Sobota, 3 grudnia
Imieniny: Franciszka, Ksawerego
Czytających: 8007
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Cieplice perłą za dwa lata

Piątek, 13 sierpnia 2010, 7:54
Aktualizacja: Sobota, 14 sierpnia 2010, 7:45
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Cieplice perłą za dwa lata
Stanisław Firszt, dyrektor Muzeum Przyrodniczego, z wycieczką w miejscu, które już za dwa lata ma być chlubą Cieplic.
Fot. TEJO
1 kwietnia 2012 roku uzdrowiskowa dzielnica Jeleniej Góry błyśnie blaskiem odnowionego zespołu pocysterskiego. Stanie się to niemal w 300. rocznicę odbudowy kościoła i klasztoru po pożarze, który strawił centrum Cieplic w 1711 roku. Wczoraj miasto podpisało umowę z wykonawcą planowanej inwestycji.

Dziś jest tam brudno, a odpadające tynki świadczą o wieloletnich zaniedbaniach w miejscu, które wciąż pozostaje cieplickim skarbem ze skazą. Mowa o zespole poklasztornym, w którym rozpoczną się prace modernizacyjne. Podejmie się ich firma Castellum z Wrocławia, którą prezydent miasta Marek Obrębalski wskazał jako wykonawcę po rozstrzygnięciu przetargów.

Wczoraj w ratuszu prezydent Obrębalski i prezes zarządu Castellum Piotr Napierała oraz Janina Nadolska, skarbnik Jeleniej Góry, podpisali umowę, która otwiera formalną drogę do przywrócenia części cieplickiej starówki blasku sprzed lat i dodania mu nowej jakości. To tam będzie bić serce życia kulturalnego uzdrowiska. Po remoncie i adaptacji pomieszczeń siedzibę w dawnym klasztorze znajdzie Muzeum Przyrodnicze i Cieplickie Centrum Kultury „Przystań Twórcza”.

Dawna pralnia uzdrowiskowa zostanie odnowiona. Zagospodarowany zostanie zupełnie dziś zapomniany i nieużywany wirydarz.
Powstaną ciągi spacerowe i ławeczki, gdzie będzie można usiąść i odpocząć – mówiła Jadwiga Osińska, naczelniczka wydziału funduszy europejskich jeleniogórskiego urzędu. Będą też urządzone parkingi. W budynku zainstalowana zostanie winda. Bariery architektoniczne będą zlikwidowane.

Castellum zajmie się także kościelną częścią kompleksu. Nową elewację zyska dzwonnica oraz kościół św. Jana Chrzciciela. Konserwacji zostaną poddane zabytkowe epitafia na zewnętrznych ścianach budynku. Powstanie też promenada na bulwarze od strony rzeki Kamienna. – Rozbierzemy szpecący to miejsce komin nieczynnej kotłowni – dodają władze miasta.

– Na razie jeszcze nie wiadomo, jak to wszystko będzie wyglądało – mówi prezydent miasta Marek Obrębalski. Projekt bowiem dopiero będzie opracowany. Jest na to czas do końca grudnia 2010. W przyszłym roku rozpoczną się już „mokre” prace budowlane. Termin oddania do użytku całej inwestycji to 31 marca 2012 roku. Koszt: prawie 12 milionów złotych.

– Cieszę się, że jeden z najpiękniejszych pocysterskich obiektów w regionie odzyska świetność – mówił wczoraj – dziękując miastu w imieniu ojców pijarów, gospodarzy świątyni – ksiądz Jacek Raczek, proboszcz parafii świętojańskiej. – Dokona się to niemal w 300. rocznicę odbudowy tego miejsca po pożarze, który strawił część Cieplic w 1711 roku – dodał.

Remont będzie finansowany w części ze środków funduszy Unii Europejskiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (22)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
845
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group