplickie Centrum Kultury” . Choć jeszcze nie jest ostatecznie uformowane, stało się zalążkiem prężnej organizacji, która ma umilić ciepliczanom i kuracjuszom uzdrowiskową rzeczywistość.

Na koncert przybyło ponad 200 słuchaczy, których przywitała pełnomocnik prezydenta miasta ds. utworzenia Cieplickiego Centrum Kultury Ewelina Marciniak. Po niej mistrz Jan Tomasz Adamus wyjaśnił, dlaczego zostaną zaprezentowane utwory, które miały złożyć się na koncert. Wśród nich zabrzmiała powszechnie znana Toccata i Fuga D-moll Jana Sebastiana Bacha. Ponad godzinny koncert minął bardzo szybko.

Cieplickie Centrum Kultury nie ma jeszcze stałej siedziby. Celem placówki ma być zapełnienie kulturalnej pustki w uzdrowisku, które – poza sezonem, jak i w jego trakcie – nie oferuje zbyt wielu imprez zarówno dla mieszkańców, jak i wypoczywających i odbywających kurację gości.

Jan Tomasz Adamus to jeden z najlepszych polskich organmistrzów ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie. Studiował grę na organach w klasie prof. Joachima Grubicha oraz w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie. Jest twórcą zespołów Harmonologia i Capella Claromontana oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy. Od pierwszego listopada obejmuje funkcję dyrektora Capelli Cracoviensis.

Zagrał na organach Kościoła Zbawiciela, dziele Johanna Gottlieba Meinerta z Wlenia i przebudowane w 1858 r. przez Christiana Gottloba Schlaga ze Świdnicy. Podczas I wojny światowej instrument uległ dewastacji (miechy klinowe, wiatrownice oraz mechanizm organów wraz z klawiaturami ). Ponownie zabudowane przez firmę Gustawa Heintze z Żar - zamontowano wówczas 48 głosowy instrument o barokowym brzmieniu (łącznie z 2 708 piszczałki; wielki miech otrzymał zarówno dmuchawę elektryczną oraz dwie dodatkowe dmuchawy przystosowane do nacisku nożnego).

Obecnie jest to instrument 46 głosowy (w okresie powojennym zaginęły dwa głosy: trąbka i puzon - tzw. języki). Na przełomie 2001/2002 roku organy poddano generalnemu remontowi. Uroczystość poświęcenia organów po remoncie odbyła się 26 maja 2002 roku. Organy te zdaniem znawców należą do najlepszych na Śląsku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group