Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 7594
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Cieplicki "Norwid" za sprawą Comeniusa rozbrzmiewał wieloma językami

Środa, 21 listopada 2012, 8:17
Aktualizacja: 8:28
Autor: II LO
Jelenia Góra: Cieplicki "Norwid" za sprawą Comeniusa rozbrzmiewał wieloma językami
Fot. Archiwum Szkoły
II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze gościło grupę 35 uczniów i nauczycieli z pięciu krajów europejskich: Francji, Rumunii, Portugalii, Hiszpanii i Włoch. Spotkanie, którego organizatorem był jeleniogórski “Norwid” odbyło się w ramach wielostronnego, międzynarodowego projektu Comenius Ecole–Patrimoine Esprit Initiative Touristique Europe (epeite). Koordynatorem jest Robert Zalewski – nauczyciel języka francuskiego.

- W ramach pobytu goście mieli okazję nie tylko zwiedzić szkołę czy też poznać system szkolnictwa w Polsce – relacjonuje Robert Zalewski. Uczniowie z zagranicy uczestniczyli ze swoimi polskimi kolegami w lekcjach prowadzonych w liceum. Wspólnie przygotowywali się również do obchodów organizowanego specjalnie z tej okazji Europejskiego dnia języków obcych. Nauczyciele zaś przygotowali dla polskich uczniów lekcje języków.

Jak wszyscy zgodnie przyznają, było to niezwykle ciekawe doświadczenie zarówno dla nauczających jak i dla uczniów. Według prowadzących, nasi uczniowie są bardzo uzdolnieni językowo. Szczególnie zaskoczeni byli nauczyciele z Portugalii, którzy nie mogli uwierzyć, że prowadzone lekcje były dla uczniów pierwszym kontaktem z ich językiem ojczystym. W trakcie lekcji uczniowie mogli zdobyć podstawy hiszpańskiego, rumuńskiego, portugalskiego, włoskiego i francuskiego.

- Mamy nadzieję, że zmotywuje ich to do dalszej nauki języków – mówi koordynator programu Comenius z jeleniogórskiego Norwida. W trakcie pobytu obcokrajowcy zwiedzili Cieplice, zamek Chojnik, centrum Jeleniej Góry i Karpacz. Pieszo wybrali się na wycieczkę po górach do Schroniska Samotnia. Zwiedzali również Wrocław oraz Pragę. W programie nie zabrakło oficjalnych spotkań. Uroczystego otwarcia spotkania dokonała dyrektor szkoły Iwona Kumek w sali błękitnej pałacu Schaffgotschów.

- W trakcie pobytu goście spotkali się również z prezydentem miasta Marcinem Zawiłą, który w ciekawy sposób przedstawił historię naszego pięknego miasta i opowiedział o jego teraźniejszości i przyszłości – mówi nauczyciel języka francuskiego z II LO i dodaje: nauczyciele-kordynatorzy dyskutowali podczas spotkań roboczych na temat realizacji zadań – bo projekt to nie tylko wyjazdy, to również ciężka praca w wykonanie której zaangażowani są nie tylko nauczyciele, ale również uczniowie.

Goście wyjechali z Jeleniej Góry oczarowani Polską. Bardzo spobobało im się nie tylko nasze miasto, ale również zachwyciła ich kuchnia polska. Pokochali oni nasze pierogi, zupy i mięsa. Wszyscy zgodnie przyznają, że jeszcze tutaj powrócą, bo tak pięknej i zielonej okolicy próżno szukać po Europie ! Myślę, że nasze miasto i okolice zyskały nowych i szczerych ambasadorów.

Pobyt w Jeleniej Górze dobiegł końca, ale projekt jest ciągle w trakcie realizacji. Już w styczniu grupa uczniów pod opieką Roberta Zalewskiego wyjeżdża do Portugalii, w marcu do Francji, a w czerwcu do Włoch.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
141
Coraz lepiej
26%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
40%
Nie najlepiej
14%
Wciąż fatalnie
20%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group