Sobota, 22 czerwca
Imieniny: Pauliny, Jana, Tomasza
Czytających: 9819
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Chuligan wolności w Książnicy Karkonoskiej

Poniedziałek, 12 stycznia 2009, 15:21
Aktualizacja: Wtorek, 13 stycznia 2009, 8:01
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Chuligan wolności w Książnicy Karkonoskiej
Fot. TEJO
– Intelektualista to w powszechnym mniemaniu taki człowiek, który dużo czasu spędza przed biurkiem myśląc, a potem pisze coś, czego nikt nie jest w stanie zrozumieć. Andrzej Bobkowski zadaje kłam temu stwierdzeniu – mówił Marcin Zawiła, dyrektor Książnicy Karkonoskiej, podczas dzisiejszego wernisażu najnowszej wystawy w Galerii Małych Form KK.

Ekspozycja „Andrzej Bobkowski – chuligan wolności” trafiła do Książnicy Karkonoskiej prosto z Łazienek Królewskich w Warszawie, gdzie była prezentowana do końca grudnia ubiegłego roku.
– Czym jest nasze życie? Nawijaniem na kawałek tekturki nitki bez możliwości powiązania ich ze sobą. – Tak przyjemnie być młodym i móc bezkarnie męczyć się dla przyjemności, męczyć się bez celu, dla radości życia – oto fragmenty pism „bohatera” wystawy, które w pewnym sensie charakteryzują jego osobowość.

Postać Andrzeja Bobkowskiego jest bardzo mało znana współczesnemu odbiorcy. Tymczasem jego dzieło dziś przeżywa renesans. Napisał tylko jedną książkę, większość życia spędził na emigracji: we Francji i dalekiej Gwatemali. Uwielbiał jeździć na rowerze, a utrzymywał się z prowadzenia sklepu z modelami samolotów. – Modelarstwo było jego pasją – przedstawił „bohatera”: najnowszej ekspozycji w Książnicy Karkonoskiej jej dyrektor Marcin Zawiła.

Bobkowski, jako pisarz i intelektualista emigracyjny, był w Polsce Ludowej autorem wyklętym i nieznanym. – Nade wszystko uwielbiał wolność i to ona wyznaczała granice jego bytu, które wydawały się w tym przypadku – paradoksalnie – nieograniczone – usłyszeliśmy. Był określany jako awanturnik, wieczny tułacz i niepoprawny artysta, który budził tylko skrajne uczucia: od uwielbienia do nienawiści.

Obecni na wernisażu - między innymi, Ivo Łaborewicz, kierownik Archiwum Państwowego i Andrzej Mateusiak, szef jeleniogórskiego oddziału PTTK - a także młodzież z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 obejrzeli starannie opracowane tablice z „wycinkami” życia Bobkowskiego, jego zdjęciami prywatnymi, cytatami z dzieła „Szkice piórkiem”, numery paryskiej "Kultury" Jerzego Giedroycia, pisma uważanego za sztandarowe dla polskiej emigracji wolnościowej. Książnica Karkonoska zaproponowała także projekcję filmów o Andrzeju Bobkowskim. Na 9 lutego zaplanowano wykład dr. Jerzego Kudelskiego zatytułowany „Pisarz z kręgu „Kultury” paryskiej” nawiązujący do ekspozycji w Galerii Małych Form KK.

I na koniec – cytat z broszurki wystawowej: „Tylko człowiek nie jest fikcją – wszystko inne jest fikcją. Cały świat może być ojczyzną i każdy człowiek bratem. Bo świat to człowiek, przede wszystkim człowiek”. Andrzej Bobkowski, „Szkice piórkiem”, 30 lipca 1944 roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy przez całe wakacje pozostanę na miejscu czy też gdzieś wyjadę na tydzień lub dwa?

Oddanych
głosów
31
Pozostanę na miejscu
55%
Gdzieś wyjadę np. nad morze
45%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Dostali 8 mln zł na szkołę
 
Karkonosze
Szykują się inwestycje na Śnieżce
 
Aktualności
W nocy burze w Jeleniej Górze
 
10 pytań do...
Kulinarnie jestem patriotą
 
112
Potrącenie 13–latki na pasach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group